Առողջապահության նախարարը «ստվերի» դեմ կպայքարի՝ հղիներից փող գանձելով
Յուրաքանչյուր լաբորատոր կամ գործիքային հետազոտության համար քաղաքացիները պոլիկլինիկաներում ստիպված կլինեն վճարել 500-ից 1000 դրամ, հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանը: Այս կարգը առայժմ չի տարածվի մարզային պոլիկլինիկաների վրա: Առողջապահության նախարարության աշխատակից Կառլեն Անտոնյանը ռադիոկայանին ասել է, որ սա սիմվոլիկ գումար է, և այս նախաձեռնությամբ հավաքված գումարի 50%-ը տրվելու է որպես աշխատավարձ՝ բուժաշխատողներին: Նա, սակայն, չի պարզաբանել՝ ուր է գնալու մյուս 50%-ը:
Վճարովի են դառնալու նաև հղիության ընթացքում առաջացած բարդություններից բուժումները: Դրանց համար հղի կանայք պետք է վճարեն օրական 5000 դրամ: Այս համեմատաբար թանկ գինը սահմանելով, առողջապահության նախարար Դերենիկ Դումանյանի խոսքով, պետութունը պայքարում է ստվերի դեմ:
Նախարարն ասել է, որ հղիության 22 շաբաթական վիժման համար պետությունն ավելի շատ գումար է փոխանցում հիվանդանոցին, քան, ասենք, 19 շաբաթականի դեպքում, և բուժհիմնարկները փորձում են օգտագործել այս սողանցը։
«Հիմա ինչպե՞ս անեմ, որ այս խախտումը վերացնեմ: Մեկն այն է, որ ձեռքս խփեմ, ասեմ՝ հրաման են տալիս, ով այսպիսի խախտում անի, կհեռացնեմ: Էլի կգա ինձ մասնագիտորեն կհամոզի, որ 22 շաբաթական էր, 23 շաբաթական էր, ոչ թե 21: Ինքը 2 շաբաթ սխալվելու իրավունք ունի: Բայց ի՞նչ անեմ, որ իմ ստատիստիկան իրական լինի: Ուրեմն ես այս երկուսի գները պետք է նույնականացնեմ»,- ասել է նախարարը:

Министр здравоохранения Армении намерен бороться с тенью за счет будущих мам
За любое лабораторное или инструментальное обследование гражданам Армении придется платить в поликлинике 500-1000 драмов (более $1-2.5), сообщает армянская служба радио «Свобода». На поликлиники в районах страны это решение пока не распространяется. Сотрудник министерства здравоохранения Карлен Антонян заявил в беседе с корреспондентом радиостанции, что это символическая сумма, а 50% собранных таким образом денег будут выдаваться медсотрудникам в качестве зарплаты. Однако о судьбе оставшихся 50% он ничего не сообщил.
Лечение осложнений, возникших во время беременности, также будет платным. Беременным оно обойдется в 5000 драмов в день. Установив эту сравнительно высокую цену, по словам министра здравоохранения Дереника Думаняна, государство борется с теневой экономикой.
Министр заявил, что за выкидыш на сроке 22 недели государство выделяет больнице большую сумму денег, чем, скажем, в случае выкидыша на 19 неделе, а медучреждения пытаются воспользоваться этой разницей.
«Что мне сделать, чтобы устранить это нарушение? Один из вариантов: издать указ об увольнении совершившего подобное нарушение. В таком случае он станет убеждать меня на профессиональном уровне, что женщина была на 22, 23 неделе беременности, а не на 21. Он имеет право ошибиться на 2 недели. Но что мне делать, чтобы моя статистика была реальной? Мне нужно приравнять эти две цены», - сказал Думанян.