Փաշինյանն ու Միքայելյանը մարտի 1-2-ի գիշերը կանցկացնեն Մյասնիկյանի արձանի մոտ
«Քաղաքացիական պայմանագիր» նախաձեռնության խորհրդի անդամներ, նախկին քաղբանտարկյալներ Նիկոլ Փաշինյանն ու Սասուն Միքայելյանը մարտի 1-ի լույս 2-ի գիշերն անցկացնելու են Մյասնիկյանի արձանի մոտ։ Այս մասին Փաշինյանը գրառում է արել Facebook սոցիալական ցանցի իր էջում։
«Այսօր Սասուն Միքայելյանի հետ որոշեցինք Մարտի 1-ի լույս 2-ի գիշերը լինել այնտեղ, որտեղ եղել ենք Մարտի 1-ի, լույս 2-ի գիշերը՝ 2008 թվականին:
Ըստ այդմ, 2014 թվականի Մարտի 1-ի երեկոյան, ժամը 21.00-ին Սասուն Միքայելյանի հետ կլինենք Մյասնիկյանի արձանի մոտ, այնտեղ կանցկացնենք ողջ գիշերը, այնտեղ կդիմավորենք Մարտի 2-ի լուսաբացը. մի բան որ չհաջողվեց 2008-ին:
Այսպիսով՝ հարգանքի տուրք կմատուցենք Մարտի 1-ի տասը զոհերի հիշատակին, կհաստատենք մեր հաստատակամությունը` մարտիմեկյան սպանությունները բացահայտելու հարցում, մեր նվիրվածությունը` Մարտի 1-ի Քաղաքացիական արժեքներին, ձգտումներին եւ պայքարին», - գրել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Հիշեցնենք, որ 2008 թվականի Մարտի 1-ին իշխանությունները Ազատության հրապարակում ուժի կիրառմամբ ցրել են նախագահական ընտրություններից հետո իրենց բողոքն արտահայտող խաղաղ ցուցարարներին, որոնք հետագայում հավաքվել են Մյասնիկյանի արձանի մոտ։ Երեկոյան իշխանությունները ցուցարարների դեմ հրազեն են կիրառել։ Զոհվել է 8 ցուցարար, ոստիկանության զորքերի 2 զինծառայող։ Մինչ օրս սպանության մեղավորները չեն բացահայտվել։

Армянские экс-политзаключенные проведут ночь у памятника Мясникяну в память о жертвах 1 марта
Члены совета инициативы «Гражданский договор», бывшие политзаключенные Никол Пашинян и Сасун Микаелян проведут ночь с 1 на 2 марта у памятника Мясникяну в Ереване. Об этом Пашинян сообщил на своей странице в соцсети Фейсбук.
«Сегодня мы с Сасуном Микаеляном решили быть в ночь на 2 марта там, где были в это время в 2008 году.
Вечером 1 марта 2014 года мы вместе с Сасуном Микаеляном будем у памятника Мясникяну, проведем там всю ночь, встретим рассвет 2 марта, чего не удалось сделать в 2008 году.
Так мы почтим память 10 жертв 1 марта, выразим решительность в вопросе раскрытия убийств, нашу преданность Гражданским ценностям, стремлениям и борьбе 1 Марта», - написал Пашинян.
Напомним, что 20 февраля 2008 года, на следующий день после президентских выборов, на площадь Свободы в Ереване пришли десятки тысяч граждан, несогласных с итогами голосования, сопровождавшегося вбрасыванием бюллетеней, препятствованием работе журналистов, избиением оппозиционеров.
Демонстранты не покидали улиц до 1 марта. В этот день тысячи полицейских под покровом ночи напали на палаточный городок, в котором разместились протестующие. Площадь была захвачена и блокирована, людей догоняли и избивали, гнали до площади перед мэрией, куда с рассветом стал стекаться народ.
Спонтанный митинг начал собираться перед мэрией между посольствами Франции и России. Ночью людей окружили сотрудники правоохранительных органов, в город были введены подразделения армии. Граждан разгоняли с применением оружия. 10 человек были убиты, сотни оппозиционеров арестованы и осуждены. На 20 дней было объявлено чрезвычайное положение. На это время была запрещена деятельность нелояльных к властям СМИ.