ՄՄ մտնելուց հետո որոշ ապրանքների մաքսատուրքը Հայաստանում կարող է նույնը մնալ․ փոխնախարար
Մաքսային միությանն անդամակցելու հետ կապված հայաստանյան շուկայում գնաճի մասին խոսելը դեռևս վաղ է, քանի որ ամեն ինչ պարզ կլինի բանակցությունների ավարտից հետո։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Էկոնոմիկայի փոխնախարար Գարեգին Մելքոնյանը։
Նշենք, որ վերջին շրջանում մամուլում համեմատականներ են անցկացվում ՄՄ-ում և Հայաստանում գործող մաքսատուրքերի միջև, ինչից բխում է, որ ՄՄ մտնելուց հետո որոշ ապրանքների գները կտրուկ կաճեն։
«Որոշակի ապրանքների համար կա մաքսատուրքերի, դրույքաչափերի տարբերություն, այստեղ պետք չէ ինչ-որ թվեր վերցնել, արհեստական սկսել դրա մասին ակտիվ խոսել։ Կավարտվեն բանակցությունները, բացառությունների մասով կունենանք վերջնական պատկերը, դրանք բոլորը կհրապարակվեն»,- նշել է փոխնախարարը։
Մելքոնյանը նշել է, որ Մաքսային միության երկրների հետ բանակցություններին քննարկվում է որոշ ապրանքատեսակների դեպքում Հայաստանի համար բացառություններ անելը՝ կապված մաքսատուրքերի հետ։ Բանախոսն ընդգծել է, որ կլինեն բացառություն կազմող ապրանքներ՝ ներառյալ ավտոմեքենաները։
«Բացառությունների ցանկում ներառված ապրանքները, որոնց մասով շարունակելու են գործել Հայաստանի գործող մաքսատուրքերը, Հայաստան բացառության կարգով ներմուծվելուց հետո չեն կարող վերարտահանվել ՄՄ այլ երկրներ։ Եթե ֆիքսում են որևէ ապրանք, որը կներառվի ցուցակում, եթե ցածր ներմուծվի, որպեսզի վերարտահանվի, պետք է մաքսազերծվի», - հայտարարել է Մելքոնյանը։
Փոխնախարարը հավելել է, որ մարտի 10-ին, պայմանավորվածության համաձայն, Երևանում աշխատանքային հանդիպում է կազմակերպել ոչ սակագնային կարգավորման մասով Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի մասնագետների հետ, որտեղ քննարկվելու են աշխատանքային խմբի գործունեության արդյունքում առաջացած խնդիրները, ինչպես նաև Ճանապարհային քարտեզով նախանշված հետագա գործողությունները։

It is still too early to talk about a rise in prices in the Armenian market as a result of joining the Customs Union, as everything will be clear after the end of negotiations, said Deputy Minister of Economy Garegin Melkonyan, speaking to journalists in Yerevan today.
Note, recent Armenian media reports compared the customs duties of Armenia and those of the Customs Union, implying that after Armenia joins the Customs Union, the price of some goods will drastically increase.
"There is a difference in customs duties and rates for some goods. Don't just take any numbers and start artificially talking about this. We'll complete the negotiations, have the final picture on the exceptions, [and] all these will be announced," he said.
Melkonyan said that being discussed in negotiations with Customs Unions countries is making exceptions for Armenia on the customs duties of certain goods. The deputy minister stressed that there would be exceptions on certain goods, including automobiles.
"The goods included in the list of exceptions, on which Armenia's current customs duties will continue to apply, after being imported to Armenia cannot be exported again into other Customs Union countries. If a good is included in the list, if it's imported [at a] lower [rate], in order for it to be re-exported it has to [again] clear customs," he said.
On Mar. 10, deputy minister said, a working meeting on non-tariff regulation with experts of the Eurasian Economic Commission  will be held in Yerevan, during which discussed will be problems arising from the activities of the working group as well as future actions outlined in the road map.