Հայաստանում ձկնաբուծարանները փակվում են էլեկտրաէներգիայի թանկացումից հետո
Էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացումը բացասաբար է անդրադարձել նաև ձկնաբուծության ոլորտի վրա, գրում է «Ժողովուրդ» օրաթերթը։
Արարատի և Արմավիրի մարզերի բազմաթիվ համայնքներում ընդերքային ջրի պաշարների նվազման հետևանքով ձկնաբույծները ստիպված են ավելի շատ էլեկտրաէներգիա սպառել, որպեսզի կարողանան պոմպերով ջուր մղել դեպի ջրավազաններ։
Թերթը նշում է, որ ստեղծված վիճակի հետևանքով ձկնաբուծարանների 30 տոկոսը ներկայումս դադարեցրել է աշխատանքը։
«Ձկնաբուծարանները սնանկացման ճանապարհով են գնում, քանի որ ձկնաբուծարանները ունեն նաև վարկային մեծ պարտավորություններ և հիմա հայտնվել են ծայրահեղ ծանր վիճակում», – թերթի հետ զրույցում նշել է «Ձկնաբույծների միավորում» ասոցիացիայի վարչության նախագահ Արմեն Բունիաթյանը։
Նրա ներկայացմամբ՝ էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացումը մեծ ազդեցություն է ունեցել նաև ձկան ինքնարժեքի վրա, ինչի հետևանքով ձուկն առաջիկայում 100-200 դրամով կթանկանա։

The increase in the price of electricity has impacted also Armenia's fisheries, reports local daily Zhoghovurd.
As a result of a reduction in water resources in many rural communities in Ararat and Armavir marz (provinces), fish farmers were forced to consume more electricity, so that they would be able to pump water into the pools where they breed the fish.
The newspaper reports that as a result, 30% of the fish-breeding farms have stopped operations.
"Fisheries are on the way to being bankrupt, since they also have large loan commitments and are now in critical condition," Chair of the Fish Farmers Association Armen Buniatyan said, in conversation with the paper.
By Buniatyan's account, the increase in the cost of electricity had a great impact also on the cost of fish, which will increase by 100–200 AMD ($0.25–$0.50 USD) in the near future.