Սերժ Սարգսյանը Սեուլում բուժման համար 185 հազար դոլար է ծախսել․ կորեական մամուլ
Հարավային Կորեայի արագ զարգացող բժշկական զբոսաշրջությունն առաջին անգամ գրավել է օտարերկրյա պետության ղեկավարի՝ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ուշադրությունը, գրում է հարավկորեական chosun.com կայքը:
Համաձայն կայքի, վերջերս այդ երկրում Սերժ Սարգսյանը վերականգնողական բժշկական կուրս է անցել:
«Հունվարի 9-ին ոստիկանական մեքենաների ուղեկցությամբ՝ սև սեդանների շարասյունը Հայաստանի նախագահին հասցրել է Սեուլի Գանգնամ թաղամասի «Չաում» բժշկական կենտրոն: «Չաում»-ը CHA Health Systems ընկերության կողմից ղեկավարվող վերականգնողական կլինիկա է։
Սերժ Սարգսյանին ուղեկցում էին նախկին ԽՍՀՄ արբանյակ երկրներից մեկի նախկին նախագահը (հայաստանյան մամուլում տեղեկություններ կային, որ Սերժ Սարգսյանը Սեուլում է ԼՂՀ նախկին նախագահ Արկադի Ղուկասյանի հետ - խմբ․) ու մի հայազգի մեծահարուստ (լուսանկարում Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանն է-խմբ․) Ռուսաստանից։ Նշենք, որ կայքի հրապարակած լուսանկարում է նաև Սերժ Սարգսյանի թիկնազորի պետ Վաչիկ Ղազարյանը (կարմիր սվիտերով)։
Կայքը նշում է, որ մեծահարուստը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ նախորդ տարի Կորեա կատարած այցի պատվիրակության անդամ էր ու այդ ժամանակ նույն կլինիկայում բուժումներ էր անցել։
Սարգսյանը մեկ շաբաթվա ընթացքում ամեն օր այցելել է «Չաում» կենտրոն ու բուժումներ ատացել, այդ թվում՝ ցողունային բջիջների թերապիա, սպա և երիտասարդացման թերապիա, մարմնի հարթեցում, մերսման և քաշի վերահսկման ծրագրեր։
Կլինիկայի աշխատակիցների խոսքով՝ Սարգսյանին իր այցի ընթացքում ուղեկցում էր ոստիկանությունն ու Ազգային հետախուզական ծառայությունը։ Խումբը ընդհանուր առմամբ բուժման համար վճարել է 200 միլիոն կորեական վոն (1 դոլարը = 1,076 վոն, 185 հազար դոլար) ու հեռացել է հունվարի 17-ին», - գրում է chosun.com:
Համաձայն հարավկորեական լրատվամիջոցի, «Չաում» կենտրոնը բավական հայտնի բժշկական հաստատություն է։ Այստեղ, օրինակ, ծնկի վիրահատություն է տարել հոլանդացի մարզիչ, Հարավային Կորեայի ֆուտբոլի հավաքականի նախկին գլխավոր մարզիչ Գուս Հիդինկը։ Կլինիկայում նաև բուժվել են Ղազախստանի վարչապետը, Սաուդյան Արաբիայի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների թագավորական ընտանիքների անդամները։

Armenian President Serzh Sargsyan on Jan. 9 received "rejuvenation treatment" at the Chaum Life Center in Seoul's Gangnam district, reports Korean media outlet The Chosunilbo, stressing that "Korea's booming medical tourism industry has for the first time attracted a foreign head of state."
Apparently, the Armenian head of state was "driven by a convoy of black sedans" and led by a police escort". According to the news outlet, Chaum is a rejuvenation clinic run by CHA Health Systems.
"Accompanying Sargsyan were the ex-president of a former Soviet satellite nation and a Russian tycoon from Armenia [pictured is Union of Armenians in Russia President Ara Abrahamyan. Also pictured is Sargsyan’s chief bodyguard Vachik Ghazaryan, in red sweater]. The tycoon had also been part of Russian President Vladimir Putin's entourage on his state visit last year and experienced the clinic's service at the time.
"The group visited Chaum every day during their weeklong stay here and had treatment including stem cell therapy, spa and anti-aging therapy, body polishes and massages and weight-control programs.
"Clinic staff say Sargsyan was escorted by police and the National Intelligence Service during his stay. The group paid a total of W200 million [about $186,000 USD] for their treatment and left on Jan. 17.
"Since opening in 2010, Chaum has drawn many rich people from around the world who come to Seoul in their private jets. Among them were Chinese and Canadian business tycoons, the prime minister of Kazakhstan and Saudi and UAE royalty," The Chosunilbo reports.