Նախաձեռնությունը դատապարտում է «Ռուսաստանի ագրեսիայի վերաբերյալ ՀՀ իշխանությունների լռությունը»
Վլադիմիր Պուտինի ռեժիմի՝ Ուկրաինայի տարածքում իրականացվող ինտերվենցիան միջազգային հանրությանը և գլոբալ անվտանգությանը նետված մարտահրավեր է, միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում: Նման գնահատական են հնչված «Մայդանի հետ համերաշխության հայկական կոմիտե» նախաձեռնության տարածած հայտարարության մեջ։
«Այս գործողությունները հիշեցնում են Եվրոպայի պատմության ամոթալի դրվագները` 1938 թվականին Հիտլերի կողմից Ավստրիայի անշլյուսը և Չեխիայի բռնակցումը (անեքսիան):
Ուկրաինայում ստեղծված ներկայիս իրավիճակը էապես այլ կլիներ, եթե 2008 թվականին միջազգային հանրության դիվանագիտական ջանքերը հիմնված լինեյին Վրաստանին տրված անվտանգության գործուն երաշխիքների վրա, և արժանի հակահարված հասցվեր Կրեմլին:
Ներկա ճգնաժամային իրավիճակում ժողովրդավարական բոլոր ուժերի պարտքն է՝ փրկել ազատ Ուկրաինան զավթիչներից և սանձել Մոսկվայի կայսերապետական հավակնությունները:
Հույս ունենք, որ Ազատության համար պայքարող Ուկրաինան արթնացրել է քաղաքակիրթ աշխարհի հանրությանը, ձերբազատել նրան քրեաօլիգարխիկ, համկարգված կոռուպցիայի սկզբունքներով առաջնորդվող իշխանությունների «ինքնակամ փոխակերպման» հնարավորության պատրանքներից, ապացուցելով, որ այդպիսի ռեժիմները հեշտությամբ են ժխտում միջազգային պարտավորությունները և գործարքների գնում էությամբ իրենց հարազատ գործելաոճով առաջնորդվող Կրեմլի հետ:
Մենք դատապարտում ենք Հայաստանի իշխանությունների ոչ արժանապատիվ լռությունը Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի ագրեսիայի վերաբերյալ:
Կոչ ենք անում միջազգային կազմակերպություններին, բոլոր պետություններին և, առաջին հերթին, ԱՄՆ-ին և Եվրոպական միությանը՝
- կանխել Ուկրաինայի նկատմամբ ահագնացող բռնությունները և պաշտպանել նրա ազատ ընտրությունը, ինքնիշխանությունն ու միասնականությունը՝ համաձայն 1994 թվականի Բուդապեշտի հուշագրի պարտավորվածությունների,
- նետված մարտահրավերին համարժեք, միասնական դիրքորոշմամբ ու համակարգված գործողություններով կանգնեցնել ագրեսորին: Անհապաղ սկսել Ռուսաստանը Մեծ ութնյակի և Եվրոպայի խորհրդի կազմից հեռացնելու գործընթաց,
- բարի կամքի տեր բոլոր մարդկանց՝ ՌԴ իշխանությ ունների հանդեպ դրսեւորել համընդհանուր բոյկոտ և ՌԴ դեսպանատների դիմաց կազմակերպել բողոքի ակցիաներ,
- իրականացնել խիստ պատժամիջոցներ Պուտինի ռեժիմի առանցքային դեմքերի և նրա շրջապատի նկատմամբ՝ զրկել նրանց մուտքի արտոնագրերից, սառեցնել նրանց բանկային հաշիվները, սկսել նախաքննություն և պարզել այդ անձանց պատկանող ընկերությունների ու ձեռնարկությունների օրինականությունը», - նշում են հայտարարության հեղինակները:

Инициатива осуждает молчание армянских властей в связи с агрессией России против Украины
Интервенция режима Владимира Путина на территорию Украины с использованием военнослужащих, спецслужб и криминала является прямым вызовом мировому сообществу и глобальной безопасности, грубейшим нарушением международного права. Об этом говорится в заявлении Армянского Комитета солидарности с Майданом.
«Эти действия заставляют вспомнить такие постыдные эпизоды европейской истории, как аншлюс Австрии и аннексия Чехословакии Гитлером в 1938 году.
Убеждены, что ситуация в Украине сегодня была бы другой, если бы в 2008 году дипломатические усилия международного сообщества основывались на действенных гарантиях безопасности Грузии и провокации российского руководства получили достойный и адекватный отпор.
В сегодняшней критической ситуации долг всех демократических сил – спасти свободную Украину от оккупантов и обуздать имперские амбиции Москвы.
Надеемся, что борющаяся за Свободу Украина открыла глаза цивилизованному мировому сообществу, избавив его от иллюзий насчет возможности «добровольной трансформации» криминально-олигархических, тотально коррумпированных режимов, легко отказывающихся от своих международных обязательств и идущих на сделку с подобным себе кремлевским режимом.
Мы осуждаем недостойное молчание властей Армении в связи с агрессией России против Украины.
Призываем международные организации, все страны мира, прежде всего США и Европейский Союз:
- предотвратить эскалацию насилия, защитить суверенный выбор и единство Украины в строгом соответствии с Будапештским меморандумом 2014 года;
- консолидированной позицией и системным ответом на брошенный вызов остановить агрессора! Без промедлений начать процедуру исключения России из «большой восьмерки» и Совета Европы;
- всем людям доброй воли начать всеобщую кампанию бойкота и остракизма в отношении властей РФ, организовывать акции протеста перед российскими представительствами и посольствами во всем мире;
- применить самые жесткие санкции в отношении ключевых лиц путинского режима и его приспешников, включая отказ в предоставлении виз и права на въезд, замораживание банковских счетов, начать расследование деятельности аффилированных с этими лицами компаний на предмет законности.
Руки прочь от свободной Украины! Все для защиты суверенного Украинского государства!», - отмечают авторы заявления.