ՄՄ մտնելուց հետո որոշ ապրանքների մաքսատուրքը Հայաստանում կարող է նույնը մնալ․ փոխնախարար
Մաքսային միությանն անդամակցելու հետ կապված հայաստանյան շուկայում գնաճի մասին խոսելը դեռևս վաղ է, քանի որ ամեն ինչ պարզ կլինի բանակցությունների ավարտից հետո։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Էկոնոմիկայի փոխնախարար Գարեգին Մելքոնյանը։
Նշենք, որ վերջին շրջանում մամուլում համեմատականներ են անցկացվում ՄՄ-ում և Հայաստանում գործող մաքսատուրքերի միջև, ինչից բխում է, որ ՄՄ մտնելուց հետո որոշ ապրանքների գները կտրուկ կաճեն։
«Որոշակի ապրանքների համար կա մաքսատուրքերի, դրույքաչափերի տարբերություն, այստեղ պետք չէ ինչ-որ թվեր վերցնել, արհեստական սկսել դրա մասին ակտիվ խոսել։ Կավարտվեն բանակցությունները, բացառությունների մասով կունենանք վերջնական պատկերը, դրանք բոլորը կհրապարակվեն»,- նշել է փոխնախարարը։
Մելքոնյանը նշել է, որ Մաքսային միության երկրների հետ բանակցություններին քննարկվում է որոշ ապրանքատեսակների դեպքում Հայաստանի համար բացառություններ անելը՝ կապված մաքսատուրքերի հետ։ Բանախոսն ընդգծել է, որ կլինեն բացառություն կազմող ապրանքներ՝ ներառյալ ավտոմեքենաները։
«Բացառությունների ցանկում ներառված ապրանքները, որոնց մասով շարունակելու են գործել Հայաստանի գործող մաքսատուրքերը, Հայաստան բացառության կարգով ներմուծվելուց հետո չեն կարող վերարտահանվել ՄՄ այլ երկրներ։ Եթե ֆիքսում են որևէ ապրանք, որը կներառվի ցուցակում, եթե ցածր ներմուծվի, որպեսզի վերարտահանվի, պետք է մաքսազերծվի», - հայտարարել է Մելքոնյանը։
Փոխնախարարը հավելել է, որ մարտի 10-ին, պայմանավորվածության համաձայն, Երևանում աշխատանքային հանդիպում է կազմակերպել ոչ սակագնային կարգավորման մասով Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի մասնագետների հետ, որտեղ քննարկվելու են աշխատանքային խմբի գործունեության արդյունքում առաջացած խնդիրները, ինչպես նաև Ճանապարհային քարտեզով նախանշված հետագա գործողությունները։

Таможенные пошлины на ряд товаров могут остаться прежними после вступления Армении в ТС
Рано говорить о росте цен на армянском рынке в связи с вступлением в Таможенный союз, так как все будет ясно по завершении переговоров. Об этом на пресс-конференции 18 февраля заявил замминистра экономики Гарегин Мелконян.
В последнее время пресса сопоставляет таможенные пошлины, действующие в ТС и Армении, из чего следует, что после вступления в Таможенный союз резко вырастут цены на ряд товаров.
«Есть отличие в таможенных пошлинах на некоторые товары. Не стоит брать какие-то цифры и искусственным образом активно говорить об этом. Завершатся переговоры, у нас будет окончательная картина по части исключений, все они будут оглашены», - сказал замминистра.
Мелконян заявил, что на переговорах со странами Таможенного союза обсуждается вопрос исключений для Армении в таможенных пошлинах в случае некоторых товаров. По его словам, будут товары-исключения, в том числе автомобили.
«Товары, включенные в список исключений, в случае которых в Армении будут действовать прежние пошлины, после импорта в Армению не могут быть повторно импортированы в другие страны ТС. Для повторного импорта включенного в список товара он должен быть растаможен». - заявил замминистра.
По его словам, согласно договоренности, 10 марта в Ереване состоится рабочая встреча с экспертами Евразийской экономической комиссии по части нетарифного регулирования, в ходе которой будут обсуждены проблемы, возникшие в результате деятельности рабочей группы, а также дальнейшие действия, предварительно указанные в дорожной карте.