ՀՀ ոստիկանությունում խոշտանգում ու ծեծում են քաղաքացիներին․ ԱՄՆ Պետդեպ
Թեև Հայաստանում խոշտանգումներն ու անմարդկային վերաբերմունքն արգելված են օրենքով, տարբեր կազմակերպությունների զեկույցների համաձայն` անվտանգության ուժերի աշխատակիցները շարունակում են պարբերաբար կիրառել դրանք: Այս մասին ասված է փետրվարի 27-ին հրապարակված ԱՄՆ Պետդեպի 2013 թվականի Մարդու իրավունքների զեկույցում։
Վերջինիս հեղինակները նշում են, որ ականատեսների վկայությամբ`ոստիկանությունը ձերբակալությունների ու հարցաքննությունների ժամանակ քաղաքացիներին ծեծի է ենթարկում: Իրավապաշտպան կազմակերպությունները նույնպես նմանատիպ մեղադրանքներ են ներկայացրել` նշելով, սակայն, որ զոհերը ոստիկանության ոտնձգությունների մեծ թվով դեպքերի մասին չեն հաղորդում` վրեժխնդրությունից վախենալով:
Խոշտանգումները հիմնականում տեղի են ունենում ոստիկանական բաժանմունքներում, քանի որ դրանք հանրային դիտարկման ենթակա չեն` ի տարբերություն բանտերի ու ոստիկանության մեկուսարանների: Պետդեպը նշում է, որ իրավապաշտպան կազմակերպությունների համաձայն`ոստիկանական բաժանմունքներից բանտեր տեղափոխված մեծ թվով անձինք հայտարարել են, որ ոստիկանության աշխատակիցներն իրենց խոշտանգել ու ահաբեկել են, հիմնականում`խոստովանական ցուցմունքներ կորզելու նպատակով:
Մարտի 13-ին ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամը (ՄԱՄՀ/ՅՈՒՆԻՍԵՖ) ներկայացրեց մի շարք տեղական ու միջազգային կառույցների կողմից իրականացված ուսումնասիրության արդյունքներ`անչափահասների նկատմամբ վատ վերաբերմունքի ու խոշտանգումների վերաբերյալ: 86 անչափահասների հետ հարցազրույցների արդյունքում պարզվել է, որ վատ վերաբերմունքի ամենատարածված ձևը ծեծն ու ֆիզիկական ճնշումն է` խոստովանություններ կորզելու նպատակով: Երեխաներից ութը վկայել են, որ իրենք անձամբ ենթարկվել են բռնության, իսկ հարցվածների 51 տոկոսը լսել է մյուս երեխաների նկատմամբ ոտնձգությունների մասին, այդ թվում` ծեծի, սեռական բռնության, ահաբեկման ու սպառնալիքների մասին:
Մայիսի 3-ին Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեն զեկույց է ներկայացրել` ոստիկանական բաժանմունքներում կալանավորների նկատմամբ վատ վերաբերմունքի մասին` հիմնված «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում գտնվող կալանավորների հետ քննարկումների ու հարցումների վրա: Հարցաթերթիկները լրացրած անձինք նշել են, որ իրենք ենթարկվել են հոգեբանական ճնշման կամ ֆիզիկական բռնության` Երևանի և մարզերի տարբեր ոստիկանական բաժանմունքներում գտնվելու ընթացքում:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի` մարտին հրապարակված ամենամյա զեկույցում նույնպես նշված է, որ ոստիկանության քննչական մարմինները` խոստովանական ցուցմունքներ ստանալու նպատակով, շարունակել են անհատների նկատմամբ դաժան, անմարդկային ու նվաստացնող վերաբերմունք ցուցաբերել:
Պետդեպի զեկույցում նշված են նաև մի քանի կոնկրետ օրինակներ։ Մասնավորապես, զեկույցի հեղինակները նշում են, որ մարտի 14-ին Աշոտ Կարապետյանը նշանակվել է Երևանի ոստիկանապետ։ Նշանակումից կարճ ժամանակ անց` քաղաքացի Գրիշա Վիրաբյանը, ով, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճռի համաձայն, 2004 թվականին խոշտանգումների էր ենթարկվել Երևանի ոստիկանության կողմից, հայտարարել է, որ իրեն խոշտանգողներից մեկը հենց Կարապետյանն էր, ով այն ժամանակ զբաղեցնում էր Ոստիկանության Արարատի մարզային վարչության պետի տեղակալի պաշտոնը:
«Իշխանությունները, սակայն, նշանակումը չեղյալ չեն համարել, իսկ տարեվերջի դրությամբ Վիրաբյանի նկատմամբ ոտնձգությունների համար որևէ մեկը պատասխանատվության չի ենթարկվել: Կարապետյանը, ենթադրաբար, ներգրավված է նաև ոստիկանության կողմից խոշտանգումների մեկ այլ գործի մեջ: Սեպտեմբերի 13-ին ԶԼՄ-ները հայտնեցին, որ Վերաքննիչ դատարանն իրավապահ մարմիններին կարգադրել է հետաքննել Հարություն Սարգսյանին խոշտանգումների ենթարկելու մեղադրանքները։ Սարգսյանին կասկածում են 2012 թվականի ապրիլին Գյումրու նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի դստեր փեսացուի՝ Կարեն Եսայանի սպանության մեջ: Սարգսյանի հոր խոսքով` Գյումրու ոստիկանությունը` մարզային ոստիկանապետ Կարեն Բաբախանյանի (այժմ ազատված է պաշտոնից - խմբ) գլխավորությամբ, խոշտանգումների է ենթարկել իր որդուն` խոստովանություն կորզելու նպատակով, ու ոտնձգությունները շարունակվել են որդու` Երևանի ոստիկանության կալանքի վայր տեղափոխվելուց հետո: Խոշտանգողներից մեկը, ենթարաբար, զոհին ներկայացել է որպես Քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության պետ. այդ ժամանակ այս պաշտոնը զբաղեցնում էր Աշոտ Կարապետյանը», - նշված է Պետդեպի զեկույցում:
Զեկույցի հեղինակները նաև անդրադառնում են հայկական բանակում կոռուպցիայի և խոշտանգումների առկայությանը։
«Չնայած բանակում ճնշումների վերաբերյալ ճշգրիտ վիճակագրության բացակայությանը`տարբեր զինծառայողներ իրավապաշտպան կազմակերպություններին տեղեկացրել են, որ իրենց նկատմամբ խոշտանգումները շարունակական են: Զինվորների ընտանիքները պնդում են, որ կոռումպացված պաշտոնյաները վերահսկում են զորամասերը, իսկ մարդու իրավունքների դիտորդներն ու օմբուդսմենը հայտնում են, որ կառավարությունը շարունակում է զորակոչել լուրջ առողջական խնդիրներ ունեցող երիտասարդների, որոնք պետք է ազատվեին պարտադիր զինծառայությունից», - ասված է զեկույցում:

Though torture and inhuman treatment is prohibited by law in Armenia, according to reports by various organizations, "members of the security forces continued to employ them regularly." This is stated in a 2013 report on human rights practices around the world released by the US State Department on Thursday.
"Witnesses reported that police beat citizens while arresting and interrogating them. Human rights NGOs made similar allegations but noted most cases of police mistreatment were unreported due to fear of retaliation. Most abuses reportedly took place in police stations, because they were not subject to public monitoring, rather than prisons and police detention facilities, which were. According to NGOs many individuals that authorities transferred to prisons from police facilities alleged that police tortured, abused, and intimidated them while they were in police custody, mainly to extort confessions," reads the section of the report titled "Torture and Other Cruel, Inhuman, or Degrading Treatment or Punishment".
On the mistreatment and torture of juveniles: "On March 13, the United Nations Children’s Fund (UNICEF) presented findings of a study by a number of domestic and international bodies on the mistreatment and torture of juveniles in the juvenile justice system, from their initial apprehension through the completion of sentences. Interviews with 86 juveniles revealed that the most common forms of mistreatment were beating and physical pressure exerted by the police to extract confessions. Eight of the children attested that they had personally experienced violence, and 51 percent of those surveyed heard of the mistreatment of other children, including beating, sexual violence, cursing, intimidation, and threats. According to the report, the children were reluctant to report mistreatment because they feared retaliation and did not trust the system."
On psychological pressure and physical abuse of detained persons: "On May 3, the Helsinki Committee of Armenia presented findings on the treatment of detained persons in police departments, based on discussions and questionnaires with pretrial detainees held in Nubarashen penitentiary. Those who completed questionnaires said that they had undergone either psychological pressure or physical abuse while at various police departments in Yerevan and the regions."
Armenian Ombudsman's report confirms the use of cruel treatment to obtain confessions: "The annual report of the human rights defender (the ombudsman’s office) for 2012, released in March, also stated that police investigative bodies continued to subject individuals to cruel, inhuman, and humiliating treatment in order to obtain confessions."
On corruption and mistreatment in the Armenian army: "Within the armed forces, substandard living conditions, corruption, and lack of accountability of commanders continued to contribute to mistreatment and noncombat injuries. Although no reliable statistics on the prevalence of military hazing were available, soldiers reported to human rights organizations that abuses continued. Soldiers’ families claimed that corrupt officials controlled military units, and human rights monitors and the ombudsman reported the government continued to conscript soldiers with serious health conditions that should have disqualified them from service."