Վկան պատմում է՝ ինչպես են իրեն ծեծել ոստիկանները․ դատախազը հեգնում է (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
2008 թվականի նոյեմբերին 15 տարվա ազատազրկման դատապարտված Արմեն Հայրապետյանը դատարանում հայտարարել է, որ իր ցուցմունքում գրել է մեկ այլ մարդու անուն, քանի որ բազմիցս ծեծի է ենթարկվել ոստիկանների կողմից։
Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի նախագահությամբ (մեղադրող դատախազ Վ․Հովհաննիսյան), քննում է Անդրանիկ Գասպարյանի գործը։ Վերջինիս մեղադրում են այն բանի համար, որ նա 2008 թվականի հունվարին՝ նախնական համաձայնության գալով ընկերոջ` Արմեն Հայրապետյանի հետ, քաղաքացի Քրիստինե Մանուկյանին խաբեությամբ տեղափոխել է Երևան քաղաքի Էրեբունի այգեգործական ընկերություն տանող ճանապարհի չբնակեցված հատված, որտեղ երկուսով ավազակային հարձակմամբ հափշտակել են Մանուկյանին պատկանող ոսկյա զարդերը և բջջային հեռախոսը: Արմեն Հայրապետյանը 15 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել Քրիստինե Մանուկյանին բռնաբարելու և սպանելու համար, այժմ դատարանը գործը քննում է Անդրանիկ Գասպարյանի մասով։
Մարտի 6-ին կայացած դատական նիստի ժամանակ Արմեն Հայրապետյանին հրավիրել ու հարցաքննել են որպես վկա։ Նա նշել է, որ նախաքննության ընթացքում և դատարանում տրված իր ցուցմունքները հակասում են իրար, քանի որ նախաքննության ընթացքում իրեն ոստիկանությունում ծեծել են՝ ստիպելով գրել, թե Անդրանիկն իր հետ է եղել սպանության ժամանակ։
Ինչպես նշում է «Հելսինկյան ասոցիացիա» իրավապաշտպան կազմակերպությունը, մեղադրող դատախազը հեգնել է վկային, մասնավորապես, հարցնելով՝ «որ ծեծում էին, լա՞ց էիր լինում»։
Հայրապետյանը նշել է, որ ծեծի է ենթարկվել մի քանի անգամ․ «Այնքան են ծեծել, որ ուզեցել եմ ինքս ինձ անգամ վնասել, ոնց ուզել են տենց էլ արել են, մի խոսքով հասան նրան, որ ես ասել եմ ինչ ուզում եք գրեք, խփում էին ոտքերիս, պոչկեքիս... չեմ ունեցել պաշտպան, քննիչը ասեց. «Հիմա պաշտպան ա գալիս, հենց կգա կհրաժարվես պաշտպանից»:
«Ի պատասխան վկայի հայտարարությանը, որ ոստիկանները ամեն ինչի ընդունակ են, դրա համար վախից գրել է այն, ինչ պահանջել են, դատավորը հայտնել է, որ ինքը գիտի, որ ոստիկաններն ամեն ինչի ընդունակ են, դա պրակտիկայում ընդունված է, և, բացահայտ գնահատելով Հայրապետյանի ցուցմունքներն անարժանահավատ, հորդորեց վկային այնպիսի ցուցմունք տալ, որ իրականությանը մոտ լինի», - նշված է Հելսինկյան ասոցիացիայի կայքում:

В Армении свидетель рассказал, как его избивали полицейские
Армен Айрапетян, приговоренный в ноябре 2008 года к 15 годам заключения, заявил в суде, что в своих показаниях он написал имя другого человека, так как неоднократно подвергался избиению со стороны полицейских.
Суд общей юрисдикции рассматривает дело Андраника Гаспаряна. Он обвиняется в том, что, достигнув предварительную договоренность с другом Арменом Айрапетяном, в январе 2008 года он обманом доставил жительницу Еревана Кристине Манукян в одну из незаселенных частей на пути к садоводческой компании в общине Эребуни, где они отобрали у Манукян золотые изделия и сотовый телефон. Армен Айрапетян приговорен к 15 годам тюрьмы за изнасилование и убийство Кристине Манукян. В настоящее время проходит следствие по части Андраника Гаспаряна.
В ходе заседания 6 марта Айрапетяна допросили в качестве свидетеля. Он сообщил, что его показания, данные в ходе предварительного следствия и в суде, противоречат друг другу, так как на этапе предварительного следствия его избили в полиции, заставив написать, что в момент убийства Андраник был с ним.
Как сообщает правозащитная организация «Хельсинкская ассоциация», прокурор с иронией поинтересовался у свидетеля, «плакал, когда били?».
Айрапетян заявил, что его избивали несколько раз: «Столько били, что я даже хотел навредить себе сам. Они делали, что хотели, одним словом, дошло до того, я сказал «пишите, что хотите», били по ногам, по почкам. У меня не было защитника. Следователь сказал «Сейчас придет защитник. Откажешься от него»».
«В ответ на заявление свидетеля о том, что полицейские способны на все, поэтому он из страха написал то, что от него требовали, судья заявил, что знает о том, что полицейские способны на все, и открыто назвав недостоверными показания Айрапетяна, призвал свидетеля дать показания, более близкие к реальности», - говорится на сайте организации.