Փոխքաղաքապետը վթարայինի բնակիչներին մեկ այլ վթարայինի ընտանիքների բնակարաններն է խոստացել
Սիսակյան 3 հասցեի 4-րդ կարգի վթարային շենքի բնակիչների պահանջով շենք այցելած փոխքաղաքապետ Վահե Նիկոյանն այսօր խոստացել է առավել վթարային հատվածում բնակվող 5 ընտանիքի վերաբնակեցնել Սիսակյան 22 հասցեի նորակառույց շենքում, եթե Շինարարների 15 հասցեի ընտանիքները հրաժարվեն իրենց հասանելի բնակարաններից։ Այս մասին այսօր Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է շենքի բնակչուհի Լիլիթ Քոչարյանը:
Նշենք, որ Սիսակյան 3-ի բնակիչները բողոքում են քաղաքապետարանի կողմնակալ գործունեությունից, ինչի արդյունքում բնակարանով էին ապահովվել ոչ թե վթարային հատվածի, այլ շենքի հակառակ թևի բնակիչները՝ «մնացածներին էլ ասում է՝ «սպասեք՝ մինչև 2015 թվի մայիսը, բնակարանի հարցերը կլուծենք»։
Բողոքող բնակիչների խումբն օրեր առաջ Բաղրամյան 26-ից պահանջել էր փորձագիտական հանձնաժողով կազմել՝ համոզվելու համար, որ բնակարանների սխալ բաշխում է տեղի ունեցել։
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ այսօր քաղաքապետարանի և նախագահականի մի խումբ ներկայացուցիչներ եղել են իրենց շենքում, որի վթարային հատվածում վերջին օրերին մի քանի անգամ փլուզումներ են տեղի ունեցել։
«Նիկոյանը մի խումբ աշխատակիցների հետ եկավ, ուսումնասիրեց տարածքը, բոլորն էլ տեսան, որ փլուզումների պատճառով ԱԻՆ-ը շենքի բակը լենտերով փակել է։ Համոզվելով, որ իրոք անելանելի վիճակում ենք հայտնվել, տարբերակ առաջարկեց։ Նա ասաց, որ Շինարարների 15 հասցեում մնացած 5 ընտանիքները հրաժարվել են վերաբնակեցումից, ուստի թափուր բնակարանները կարող են տրամադրվել մեզանից 5 ընտանիքի։ Փոխքաղաքապետը նաև նշել է, որ անձամբ կանչելու է վերը նշված հասցեի բնակիչներին և հարցին վերջնական լուծում է պահանջելու՝ կամ բնակիչները տեղափոխվում են, կամ շարունակում են հրաժարվել և կորցնում են բնակարանները», - նշել է Քոչարյանը։
Ավելի վաղ մեր թղթակցի հետ զրույցում Շինարարների 15 հասցեի բնակիչ Անուշ Գասպարյանը պատմել էր, որ իրենց պարագայում քաղաքապետարանն «ակնհայտ խախտումներով էր վերաբնակեցրել շենքի բնակիչներին»։
«Սիսակյան 22 հասցեում ինձ հատկացրել է պակաս քառակուսիներով բնակարան, մինչդեռ շենքի մի շարք բնակիչների ավել քմ-ով բնակարաններ է տվել։ Փաստաթղթեր կեղծելով՝ բերել, մարդկանց գրանցել են մեր շենքում, ապա վերաբնակեցրել նորակառույցում։ Բնականաբար, փոքր բնակտարածքի պայմանները չընդունելով՝ մեր և ևս մեկ ընտանիք չի համաձայնել դուրս գալ շենքից», - նշել էր Գասպարյանը, ապա ավելացրել, որ իրենք դատական հայց են ներկայացրել քաղաքապետարանի դեմ։
Այսօր Epress.am-ը հարցրել է Գասպարյանին, թե ինչպես են իրենք վերաբերվում Նիկոյանի մտադրությանը։ Գասպարյանը տեղյակ չի եղել՝ փոխքաղաքապետը նման խոստում է տվել։
«Բավական չէր քաղաքապետարանի անարդար բաշխումը, այժմ էլ սպառնալիքի լեզուն է։ Թող Նիկոյանը բարի լիներ, գոնե մեկ անգամ մեզ ընդուներ ու լսեր մեր պահանջները, հետո որոշում կայացներ։ Անկեղծ, այս պահին ոչինչ ասել չեմ կարող», - նշել է մեր զրուցակիցը և հավելել, որ քաղաքապետարանն էլ իր հերթին դատական հայց է ներկայացրել շենքում մնացած ընտանիքների դեմ։

Collapsing Building Residents' New Apartments Promised to Residents of Another Collapsing Building
At the request of residents of the "level 4 emergency" building at 3 Sisakyan St., Deputy Yerevan Mayor Vahe Nikoyan visited the building and promised to rehouse 5 families living in the worst part of this building in the newly constructed building at 22 Sisakyan St. — if families at 15 Shinararneri St. turn down the apartments offered to them. This news was conveyed to Epress.am by resident Lilit Kocharyan.
Recall, residents of 3 Sisakyan St. claim the municipality is biased in its actions by providing new apartments not to those residents in the worst part of the building, but to those on the other side, "saying to the others, wait until May 2015, we'll resolve the apartment issues."
A few days ago, a group of disgruntled residents went to the president's residence, asking to establish a commission of experts, to convince them that the apartments were distributed incorrectly.
According to Kocharyan, a group of representatives of city hall and the president's office today came to their building, parts of which collapsed over the past few days.
"Nikoyan came with a group of staff and inspected the site. Everyone saw that because of the collapsing parts, the Ministry of Emergency Situations sealed off the building's courtyard. Convinced that we're truly in a desperate situation, he suggested an option. He said if the remaining 5 families at 15 Shinararneri St. refuse resettlement, the vacant apartments can be provided to 5 of our families. The deputy mayor also said he will personally call the residents of the aforementioned apartment and demand a final solution to the problem: either the residents move or they continue to refuse and lose the apartments," said Kocharyan.
Resident of 15 Shinarneri St. Anush Gasparyan, speaking to the Epress.am correspondent earlier, said that in their case, the city hall "resettled building residents with clear violations."
"I was given a smaller apartment at 22 Sisakyan; meanwhile, several residents of the building received apartments with greater square footage. Forging documents, they brought and registered people in our building then resettled them in the newly constructed building on Sisakyan street. Naturally, not agreeing to the smaller apartments, our and another family didn't agree to leave the building," Gasparyan said, adding that they have launched a lawsuit against Yerevan City Hall.
Epress.am today asked Gasparyan to comment on Nikoyan's proposal. Gasparyan was not informed that the deputy mayor had made such a promise. "The municipality's unfair distribution wasn't enough, now is using the language of threats. Nikoyan… at least once met with us and heard our demands, then make a decision. To be honest, at this moment I can't say anything," she said, adding that the municipality, in turn, has launched a lawsuit against the remaining families in the building.