Ղրիմի հանրաքվեն որևէ ընդհանրություն չունի Ղարաբաղի հանրաքվեի հետ․ Սաքունց
Ղրիմի հանրաքվեն, ամբողջովին և իրապես անօրինական է և որևէ ընդհանրություն չունի Լեռնային Ղարաբաղի հանրաքվեի հետ: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար, իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցը։
«Լեռնային Ղարաբաղի ղեկավարությունն իր ու ղարաբաղցիների գլխին այնպես «սարքեց»/ կներեք ոչկոռեկտ բառիս համար, այլ հարմար բառ չկարողացա գտնել/, որ նույնիսկ Իլհամը չէր կարող երազել․․․․
Մի մոռացեք, որ ԱՄՆ Սենատը ամեն տարի իր բյուջեից մշտապես մարդասիրական օգնություն է տրամադրում Լեռնային Ղարաբաղին, որը չի լինելու Ղրիմի դեպքում․․ և ոչ թե, որ Ղրիմի թիկունքում Պուտինն է, ոչ․․ որովհետև Ղրիմի հանրաքվեն, ամբողջովին և իրապես անօրինական է․․․ և բացարձակապես որևէ ընդհանություն չունի Լեռնային Ղարաբաղի հանրաքվեի հետ․․․․ վերջապես դուրս եկեք Կրեմլի կեղծ գծից, դա ռելսեր էլ չունի․․․», - գրել է Արթուր Սաքունցը։
Նշենք, որ ԼՂՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը, պատասխանելով Civilnet.am-ի հարցին, թե արդյոք ԼՂՀ-ն ճանաչում է Ղրիմում տեղի ունեցած հանրաքվեն, ասել էր, որ այդ հանրաքվեն առաջին հերթին ազգերի ինքնորոշման իրավունքի իրացում էր։
«Մենք այս նույն ձևով իրականացրել ենք մեր ազգային ինքնորոշման իրավունքը: Նույն ձևով հանրաքվե ենք անցկացրել, այն էլ երկու անգամ` 1991-ին և 2006-ին, և հետևաբար կարծում ենք, որ անկախ հետևանքներից և արդյունքներից, դա ազգերի ինքնորոշման իրավունքի դրսևորում էր»,- ասել էր Բաբայանը:

Армянский правозащитник призывает сойти с ложного пути Кремля
Референдум в Крыму полностью и реально незаконен и не имеет ничего общего с референдумом в Нагорном Карабахе. Об этом на своей странице в соцсети «Фейсбук» написал руководитель ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи, правозащитник Артур Сакунц.
«Руководство Нагорного Карабаха устроило такую подлянку себе и карабахцам, что даже Ильхам не мог о таком и мечтать.
Не забывайте, что Сенат США ежегодно выделяет из своего бюджета гуманитарную помощь для Нагорного Карабаха, чего не будет в случае с Крымом. И не потому, что за Крымом стоит Путин, нет. Потому, что референдум в Крыму – полностью и реально незаконен и не имеет ничего общего с референдумом в Нагорном Карабахе. В конце концов, сойдите с ложного пути Кремля, у него даже рельс нет», - пишет правозащитник.
Пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян, отвечая на вопрос Civilnet.am, признает ли Карабах референдум в Крыму, заявил, что в первую очередь, данный референдум являлся реализацией права народов на самоопределение.
«Мы таким же образом реализовали наше право на самоопределение. Провели референдум, притом дважды – в 1991 и 2006, следовательно, считаем, что вне зависимости от последствий и результатов, это было проявлением права народов на самоопределение», - сказал Бабаян.