Ղրիմի հանրաքվեն որևէ ընդհանրություն չունի Ղարաբաղի հանրաքվեի հետ․ Սաքունց
Ղրիմի հանրաքվեն, ամբողջովին և իրապես անօրինական է և որևէ ընդհանրություն չունի Լեռնային Ղարաբաղի հանրաքվեի հետ: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար, իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցը։
«Լեռնային Ղարաբաղի ղեկավարությունն իր ու ղարաբաղցիների գլխին այնպես «սարքեց»/ կներեք ոչկոռեկտ բառիս համար, այլ հարմար բառ չկարողացա գտնել/, որ նույնիսկ Իլհամը չէր կարող երազել․․․․
Մի մոռացեք, որ ԱՄՆ Սենատը ամեն տարի իր բյուջեից մշտապես մարդասիրական օգնություն է տրամադրում Լեռնային Ղարաբաղին, որը չի լինելու Ղրիմի դեպքում․․ և ոչ թե, որ Ղրիմի թիկունքում Պուտինն է, ոչ․․ որովհետև Ղրիմի հանրաքվեն, ամբողջովին և իրապես անօրինական է․․․ և բացարձակապես որևէ ընդհանություն չունի Լեռնային Ղարաբաղի հանրաքվեի հետ․․․․ վերջապես դուրս եկեք Կրեմլի կեղծ գծից, դա ռելսեր էլ չունի․․․», - գրել է Արթուր Սաքունցը։
Նշենք, որ ԼՂՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը, պատասխանելով Civilnet.am-ի հարցին, թե արդյոք ԼՂՀ-ն ճանաչում է Ղրիմում տեղի ունեցած հանրաքվեն, ասել էր, որ այդ հանրաքվեն առաջին հերթին ազգերի ինքնորոշման իրավունքի իրացում էր։
«Մենք այս նույն ձևով իրականացրել ենք մեր ազգային ինքնորոշման իրավունքը: Նույն ձևով հանրաքվե ենք անցկացրել, այն էլ երկու անգամ` 1991-ին և 2006-ին, և հետևաբար կարծում ենք, որ անկախ հետևանքներից և արդյունքներից, դա ազգերի ինքնորոշման իրավունքի դրսևորում էր»,- ասել էր Բաբայանը:

Crimea Referendum has Nothing to do with Nagorno-Karabakh Referendum: Opinion
The referendum in Crimea is truly and completely illegal and has nothing to do with the referendum in Nagorno-Karabakh, wrote chair of the Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor Office Artur Sakunts on his Facebook page.
"Nagorno-Karabakh's leadership arranged it such a way that even Ilham couldn't have imagined…
"Don't forget that the US Senate from its budget every year continually allocates humanitarian aid to Nagorno-Karabakh, which won't be the case with Crimea… and not because Putin is behind Crimea, no. Because the referendum in Crimea is completely and truly illegal… and has absolutely nothing to do with the referendum in Nagorno-Karabakh… Finally get off the Kremlin's wrong path; it doesn't even have rails…," he wrote.
Earlier, David Babayan, press secretary of Nagorno-Karabakh's de facto president, asked by CivilNet whether Nagorno-Karabakh recognizes the referendum in Crimea, said the referendum was, in the first place, the realization of peoples' right to self-determination.
"In the same way, we have realized our right to self-determination. In the same way, we held a referendum, and that twice, in 1991 and 2006, and consequently, we believe that regardless of the consequences and outcomes it was an expression of the right of peoples to self-determination," said Babayan.