Ռուսաստանյան ընկերության աշխատակիցները Երևանում բողոքել են կուտակայինի դեմ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Այսօր առավոտվանից «Հարավկովկասյան երկաթուղի» (ՀԿԵ) ընկերության աշխատակիցները ՀԿԵ-ի կենտրոնական մասնաշենքի մոտ բողոքել են հունվար ամսին իրենցից կենսաթոշակային պարտադիր վճարները պահելու դեմ։
Վանաձորից, Արմավիրից, Մասիսից, Գյումրիից և ընկերության այլ մարզային բաժիններից, ինչպես նաև մայրաքաղաքի մասնաճյուղերում աշխատող բողոքողները լրագրողների հետ զրույցում պնդել են, որ ընկերությունն իրենցից գումար գանձելու իրավունք չունի, իրենք այդ մասին զգուշացված չեն եղել, և Սահմանդրական դատարանի որոշումն անտեսվել է։
«Մեր աշխատավարձից այլ պահումներ էլ են արել, ու կեղտոտ աշխատավարձից են հաշվարկել այդ հինգ տոկոսը (պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային հատկացման չափը)։ Ուրիշներից էլ են պահում, բայց գոնե մի փոքր բարձրացնում են աշխաատավարձը, հետո նոր տոկոսները վերցնում են։ Աշխատավարձի բարձրացումից խոսում ենք, մեզ ասում են՝ դուք ռուսական կառույց եք, Հայաստանի օրենքներ ձեզ չեն վերաբերում։ Էդ ինչպես է, որ կենսաթոշակայինը մեզ վերաբերում է», - Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է ընկերության գանձապահներից Ռոզա Պետրոսյանը։
ՀԿԵ-ի աշխատակիցները խնդրում են պահումներ չանել գոնե մինչև ՍԴ-ի վերջնական որոշումը:
Պահումներից առաջ աշխատակիցներին չեն հայտնել, թե որ կենսաթոշակային հիմնադրամին են փոխանցելու գումարները։ Աշխատակիցներին նաև չեն զգուշացրել՝ արդյոք երբ ՍԴ-ն հակասահմանադրական համարի օրենքը, պահված գումարները հետ կվերադարձվեն, թե ոչ։
Պետրոսյանը նշել է, որ սա առաջին դեպքը չէ, երբ իրենցից առանց զգուշացնելու փող են պահել։ «Երբ կարկուտ եղավ Արմավիրում, ամեն մեկիցս 20.000 դրամ պահեցին՝ տուժածներին օգնելու համար։ Ասեցին՝ հետո կվերադարձնենք, բայց ոչ մի կոպեկ էլ չվերադարձրեցին։ Այդ օգնությունը կամավոր պետք է արվեր, ոչ թե զոռով»,- ասել է Պետրոսյանը։
Բողոքի մասնակիցները լրագրողներին հայտնել են, որ եթե տնօրինությունն իրենց չընդունի, և այսօր հարցին լուծում չտրվի, բողոքի ակցիաները կշարունակվեն, և դրանց կմասնակցեն բոլոր աշխատակիցները։
Պետրոսյանի խոսքով՝ 3000 աշխատողների մոտ 50 տոկոսը 1974 թվականից հետո է ծնվել, ուստի նրանց վրա տարածվում է կենսաթոշակայինի օրենքը։
Epress.am-ի թղթակիցը փորձել է հանդիպել «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության տնօրենին կամ գոնե հաշվապահին, սակայն նրան նախ խնդրել են գալ ընդիմջումից հետո, ապա ասել են, որ հաշվապահը խորհրդակցության է։
Բողոքի մասնակիցները սպասել են մինչև 15.00-ն, երբ խոստացված էր հանդիպում տնօրենի հետ։ Սակայն 15.00-ին վեճ է սկսվել բողոքողների և ընկերության հասարակայնության բաժնի պետ Վահե Դավթյանի միջև, ով պահանջում էր, որպեսզի միայն 15 հոգի բարձրանա տնօրենի մոտ։
Ակցիայի մասնակիցները պահանջում էին, որ իրենց բոլորին թույլ տան բարձրանալ։ Ինչևէ, կողմերը եկել են ընդհանուր հայտարարի․ հանդիպմանը մասնակցելու է 20 աշխատող, սակայն ընկերության ղեկավարությունը պնդել է, որպեսզի լրագրողներին թույլ չտրվի ներկա լինել հանդիպմանը։ Այս պահին հանդիպումը շարունակվում է։

Home / Video / Employees of Russian Company in Armenia Protest Mandatory Pension Payments
A group of South Caucasus Railway CJSC employees began protesting outside the company's head office early this morning, complaining about a portion of their January salaries being withheld for new mandatory pension payments.
The employees working in the Vanadzor, Armavir, Masis, Gyumri, and other regional divisions, as well as divisions in the capital, told journalists the company doesn't have a right to withhold money from them; they weren't informed; and the Constitutional Court decision is being ignored.
"Other deductions were made from our salaries, and the 5% [the mandatory pension payment] was calculated on the gross salary: Deductions are made from other[s’ salaries] as well, but at least the salary is raised a little, then the percentage is taken out. When we talk about raising salaries, they tell us, you’re a Russian company, Armenia’s laws don’t apply to you. How is it then that the [law on] pension applies to us?" a cashier, Roza Petrosyan, informed Epress.am.
The employees are asking that deductions not be made until the Constitutional Court issues a final ruling. In addition, employees weren't informed to which pension fund their payments would be transferred and whether they will be refunded if the Court considers the new law to be unconstitutional.
Petrosyan said this is not the first time the company has withheld a portion of their salaries without warning employees first. "When there was hail in Armavir, they withheld 20,000 dram [about $50 USD] from each of us, to help the victims. They said, we'll give it back to you later, but they didn't return a single penny. This assistance should've been voluntary, not by force," she said.
The disgruntled employees told the press if the management doesn't agree to see them and the matter is not resolved today, they will continue to protest and all the other employees will join them.
By Petrosyan's account, about 50% of the 3,000 employees were born after 1974; thus, the new mandatory pension contributions apply to them. The Epress.am correspondent attempted to meet with the company director or at least the accountant, but first, they asked her to come after the break, then they said the accountant is in a meeting.
The protesting employees waited till 3 pm, when they were promised a meeting with the director. But at 3 pm, there was a dispute between the employees and head of the company's public relations department Vahe Davtyan, who asked that only 15 people go up to talk to the director, whereas the protestors wanted all to be allowed to go. The parties came to an agreement: 20 employees would be allowed to go, but the company management insisted that journalists not be present at the meeting. The meeting was still underway at the time of publication (of the original Armenian version).