Առողջապահության նախարարը «ստվերի» դեմ կպայքարի՝ հղիներից փող գանձելով
Յուրաքանչյուր լաբորատոր կամ գործիքային հետազոտության համար քաղաքացիները պոլիկլինիկաներում ստիպված կլինեն վճարել 500-ից 1000 դրամ, հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանը: Այս կարգը առայժմ չի տարածվի մարզային պոլիկլինիկաների վրա: Առողջապահության նախարարության աշխատակից Կառլեն Անտոնյանը ռադիոկայանին ասել է, որ սա սիմվոլիկ գումար է, և այս նախաձեռնությամբ հավաքված գումարի 50%-ը տրվելու է որպես աշխատավարձ՝ բուժաշխատողներին: Նա, սակայն, չի պարզաբանել՝ ուր է գնալու մյուս 50%-ը:
Վճարովի են դառնալու նաև հղիության ընթացքում առաջացած բարդություններից բուժումները: Դրանց համար հղի կանայք պետք է վճարեն օրական 5000 դրամ: Այս համեմատաբար թանկ գինը սահմանելով, առողջապահության նախարար Դերենիկ Դումանյանի խոսքով, պետութունը պայքարում է ստվերի դեմ:
Նախարարն ասել է, որ հղիության 22 շաբաթական վիժման համար պետությունն ավելի շատ գումար է փոխանցում հիվանդանոցին, քան, ասենք, 19 շաբաթականի դեպքում, և բուժհիմնարկները փորձում են օգտագործել այս սողանցը։
«Հիմա ինչպե՞ս անեմ, որ այս խախտումը վերացնեմ: Մեկն այն է, որ ձեռքս խփեմ, ասեմ՝ հրաման են տալիս, ով այսպիսի խախտում անի, կհեռացնեմ: Էլի կգա ինձ մասնագիտորեն կհամոզի, որ 22 շաբաթական էր, 23 շաբաթական էր, ոչ թե 21: Ինքը 2 շաբաթ սխալվելու իրավունք ունի: Բայց ի՞նչ անեմ, որ իմ ստատիստիկան իրական լինի: Ուրեմն ես այս երկուսի գները պետք է նույնականացնեմ»,- ասել է նախարարը:

Armenian citizens will have to pay 500 to 1,000 AMD ($1.21–$2.42 USD) for any lab work or examination involving a medical instrument, reports RFE/RL's Armenian service (Azatutyun) [AM]. This procedure, however, won't yet apply to clinics outside of Yerevan. RA Ministry of Healthcare employee Karlen Antonyan informed Azatutyun that this is a token amount, and 50% of the money collected through this initiatives will go toward the salaries of medical personnel. He didn't say where the remaining 50% would go.
Treatment for complications arising during pregnancy will also be paid. For these, pregnant women will have to pay 5,000 AMD ($12.10). By setting this relatively high price, according to Health Minister Derenik Dumanyan, the state is fighting the shadow economy.
The minister said the state allocates more money to hospitals for miscarriages at 22 weeks of the pregnancy than miscarriages that occurred at 19 weeks, and medical establishments are trying to take advantage of the difference.
"What can I do to eliminate this violation? One option is to say I'm issuing an order, I will dismiss anyone who commits such a violation. He'll come again and convince me on a professional level that it was at 22 weeks, it was 23 weeks and not 21 [weeks]. He has the right to be mistaken by a two-week margin. But what should I do so my statistics are factual? So I have to make these two prices equal," said Dumanyan.