Փաշինյանն ու Միքայելյանը մարտի 1-2-ի գիշերը կանցկացնեն Մյասնիկյանի արձանի մոտ
«Քաղաքացիական պայմանագիր» նախաձեռնության խորհրդի անդամներ, նախկին քաղբանտարկյալներ Նիկոլ Փաշինյանն ու Սասուն Միքայելյանը մարտի 1-ի լույս 2-ի գիշերն անցկացնելու են Մյասնիկյանի արձանի մոտ։ Այս մասին Փաշինյանը գրառում է արել Facebook սոցիալական ցանցի իր էջում։
«Այսօր Սասուն Միքայելյանի հետ որոշեցինք Մարտի 1-ի լույս 2-ի գիշերը լինել այնտեղ, որտեղ եղել ենք Մարտի 1-ի, լույս 2-ի գիշերը՝ 2008 թվականին:
Ըստ այդմ, 2014 թվականի Մարտի 1-ի երեկոյան, ժամը 21.00-ին Սասուն Միքայելյանի հետ կլինենք Մյասնիկյանի արձանի մոտ, այնտեղ կանցկացնենք ողջ գիշերը, այնտեղ կդիմավորենք Մարտի 2-ի լուսաբացը. մի բան որ չհաջողվեց 2008-ին:
Այսպիսով՝ հարգանքի տուրք կմատուցենք Մարտի 1-ի տասը զոհերի հիշատակին, կհաստատենք մեր հաստատակամությունը` մարտիմեկյան սպանությունները բացահայտելու հարցում, մեր նվիրվածությունը` Մարտի 1-ի Քաղաքացիական արժեքներին, ձգտումներին եւ պայքարին», - գրել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Հիշեցնենք, որ 2008 թվականի Մարտի 1-ին իշխանությունները Ազատության հրապարակում ուժի կիրառմամբ ցրել են նախագահական ընտրություններից հետո իրենց բողոքն արտահայտող խաղաղ ցուցարարներին, որոնք հետագայում հավաքվել են Մյասնիկյանի արձանի մոտ։ Երեկոյան իշխանությունները ցուցարարների դեմ հրազեն են կիրառել։ Զոհվել է 8 ցուցարար, ոստիկանության զորքերի 2 զինծառայող։ Մինչ օրս սպանության մեղավորները չեն բացահայտվել։

Former Armenian Political Prisoners to Spend Night Outside City Hall in Memory of March 1 Victims
Nikol Pashinyan and Sasun Mikaelyan, board members of an initiative called Civil Contract and former political prisoners, will spend the night of Mar. 1–2 outside, near the statue of Alexander Myasnikyan across the street from Yerevan City Hall. This news was conveyed on Feb. 11 by Pashinyan on his Facebook page
"Today we decided with Sasun Mikaelyan to be on the night of Mar. 1–2 there where we were on Mar. 1–2, 2008.
"At 9 pm on Mar. 1, 2014, with Sasun Mikaelyan we will be near the Myasnikyan statue. We will spend the entire night there, and we will greet the dawn on Mar. 2 there, which we failed to do in 2008.
"In this way we will honor the memory of the victims of March 1; we will affirm our perseverance in the matter of solving the March 1 murders, and our dedication to the civic values, aspirations, and struggle of March 1," he wrote.
On Feb. 20, 2008, the day after the presidential election in Armenia, tens of thousands of people who disagreed with the outcome of the elections flocked to Liberty Square in Yerevan. Demonstrators did not leave the streets till Mar. 1, 2008, when thousands of police officers at night descended on the make-shift tent city that had sprung up on Liberty Square and where protestors were camping overnight. Using force and weapons, police dispersed the peaceful protestors, driving them outside city hall, near Myasnikyan's statue. 10 people were killed — 8 demonstrators and 2 law enforcement officers. Hundreds of opposition supporters were arrested and sentenced. The government declared a state of emergency and the media was on lockdown. To this day no one has been punished for these crimes.