Կինը պահանջում է կալանավորել ամուսնուն՝ վախենալով իր անվտանգության համար
Գեղարքունիքի մարզի Գանձակ գյուղի բնակիչ, 27-ամյա Հասմիկ Խաչատրյանը երեկ միջնորդել է կալանք կիրառել իր ամուսնու՝ Սարգիս Հակոբյանի նկատմամբ: Ավելի վաղ Խաչատրյանը ԶԼՄ-ներին ներկայացրել է իր պատմությունը՝ պնդելով, որ ամուսինն իրեն 9 տարի շարունակ ծեծի է ենթարկել, որի պատճառով կինը ստիպված է եղել փախնել տանից։
Այս մասին Epress.am-ին հայտնել է Խաչատրյանի փաստաբան Նոնա Գալստյանը: Միջնորդությունն արվել է Սարգիս Հակոբյանի դեմ բերված բողոքով առաջին դատական նիստի ժամանակ՝ Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում: Միջնորդող կողմը հիմնավորել է, որ կալանք կիրառելն անհրաժեշտ է, քանի որ ազատության մեջ գտնվող Սարգիս Հակոբյանը սպառնալիք է ներկայացնում Հասմիկ Խաչատրյանի կյանքի և անվտանգության համար: Հիմնավորման մեջ հայցվոր կողմը նշել է նաև, որ Սարգիս Հակոբյանի նկատմամբ նախկինում մեղադրանք է առաջադրվել և նա պատիժ է կրել՝ խուլիգանության համար: Նիստը նախագահող Աղվան Պետրոսյանն այս միջնորդության քննարկումը հետաձգել է մինչև հաջորդ դատական նիստը, որը կկայանա 2014 թվականի հունվարի 13-ին:
Նոնա Գալստյանը նաև ասել է, որ դատարանում որևէ միջադեպ չի գրանցվել, ամուսինը դատարանում Հասմիկին չի սպառնացել և դատական նիստին ներկայացել է մենակ՝ առանց փաստաբանի: Քանի որ առանց մեղադրյալի պաշտանի դատաքննութունը չի կարող շարունակվել, նախագահողն ասել է, որ հաջորդ նիստին կողմին կտրամադրվի հանրային պաշտպան:
Հիշեցնենք, որ ամառվանից ի վեր Հասմիկը բնակվում է Կանանց աջակցման կենտրոնի կացարանում: Ինչպես Հասմիկ Խաչատրյանը ավելի վաղ հայտնել էր Epress.am-ին՝ բողոքը հետ վերցնելու համար ամուսինը նույնիսկ շանտաժի է դիմել՝ իր հետ բնակվող դստերը դպրոցից վերցնելով ու տանելով Գավառ։ Ամուսինը սպառնացել էր Խաչատրյանին զրկել մայրական իրավունքներից, սակայն հետագայում վերադարձրել էր դստերը։ Նրանց որդին բնակվում է հոր հետ Գավառում։

В Армении женщина требует арестовать мужа, боясь за свою безопасность
Жительница села Гандзак Гегаркуникской области, 27-летняя Асмик Хачатрян ходатайствовала об аресте мужа Саргиса Акопяна. Ранее Хачатрян рассказала свою историю СМИ. По словам женщины, муж избивал ее в течение 9 лет, она вынужденно сбежала из дома.
Адвокат женщины Нонна Галстян сообщила Epress.am, что ходатайство было представлено в ходе заседания по первой жалобе против Саргиса Акопяна, в суде общей юрисдикции области Гегаркуник. Ходатайствующая сторона заявила о необходимости применения ареста, так как на воле Акопян представляет угрозу для Асмик Хачатрян. В обосновании истец отмечает, что в прошлом Акопяну уже предъявляли обвинение и он отбывал срок за хулиганство. Судья Агван Петросян отложил обсуждение данного ходатайства на следующее заседание, которое состоится 13 января 2014 года.
Нонна Галстян также заявила, что в суде никаких инцидентов не было, муж не угрожал Асмик и явился на заседание без адвоката. Следствие не может продолжаться без защитника обвиняемого, поэтому судья сообщил о предоставлении общественного защитника.
Асмик Хачатрян с лета живет в предоставляемых Женским ресурсным центром местах временного проживания. Для того, чтобы женщина отозвала свое заявление, муж прибег к шантажу, забрал из школы проживающую с женой дочь и увез в город Гавар. Акопян угрожал ей лишением материнских прав, однако впоследствии вернул ребенка. Сын живет с отцом.