Նախաձեռնությունը դատապարտում է «Ռուսաստանի ագրեսիայի վերաբերյալ ՀՀ իշխանությունների լռությունը»
Վլադիմիր Պուտինի ռեժիմի՝ Ուկրաինայի տարածքում իրականացվող ինտերվենցիան միջազգային հանրությանը և գլոբալ անվտանգությանը նետված մարտահրավեր է, միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում: Նման գնահատական են հնչված «Մայդանի հետ համերաշխության հայկական կոմիտե» նախաձեռնության տարածած հայտարարության մեջ։
«Այս գործողությունները հիշեցնում են Եվրոպայի պատմության ամոթալի դրվագները` 1938 թվականին Հիտլերի կողմից Ավստրիայի անշլյուսը և Չեխիայի բռնակցումը (անեքսիան):
Ուկրաինայում ստեղծված ներկայիս իրավիճակը էապես այլ կլիներ, եթե 2008 թվականին միջազգային հանրության դիվանագիտական ջանքերը հիմնված լինեյին Վրաստանին տրված անվտանգության գործուն երաշխիքների վրա, և արժանի հակահարված հասցվեր Կրեմլին:
Ներկա ճգնաժամային իրավիճակում ժողովրդավարական բոլոր ուժերի պարտքն է՝ փրկել ազատ Ուկրաինան զավթիչներից և սանձել Մոսկվայի կայսերապետական հավակնությունները:
Հույս ունենք, որ Ազատության համար պայքարող Ուկրաինան արթնացրել է քաղաքակիրթ աշխարհի հանրությանը, ձերբազատել նրան քրեաօլիգարխիկ, համկարգված կոռուպցիայի սկզբունքներով առաջնորդվող իշխանությունների «ինքնակամ փոխակերպման» հնարավորության պատրանքներից, ապացուցելով, որ այդպիսի ռեժիմները հեշտությամբ են ժխտում միջազգային պարտավորությունները և գործարքների գնում էությամբ իրենց հարազատ գործելաոճով առաջնորդվող Կրեմլի հետ:
Մենք դատապարտում ենք Հայաստանի իշխանությունների ոչ արժանապատիվ լռությունը Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի ագրեսիայի վերաբերյալ:
Կոչ ենք անում միջազգային կազմակերպություններին, բոլոր պետություններին և, առաջին հերթին, ԱՄՆ-ին և Եվրոպական միությանը՝
- կանխել Ուկրաինայի նկատմամբ ահագնացող բռնությունները և պաշտպանել նրա ազատ ընտրությունը, ինքնիշխանությունն ու միասնականությունը՝ համաձայն 1994 թվականի Բուդապեշտի հուշագրի պարտավորվածությունների,
- նետված մարտահրավերին համարժեք, միասնական դիրքորոշմամբ ու համակարգված գործողություններով կանգնեցնել ագրեսորին: Անհապաղ սկսել Ռուսաստանը Մեծ ութնյակի և Եվրոպայի խորհրդի կազմից հեռացնելու գործընթաց,
- բարի կամքի տեր բոլոր մարդկանց՝ ՌԴ իշխանությ ունների հանդեպ դրսեւորել համընդհանուր բոյկոտ և ՌԴ դեսպանատների դիմաց կազմակերպել բողոքի ակցիաներ,
- իրականացնել խիստ պատժամիջոցներ Պուտինի ռեժիմի առանցքային դեմքերի և նրա շրջապատի նկատմամբ՝ զրկել նրանց մուտքի արտոնագրերից, սառեցնել նրանց բանկային հաշիվները, սկսել նախաքննություն և պարզել այդ անձանց պատկանող ընկերությունների ու ձեռնարկությունների օրինականությունը», - նշում են հայտարարության հեղինակները:

The intervention on Ukraine's territory by Vladimir Putin's regime is a challenge to the international community and global security and a gross violation of international law, reads a statement issued by the group Armenian Committee in Solidarity with Maidan.
"These actions are reminiscent of shameful episodes in Europe's history: the annexation of Czechoslovakia and the Anschluss of Austria by Hitler in 1938.
"The current situation in Ukraine would be different if in 2008, the diplomatic efforts of the international community were based on effective security assurances to Georgia and an adequate counterattack was delivered to the Kremlin.
"In today's crisis situation, it is the duty of all democratic forces to save free Ukraine from aggressors and curb Moscow's imperial ambitions.
"We hope that Ukraine, fighting for freedom, has awoken the community of the civilized world, freeing it from illusions of a possible 'voluntary transformation' of criminal-oligarchic authorities who are guided by the principles of systemic corruption, proving that such regimes easily abandon international commitments and make deals with the Kremlin
"We condemn the undignified silence of Armenia's authorities regarding Russia's aggression against the Ukraine.
"We urge international organizations, all countries, and, first and foremost, the US and the European Union
- to prevent the escalation of violence and protect the free choice, sovereignty, and unity of Ukraine, according to the commitments of the 1994 Budapest Memorandum;
- to stop the aggressor with equivalent and coordinated actions and a common position, and immediately begin the process of excluding Russia from the G8 and the Council of Europe;
- to all people of good will, start a universal boycott against the Russian authorities and organize protest demonstrations outside Russian embassies ; and
- Apply tough sanctions against the key figures of Putin's regime and their entourage, depriving them of entry visas, freezing their bank accounts, and starting an investigation to determine the legality of the companies and businesses that belong to them," reads the statement.