ԱԺ-ում Մարտի 1-ի հարցով հանձնաժողով ստեղծելու համար ստորագրահավաք կանցկացվի
Փետրվարի 24-ին խորհրդարանի հերթական քառօրյայի ժամանակ ոչ իշխանական չորս ուժերը ստորագրահավաք կկազմակերպեն` քառօրյայի ընթացքում 2008 թ. մարտի 1-ի իրադարձությունների ուսումնասիրման ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու հարցի արտահերթ քննարկում նախաձեռնելու նպատակով: Ինչպես հաղորդում է ilur.am-ը, այս մասին ասել է Հայ ազգային կոնգրես խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը։
«Իշխանությունների կողմից ցուցարարների նկատմամբ ուժի գործադրումը, ինչպես տեղի ունեցավ 2008 թ. մարտի 1-ին, հանցագործություն է, այն պետք է բացահայտվի, իսկ մեղավորները` պատժվեն: Մինչև մարտի 1-ի մեր հանրահավաքը մենք ցանկանում ենք կրկին ապացուցել հայ ժողովրդին և համաշխարհային հանրությանը, որ վճռական ենք տրամադրված մարտի 1-ի հանցագործությունները բացահայտելու հարցում»,-հայտարարել է Զուրաբյանը։

Home / Armenia / Armenian Parliament to Collect Signatures to Establish Commission to Study March 1 Tragedy
Armenian Parliament to Collect Signatures to Establish Commission to Study March 1 Tragedy
On Feb. 24, during the regular four-day parliamentary session, the four non-ruling parties will organize a petition, with the aim of initiating a special discussion on creating an ad-hoc commission to investigate the events of March 1, 2008. As reported by local news provider ilur.am [AM], this news was conveyed by head of the Armenian National Congress faction Levon Zurabyan.
"The ruling authorities' use of force against demonstrators that took place on Mar. 1, 2008, is a crime; it must be solved, and the guilty, punished. Until our Mar. 1 rally we want to again prove to the Armenian people and the international community that we are determined to solve the crimes of March 1," said Zurabyan.