ՀԷԿ-ի դեմ բողոքող գյուղացիները փոխվարչապետին չհանդիպեցին
Արագածոտնի մարզի 7 համայնքների բնակիչներ, ովքեր բողոքում են Կարբի և Օհանավան գյուղերի մոտ նոր ՀԷԿ-ի շինարարության դեմ, փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանին հանդիպելու ակնկալիքով այսօր առավոտից հավաքվել են Օհանավան գյուղի կենտրոնում, սակայն մի քանի ժամ սպասելուց հետո տեղեկացել են, որ հանդիպումը չի կայանալու։ Այս մասին այսօր Epress.am-ի հետ զրույցում պատմել է Ուշի գյուղի բնակիչ Լենա Պետրոսյանը։
Նրա խոսքով՝ իրենց խոստացել էին, որ փոխվարչապետը գալու է անձամբ գյուղացիներին հանդիպելու ու խնդրին ծանոթանալու նպատակով, սակայն ժամեր անց Օհանավանի գյուղապետը տեղեկացրել է, որ Գևորգյանը մի քանի օր անց կայցելի իրենց համայնք, գյուղացիները վրդովված հեռացել են։
Բնապահպան ակտիվիստ Գևորգ Սաֆարյանը, ով մասնակցել է գյուղացիների հավաքին, մեր թղթակցին տեղեկացրել է, որ անակնկալի եկած գյուղացիները, իրենց խաբված զգալով, սկզբում փակել են Ուշի և Օհանավան տանող ավտոճանապարհը, իսկ ավելի ուշ աստիճանաբար ցրվել են։
«Իրենք եկել էին հանդիպելու, իսկ գյուղապետն ասաց, որ հանդիպումը կկայանա հաջորդ շաբաթ, ինչպես նաև նշեց, որ ինքը ուզում է հանդիպման ժամանակ 15-20 հոգով հանդիպեն, այլ ոչ թե մեծ զանգվածով, դա ավելի վրդովեցրեց հավաքվածներին։ Նրանք պնդեցին, որ իրենք բոլորն են մասնակցելու հանդիպմանը, ինչից հետո ակցիան ավարտվեց», - նշել է մեր զրուցակիցը։
Գյուղացիները նաև պնդել են, որ հաջողության չհասնելու դեպքում ակցիաները շարունակելու են Երևանում։
Հիշեցնենք, որ մարտի 6-ին հարյուրավոր գյուղացիներ մի քանի ժամ փակել էին Օհանավան-ՈՒշի ավտոճանապարը և պահանջել դադարեցնել ՀԷԿ-ի շինարարությունը, որի պատճառով, իրենց պդմամբ, իրենք զրկվելու են ոռոգման ջրից։ Նրանք նշում են, որ Ապարանի ջրամբարից ՀԷԿ-ն այնքան ջուր է վերցնելու, որ իրենց այգիները ցամաքելու են։ Ակցիայի արդյունքում այդ շինտեխնիկան դուրս էր բերվել շինհրապարակից։

Villagers Protesting Construction of Hydroelectric Plant Didn't Meet with Vice Prime Minister
Residents of 7 rural communities of Aragatsotn marz (province) protesting construction of a hydroelectric power station near the villages of Karbi and Ohanavan gathered this morning in the center of Ohanavan, expecting to meet RA Vice Prime Minister, Minister of Territorial Administration Armen Gevorgyan, but after waiting for a few hours, they learned that the meeting will not be taking place, a resident of the village of Ushi, Lena Petrosyan, informed Epress.am.
According to her, they were promised that the deputy prime minister would come and personally meet with the villagers to get acquainted with their concerns; however, hours later, Ohanavan's village head found out that Gevorgyan will come to the village a few days later.
Environmental activist Gevorg Safaryan, who joined the villagers today, informed the Epress.am correspondent that the villagers felt cheated and initially blocked the road leading to Ushi and Ohananvan, but later, gradually began to disperse.
"They came to meet , but the village head said the meeting will take place next week, as well as saying that he wants 15–20 people at the meeting and not a huge mass — this further enraged the crowd. They insisted that they will all participate in the meeting, after which the demonstration ended," he said.
The villagers also insisted they will continue their protests in Yerevan, if they don't achieve success here.
Recall, on March 6, hundreds of villagers for several hours blocked the Ohanavan-Ushi road and demanded to stop construction of the hydroelectric power station, which they claim will deprive them of irrigation water. The protestors say the power plant will consume so much water from the Aparan reservoir that that their gardens and yards will dry up. Their protest succeeded in the removal of the construction equipment from the site.