«Գովազդի մենաշնորհը Սերժ Սարգսյանի փեսայինն է»․ ԱԺ-ում քննարկում են ալհոկոլ գովազդելու մասին օրենքը
Ակնհայտ է, որ ԱԺ-ում քննարկվող «Գովազդի մասին» օրենքի նախագիծը հակահասարակական է և կոնկրետ խմբի շահեր է հետապնդում։ Այս մասին այսօր Ազգային ժողովում հայտարարել է ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Արամ Մանուկյանը։
Նշենք, որ օրենքի նախագծով առաջարկվում է հնարավորություն տալ երեկոյան ժամը 22:00-ից մինչև առավոտյան 06:00-ը ցուցադրել թունդ ալկոհոլային խմիչքների (սպիրտի պարունակությունը 20 և ավելի ծավալային տոկոս) գովազդ:
Արամ Մանուկյանը նշել է, որ գովազդային շուկայում մենաշնորհ է գործում, որը պատկանում է Սերժ Սարգսյանի փեսային՝ Միքայել Մինասյանին։
«Գովազդը մենաշնորհված է, և միայն մի մարդ է որոշում՝ ով, որտեղ, ինչքան։ Եվ եթե Աղվան Վարդանյանը չի ասում (Մանուկյանից առաջ ելույթ էր ունեցել ՀՅԴ-ական Վարդանյանը- խմբ․), ես ասեմ՝ դա Միքայել Մինասյանի մոնոպոլիան է։ Եվ այս խումբն էլ (օրենքի հեղինակները – խմբ)՝ ՄԻԱԿ կուսակցության հիմնական կորիզը, հենց էդ խնդիրն է լուծում։ Գովազդի հետ կապված բացարձակ խնդիր չկա», - ասել է Մանուկյանը։
Տեղական արտադրողին սատարելու զրույցների ֆոնին՝ Մանուկյանը հարց է բարձրացրել՝ արդյոք հեռուստաընկերությունները «Լուսաստղ» օղին են գովազդելու։ Պատգամավորի խոսքով՝ «Լուսաստղը» վաճառվում է 500-600 դրամով, ու նման գնի օղի չի կարող լինել, ուստի դա թույն է, և հեռուստատեսությունը զբաղվելու է դա գովազդելով։
««Լուսաստղը» խմում են էն մարդիկ, ովքեր չեն կարողանում որակյալ օղի խմեն և հարբելու խնդիր ունեն։ Ախր, հակապետական բան եք անում, չե՞ք զգում։ Ակնհայտ է, որ սա օրենք չի։ Սա հակահասարակական, հակաառողջապահական օրենք է», - հայտարարել է Մանուկյանը։
Հակադարձելով Մանուկյանին՝ օրենքի համահեղինակներից մեկը՝ Սամվել Ֆարմանյանը, պնդել է, որ մենաշնորհի խնդիր չկա, իսկ հեղինակներից ևս մեկը՝ Նաիրա Կարապետյանը հայտարարել է, որ Հայաստանն աշխարհում միակ երկիրն է, որտեղ երբեք սթափարաններ չեն գործել, և հայերի հոգեկերտվածքը, ազգային նկարագիրը միշտ հեռու են պահում նրանց հարբեցողությունից։
Կարապետյանը նշել է, որ օրենքը նախաձեռնողները ոչ թե հեռուստաընկերությունների շահերն են պաշտպանում, այլ ցանկանում են հնարավորություն տալ հայ հեռուստադիտողին լավ հաղորդումներ դիտել, օրինակ, միջազգային նախագծեր, ինչը հնարավոր չէ, քանի որ հեռուստաընկերությունները ներկայումս ֆինանսական դժվարություններ ունեն, իսկ նոր օրենքը հնարավարություն կտա լրացուցիչ գովազդային բյուջեներ ունենալ։
Կարապետյանը նշել է, որ օրենքը ի սկզբանե բարի նպատակներ ունի, քանի որ հեռուստաընկերությունները, գումաներ ստանալով, հնարավարություն կունենան, օրինակ, կրթական հաղորդումներ ունենալ։
«Ես կոչ եմ անում հատկապես կին և մայր պատգամավորներին լինել սթափ քվեարկելիս, մտածել մեր ապագա սերնդի կրթման և ապագա սերնդի կրթման գործում առյուծի բաժին ունեցող հեռուստատեսության որակի մասին», - ասել է Կարապետյանը։
ՀՅԴ-ական Արծվիկ Մինասյանը, իր հերթին, հիշեցրել է, որ երբ տարիներ առաջ քննարկում էին ալկոհոլի գովազդ արգելելու մասին օրենքը, ՀՀԿ խմբակցության ներկայացուցիչները նույն փութաջանությամբ խոսում էին արգելքի կարևորության, մատաղ սերնդի առողջության պահպանման կարևորության մասին։

'Serzh Sargsyan's Son-in-Law has the Monopoly in Advertising': Law on Alcohol Advertising Discussed in Parliament
It's obvious that the draft Law on Advertising being discussed in parliament is antisocial and pursues the interest of a particular group, said Armenian National Congress MP Aram Manukyan in parliament today.
Recall, the bill proposals permitting the advertising of alcoholic beverages (with an alcohol content of 20% or more) on broadcast media between 10 pm and 6 am.
Manukyan said that there is a monopoly in the advertising market, which is owned by Serzh Sargsyan's son-in-law, Mikael Minasyan.
"Advertising is monopolized, and only one person decides who, where, how much. And if Aghvan Vardanyan isn't saying it, let me say it: it's Mikael Minasyan's monopoly. And this group , the main core of the MIAK , solves this particular problem. There is no problem connected with advertising," said the opposition MP.
On the topic of supporting local producers, Manukyan raised the question of whether TV stations would advertise the Lusastgh brand of vodka. According to him, Lusastgh is sold for 500–600 AMD, and no vodka can cost so little, so it must be poison, and television is going to advertise this.
"Those who cannot quality vodka and want to get drunk drink Lusastgh. You're doing something that's anti-state, can't you tell? It's obvious that this isn't a law. This is an antisocial, anti-healthcare law," said Manukyan.
Countering Manukyan, one of the bill's co-authors, Samvel Farmanyan, insisted that there's no monopoly, while another bill co-author, Naira Karapetyan, said Armenia is the only country in the world where there have never been sobering-up stations, as "Armenians' mentality and national identity always prevents them from getting intoxicated."
Karapetyan said that those behind the law are not defending the interests of TV companies but want to give Armenian viewers the opportunity to watch good programs, for example, international programs, which is currently not possible because TV companies are experiencing financial difficulties, but the new law will allow them to supplement their advertising budgets.
Karapetyan said that from the beginning, the law had good intentions, since TV companies, by increasing their revenue, will have the opportunity to acquire, for example, educational programs.
"I urge especially women and mother MPs to show sobriety in voting, to think about the education of future generations, and about the quality of television having the lion's share of educating future generations," said Karapetyan.
Armenian Revolutionary Federation MP Artsvik Minasyan, in turn, recalled that when years ago, the law on banning alcohol advertising was discussed, representatives of the Republican Party of Armenia with the same zealousness talked about the importance of the ban and protecting the health of the younger generation.