«Գովազդի մենաշնորհը Սերժ Սարգսյանի փեսայինն է»․ ԱԺ-ում քննարկում են ալհոկոլ գովազդելու մասին օրենքը
Ակնհայտ է, որ ԱԺ-ում քննարկվող «Գովազդի մասին» օրենքի նախագիծը հակահասարակական է և կոնկրետ խմբի շահեր է հետապնդում։ Այս մասին այսօր Ազգային ժողովում հայտարարել է ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Արամ Մանուկյանը։
Նշենք, որ օրենքի նախագծով առաջարկվում է հնարավորություն տալ երեկոյան ժամը 22:00-ից մինչև առավոտյան 06:00-ը ցուցադրել թունդ ալկոհոլային խմիչքների (սպիրտի պարունակությունը 20 և ավելի ծավալային տոկոս) գովազդ:
Արամ Մանուկյանը նշել է, որ գովազդային շուկայում մենաշնորհ է գործում, որը պատկանում է Սերժ Սարգսյանի փեսային՝ Միքայել Մինասյանին։
«Գովազդը մենաշնորհված է, և միայն մի մարդ է որոշում՝ ով, որտեղ, ինչքան։ Եվ եթե Աղվան Վարդանյանը չի ասում (Մանուկյանից առաջ ելույթ էր ունեցել ՀՅԴ-ական Վարդանյանը- խմբ․), ես ասեմ՝ դա Միքայել Մինասյանի մոնոպոլիան է։ Եվ այս խումբն էլ (օրենքի հեղինակները – խմբ)՝ ՄԻԱԿ կուսակցության հիմնական կորիզը, հենց էդ խնդիրն է լուծում։ Գովազդի հետ կապված բացարձակ խնդիր չկա», - ասել է Մանուկյանը։
Տեղական արտադրողին սատարելու զրույցների ֆոնին՝ Մանուկյանը հարց է բարձրացրել՝ արդյոք հեռուստաընկերությունները «Լուսաստղ» օղին են գովազդելու։ Պատգամավորի խոսքով՝ «Լուսաստղը» վաճառվում է 500-600 դրամով, ու նման գնի օղի չի կարող լինել, ուստի դա թույն է, և հեռուստատեսությունը զբաղվելու է դա գովազդելով։
««Լուսաստղը» խմում են էն մարդիկ, ովքեր չեն կարողանում որակյալ օղի խմեն և հարբելու խնդիր ունեն։ Ախր, հակապետական բան եք անում, չե՞ք զգում։ Ակնհայտ է, որ սա օրենք չի։ Սա հակահասարակական, հակաառողջապահական օրենք է», - հայտարարել է Մանուկյանը։
Հակադարձելով Մանուկյանին՝ օրենքի համահեղինակներից մեկը՝ Սամվել Ֆարմանյանը, պնդել է, որ մենաշնորհի խնդիր չկա, իսկ հեղինակներից ևս մեկը՝ Նաիրա Կարապետյանը հայտարարել է, որ Հայաստանն աշխարհում միակ երկիրն է, որտեղ երբեք սթափարաններ չեն գործել, և հայերի հոգեկերտվածքը, ազգային նկարագիրը միշտ հեռու են պահում նրանց հարբեցողությունից։
Կարապետյանը նշել է, որ օրենքը նախաձեռնողները ոչ թե հեռուստաընկերությունների շահերն են պաշտպանում, այլ ցանկանում են հնարավորություն տալ հայ հեռուստադիտողին լավ հաղորդումներ դիտել, օրինակ, միջազգային նախագծեր, ինչը հնարավոր չէ, քանի որ հեռուստաընկերությունները ներկայումս ֆինանսական դժվարություններ ունեն, իսկ նոր օրենքը հնարավարություն կտա լրացուցիչ գովազդային բյուջեներ ունենալ։
Կարապետյանը նշել է, որ օրենքը ի սկզբանե բարի նպատակներ ունի, քանի որ հեռուստաընկերությունները, գումաներ ստանալով, հնարավարություն կունենան, օրինակ, կրթական հաղորդումներ ունենալ։
«Ես կոչ եմ անում հատկապես կին և մայր պատգամավորներին լինել սթափ քվեարկելիս, մտածել մեր ապագա սերնդի կրթման և ապագա սերնդի կրթման գործում առյուծի բաժին ունեցող հեռուստատեսության որակի մասին», - ասել է Կարապետյանը։
ՀՅԴ-ական Արծվիկ Մինասյանը, իր հերթին, հիշեցրել է, որ երբ տարիներ առաջ քննարկում էին ալկոհոլի գովազդ արգելելու մասին օրենքը, ՀՀԿ խմբակցության ներկայացուցիչները նույն փութաջանությամբ խոսում էին արգելքի կարևորության, մատաղ սերնդի առողջության պահպանման կարևորության մասին։

«Монополия в рекламе принадлежит зятю Сержа Саргсяна». В парламенте обсудили закон об алкоголе
Очевидно, что обсуждаемый в Национальном Собрании законопроект «О рекламе» является антиобщественным и преследует интересы конкретной группы. Об этом с трибуны парламента заявил секретарь фракции «Армянский национальный конгресс» Арам Манукян.
Законопроект предлагает предоставить возможность рекламировать крепкие алкогольные напитки (содержание спирта 20 и более процентов) с 22:00 до 06:00 часов.
Депутат заявил о монополии на рекламном рынке, который принадлежит зятю президента Армении Микаелу Минасяну.
«Реклама монополизирована, и только один человек решает, кто, где, сколько. И если Агван Варданян (депутат от «Дашнкцутюн», выступал до Манукяна) об этом не говорит, я скажу: это монополия Микаела Минасяна. И эта группа , основная часть Объединенной либеральной национальной партии решает именно эту проблему. С рекламой никаких проблем нет», - заявил парламентарий.
На фоне разговоров о поддержке местного производителя Манукян поднял вопрос о том, будут ли телекомпании рекламировать водку «Лусастх». По словам депутата, данный продукт продается по цене 500-600 драмов ($1.5), а водка не может столько стоить, следовательно, по мнению Арама Манукяна, это отрава, рекламой которого займется телевидение.
««Лусастх» пьют люди, которые не могут позволить себе пить качественную водку и перед ними стоит задача напиться. Это антигосударственный, антиздравоохранительный закон», - сказал Манукян.
Соавтор закона Самвел Фарманян настоял на отсутствии проблемы монополии. Другой соавтор, Наира Карапетян, заявила, что Армения – единственная в мире страна, в которой никогда не было вытрезвителей, «менталитет, национальный облик армян всегда удерживают их от пьянства».
По ее словам, инициаторы закона защищают не права телекомпаний, а хотят предоставить возможность армянскому телезрителю смотреть хорошие передачи, к примеру, международные проекты, что невозможно, так как в настоящее время телекомпании испытывают финансовые трудности, а новый закон позволит иметь дополнительные рекламные бюджеты.
Карапетян заявила, что изначально закон преследует добрые цели, так как телекомпании, получив средства, будут иметь возможность транслировать, к примеру, образовательные передачи.
«Я призываю особенно депутатов-матерей проявить трезвость, подумать об образовании нашего будущего поколения и о качестве телевидения, львиная доля которого отражается на образовании будущего поколения», - сказала Карапетян.
Член «Дашнакцутюн» Арцвик Минасян, в свою очередь, напомнил, что когда много лет назад обсуждался вопрос о запрете рекламы алкоголя, представители Республиканской партии говорили о важности запрета и защите здоровья молодого поколения.