Օրենքը փոխում են օլիգարխների երեխաների համար․ Բլեյանը դեմ է տարկետմանը (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Զինապարտության մասին» օրենքում փոփոխությունը, որով կառավարությունն իրավունք է վերապահել 8.5 միլիոն դրամ գրավի դիմաց արտերկրում սովորել ցանկացողներին տարկետում տալ, լուրջ դեմքով քննարկել չի լինի, քանի որ բոլորի համար ակնհայտ է, որ փոփոխությունն արվել է իշխանավորների և օլիգարխների երեխաներին բանակից ազատելու համար: Այսօր օրենքին վերաբերող քննարկման ժամանակ այս մասին ասել է «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի տնօրեն, ՀՀ կրթության և գիտության նախկին նախարար Աշոտ Բլեյանը:
«Ես ասում եմ՝ վերացրեք տարկետումը՝ սովորելու հետ կապված: Վերացրեք խտրականությունը: Զինապարտ է մարդը՝ 18 տարեկան, կամ ծառայում է, կամ խուսափում է զինծառայությունից: Ես ընդհանրապես համարում եմ, որ եթե Հայաստանում արդարության համար պայքար լինի, ապա պետք է սկսվի այստեղից: Այլ հարց է, որ պետք է լինի պայմանագրային զինծառայություն: Ես կողմ եմ, որ պարտադիր զինծառայությունը լինի մեկ տարի, հարցը դա չի: Ես ասում եմ՝ չի կարելի օրենքում ստեղծել այդ խողովակը: Զինապարտությունն անջատեք կրթության իրավունքից», - նշել է Բլեյանը:
Ըստ նախկին նախարարի՝ գիտությունների թեկնածուների ճնշող մեծամասնությունը արական սեռի է, սակայն գործնականում անհնար է պարզել նրանց քանի տոկոսն է թեկնածու դարձել բանակից խուսափելու համար։
«Այն, որ մենք հանգիստ կարողանում ենք քննարկել, վկայում է, որ մենք չենք հաղթահարել, Վահան Տերյանի ասած, ծխական մտածողությունը։ Մենք օրենքը կարդում ենք իմ երեխայի, իմ ախպոր երեխայի աչքերով, մենք չենք նայում, որ քաղաքացիական հասարակություն է, որտեղ խտրությունը պետք է որևէ ձևով բացառվի։ Արդարությունը պետք է սկսվի հենց այնտեղից, որ իշխանության զավակները պետք է գնան, ծառայեն»,- ասել է Աշոտ Բլեյանը։
Հիշեցնենք, որ Կրթության և գիտության նախարարությունը գրավը ներմուծելու փոփոխությունն առաջարկել է՝ պատճառաբանելով, որ մինչ այժմ արական սեռի դիմողները, ստանալով կրթաթոշակներ և տարկետում արտերկրում սովորելու համար, խուսափում էին Հայաստան հետ վերադառնալուց և բանակում ծառայելուց։
Որևէ վիճակագրություն, թե քանի ուսանող չի վերադարձել Հայաստան արտերկրում սովորելուց հետո, նախարարությունը չի ներկայացրել։ Որոշումը ընդունվել է Կառավարության հունվարի 23-ի նիստում։

Меняют закон для детей олигархов. Бывший министр о воинской обязанности
Поправки к закону «О воинской обязанности», которыми правительство разрешает давать отсрочку обучающимся заграницей под залог в размере 8.5 млн. драмов, нельзя обсуждать с серьезным выражением лица, потому что всем очевидно, что поправки внесены для того, чтобы освободить от армии детей стоящих у власти и олигархов. Об этом на обсуждении закона заявил директор образовательного центра «Мхитар Себастаци», бывший министр образования и науки Ашот Блеян.
«Я предлагаю устранить отсрочку от армии по учебе. Устраните дискриминацию. 18-летний человек – военно обязанный, либо служит, либо уклоняется от службы. Я вообще считаю, что если в Армении будет борьба за справедливость, нужно начинать отсюда. Другой вопрос, что должна действовать контрактная служба. Я за то, чтобы обязательная военная служба длилась год, вопрос не в этом. Я говорю, что нельзя создавать в законе такую возможность. Отделите воинскую обязанность от права на образование», - призвал Блеян.
По мнению бывшего министра, подавляющее большинство кандидатов наук – мужчины, однако невозможно выяснить, какой процент стал кандидатом с целью избежать службы в армии.
«Мы смотрим на закон глазами своего ребенка, ребенка своего брата, мы не учитываем наличие гражданского общества, в котором нужно каким-то образом исключить дискриминацию. Справедливость должна начаться именно со службы в армии детей руководства страны», - сказал он.
Министер образования и науки предложил внести залог, аргументировав предложение тем, что до сих пор парни, получая стипендии и отсрочку для обучения заграницей, уклонялись от возвращения в Армению и службы в армии. Министерство образования не представило статистики о том, сколько студентов не вернулось в страну после обучения заграницей. Решение было принято на заседании правительства 23 января.