«Մի վաճառեք»․ Լրագրողներն ակցիա անցկացրեցին ՀՀԿ-ականների դեմ (ՖՈՏՈ)
Քիչ առաջ սկսվել է ԱԺ արտահերթ նիստը, որի ընթացքում քվեարկության է դրվելու Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև կնքված գազի գնին վերաբերող պայմանագիրը և «Հայռուսգազարդ» ընկերության 20 տոկոսը ՌԴ-ին հանձնելու համաձայնագիրը։
Նիստի մեկնարկին ԱԺ դահլիճում ակցիա են անցկացրել մի քանի լրագրողներ։ Նրանք «Որոշողը մենք ենք», «Մի վաճառեք», «Խելքի եկեք, արա» գրառումներով պաստառներով կանգնել են ԱԺ նիստերի դահլիճում՝ ՀՀԿ-ի խմբակցության նստատեղերի դիմաց:
Լրագրողները նաև սև ժապավեններով կապել են իրենց բերանները՝ ի նշան անզորության: Մի քանի լրագրողներ էլ իրենց քաղաքացիական դիրքորոշումը հայտնել են լրագրողների օթյակից:
Քվեարկությունից առաջ 20 րոպե ընդմիջում է խնդրել ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը: ՀԱԿ-ից մեկ այլ պատգամավոր Արամ Մանուկյանը Epress.am-ին ասել է, որ ընդմիջման նպատակը չորս խմբակցություններով խորհրդակցելն է: Նշենք, որ ՀԱԿ-ը, Ժառանգությունը, ՀՅԴ-ն դեմ են քվեարկելու, իսկ ԲՀԿ-ն քվեարկությանը չի մասնակցելու։
Ընդմիջման ընթացքում «Ժառանգություն» խմբակցության նախագահ Զարուհի Փոստանջյանը սկսել է քվեարկության սարքերից հանել հանրապետականների քարտերը, առանց որոնց հնարավոր չէ մասնակցել քվեարկությանը:
«Քանի որ որոշ պատգամավորների քարտերը հանվել են, կանոնակարգ օրենքի 61 Հոդվածի համաձայն, քվեարկությունը տեղի կունենա էլեկտրոնային համակարգի միջոցով, իսկ եթե չստացվի՝ պատգամավորները ձեռքերով կքվեարկեն: Ամոթ է, որ մտավոր ընդունակություններ չունեն, փորձում են անկարգությամբ տապալել», - անդրադառնալով Փոստանջյանի քայլին՝ ասել է ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը։

Журналисты провели акцию в армянском парламенте против договора с Россией
Внеочередное заседание Национального Собрания, в ходе которого состоится голосование по ратификации договора между Арменией и Россией о цене на газ и передаче российской стороне 20% в компании «АрмРосгазпром», началось с акции протеста журналистов. С плакатами «Решать будем мы», «Не продавайте», «Одумайтесь, ара» аккредитованные в парламенте журналисты встали перед сектором парламентского большинства - Республиканской партии Армении.
Представители СМИ в знак бессилия перевязали рты черными лентами. Другие выразили свою гражданскую позицию из комнаты для журналистов.
До голосования руководитель фракции «Армянский национальный конгресс» Левон Зурабян попросил 20-минутного перерыва. В беседе с Epress.am депутат от АНК Арам Манукян заявил, что цель данной просьбы – провести совещание с 4 парламентскими фракциями. Ранее АНК, «Наследие» и «Дашнакцутюн» заявили, что проголосуют против, а «Процветающая Армения» не примет участия в голосовании.
Во время перерыва руководитель фракции «Наследие» Заруи Постанджян начала снимать карточки республиканцев из устройств для голосования, без которых голосовать невозможно. В результате этой акции было решено голосовать руками.
«Так как карточки некоторых депутатов сняты, согласно 61 статье регламента, голосование состоится при помощи электронной системы, а если не получится, будем голосовать руками. Стыдно, что, не имея умственных способностей, пытаются сорвать беспорядками», - заявил спикер Абрамян.