Մոսկվայի դատարանը «Նաիրիտ» գործարանին պարտադրել է 25 միլիոն դոլար վճարել
Մոսկվայի արբիտրաժային դատարանը բավարարել է Միջպետական բանկի հայցը` հայկական «Նաիրիտ» քիմիական գործարանից 25,183 միլիոն դոլար բռնագանձելու վերաբերյալ։ Այս մասին հայտնում է Rapsinews գործակալությունը։
Պատասխանող կողմը՝ «Նաիրիտ Գործարան» ՓԲԸ-ն, հանդես է եկել որպես բանկի կողմից ընկերության սեփականատեր Rhinoville Property Limited-ին տրամադրված վարկի երաշխավոր։ Մոսկվայի արբիտրաժային դատարանը հունվարին բավարարել էր Միջպետական բանկի հայցը Rhinoville Property Limited ընկերությունից 107,95 միլիոն դոլար բռնագանձելու վերաբերյալ։
Մասնավորապես, դատարանը պարտավորեցրել էր գանձել 68.6 միլիոն դոլար հիմնական պարտքը, ինչպես նաև տոկոսներ ու վարկային տուգանքներ:
Երեքշաբթի կայացած դատական նիստի ժամանակ նշվել է, որ «Նաիրիտի»՝ որպես երաժխավորի դեմ հայց էր ներկայացվել 16,763 միլիոն դոլարի չափով տոկոսների ու 8,419 միլիոն դոլարի չափով տուգանքի վճարման վերաբերյալ։ Բանկի ներկայացուցչի խոսքով՝ Rhinoville Property Limited ընկերությունը դադարել է վարկի տոկոսները վճարել 2010 թվականի հունվարից։ 2006 թվականին բանկը Rhinoville Property Limited-ի համար 70 միլիոն դոլարի չափով վարկ էր ձևակերպել։
Rapsinews-ը նաև հայտնել է, որ դատական նիստն անցել է առանց պատասխանող կողմի ներկայացուցչի մասնակցության, որը, սակայն, պատշաճ կերպով տեղեկացվել էր նիստի մասին։

The Moscow Arbitration Court upheld the Interstate Bank's claim to confiscate $25.183 million from Armenia's Nairit Plant, the only manufacturer of synthetic rubber in the former USSR, reports the Russian Legal Information Agency .
The defendant, Nairit Plant, was the guarantor of the loan provided by the bank to Rhinoville Property Ltd., the primary shareholder of the plant. The Moscow Arbitration Court in January upheld the Interstate Bank's claim to recover $107.95 million from Rhinoville Property Limited. In particular, the court ordered the recovery of $68.6 million of the principal loan plus interest and penalty fees.
It was noted in Tuesday's court session that the lawsuit was filed against Nairit, as the guarantor of the loan, for the recovery of $16.763 million in interest and $8.419 million in penalty fees. According to the bank's representative, Rhinoville Property Ltd. ceased paying interest on the loan in January 2010. The bank had provided Rhinoville Property Ltd. with a loan of $70 million in 2006.
The Russian Legal Information Agency also reported that the case was heard in court without the presence of the defendant's representative, who, however, was duly informed about the court session.