Շերը չի մասնակցի Armenian Music Awards-ին Պուտինի պատճառով
Ապրիլի 6-ին Մոսկվայի Կրելմի պետական պալատում կայանալու է Armenia Music Awards LEGENDS 2014 ամենամյա 9-րդ ազգային մրցանակաբաշխությունը, որին հրաժարվել է մասնակցել ամերիկացի երգչուհի Շերը։
Ինչպես նշում է news.am-ը, 2014 թվականի մրցանակների բոլոր հավակնորդներն այնպիսի մարդիկ են, ովքեր անգնահատելի ներդրում են ունեցել հայկական մշակույթում, ինչպես նաև այն քարոզել են Հայաստանի սահմաններից դուրս:
Հրավիրված աստղերից Շերը հրաժարվել է Մոսկվա գալ՝ ի նշան Ուկրաինայի, մասնավորապես՝ Ղրիմի հարցում Վլադիմիր Պուտինի քաղաքականության դեմ բողոքի:
Որպես 2014 թվականի մրցանակաբաշխության պատվավոր թեկնածուներ հրավիրված են Արթուր Գրիգորյանը, Իրինա Ալեգրովան, Ջիվան Գասպարյանը, Մալխասը, Դավիթ Թուխմանովը, Հովհաննես Չեքիջյանը, Օֆելյա Համբարձումյանը, Ռոբերտ Ամիրխանյանը, Ռոզի Արմենը, Ռուբեն Հախվերդյանը, Ռուբեն Մաթևոսյանը, Ստաս Նամինը, Շառլ Ազնավուրը:

Cher Refuses to Participate in Armenia Music Awards in Moscow Because of Putin's Ukraine Policy: News.am
Cher won't be participating in the annual Armenia Music Awards LEGENDS 2014, which will be held for the ninth time, taking place on April 6 in Moscow, according to Armenian news portal News.am.
"Usually the awards ceremony is held in the classic format, as 21 nominations are presented. This time, however, the ceremony will be held with a special LEGEND format. All the nominees for this year’s awards are people who have had an invaluable contribution to Armenian culture, and have promoted it beyond Armenia’s borders.
"The recipients of the LEGEND award will be announced at the ceremony. Renowned American-Armenian singer and actress Cher (Cherilyn Sarkisian) likewise was invited as honorary nominee at the 2014 Armenia Music Awards. But she refused to come to Moscow as a sign of protest against Russian President Vladimir Putin’s policy on Ukraine, and especially with respect to Crimea," reports News.am.