Էջմիածնի բնակիչ Աշոտ Խուդոյանը, ով մարտի 17-ից կնոջ և չորս մանկահասակ երեխաների հետ հերթական անժամկետ նստացույց է հայտարարել նախագահական նստավայրի դիմացի մայթին, այսօր քննիչի կայացրած որոշումը բողոքարկելու պահանջով դիմել է ՀՀ գլխավոր դատախազին։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում պատմել է Խուդոյանի կինը՝ Հեղինե Մակարյանը։ Հիշեցնենք, որ մարտի 15-ին Աշոտ Խուդոյանը նամակ էր ստացել, որով տեղեկացվել էր, թե քրեական գործ հարուցելը մերժվել է։
Խուդոյանը պնդում է, որ քույրը՝ Մարիետա Քալաշյանը, կեղծել է պապական կտակը և այժմ իրենից տուն է պահանջում։ Իր հերթին, Խուդոյանը պահանջում է քրեական գործ հարուցել ու պարզել՝ արդյոք կեղծիքն առկա է։
«Սպասում ենք մինչև քրեական գործի որոշումը կվերացնեն կամ չեն վերացնի, իրենք են որոշելու, դրանից հետո, եթե արդյունքները չտեսանք, երկուշաբթի օրվանից նստացույցը տեղափոխելու ենք գլխավոր դատախազության մոտ։ Գլխաոր դատախազությունը 7-օրյա ժամկետում պատասխանելու է՝ ընդունում է մեր բողոքարկումը, թե մերժում », - ասել է Մակարյանը։
Աշոտ Խուդոյանն էլ նշել է, որ, բացի դատախազության մոտ տեղափոխվելուց, դիմելու է նաև հացադուլի։
Ամուսինները նշել են, որ վաղը շատ անսովոր պայմաններում նշելու են իրենց չորրորդ երեխայի՝ որդու 1-ամյակը։
«Թող նախագահը տեսնի, թե իրենց պաշտոնյաները ինչի կարող են հասցնել մարդկանց, որ փողոցում՝ նախագահականի դիմաց, նշելու ենք ապագա զինվորի տարեդարձը», - եզրափակել է Մակարյանը։

Многодетная семья отметит день рождения сына перед офисом Сержа Саргсяна
Житель города Эчмиадзин Ашот Худоян, 17 марта вместе с женой и четырьмя малолетними детьми начавший очередную сидячую забастовку перед резиденцией президента Армении, обратился к генпрокурору страны с требованием обжаловать сегодняшнее решение следователя. Об этом в беседе с корреспондентом Epress.am рассказала жена Худояна Эгине Макарян. 15 марта глава семейства получил письмо, в котором сообщалось, что им отказано в возбуждении уголовного дела.
Худоян утверждает, что его сестра Мариетта Калашян подделала завещание деда и теперь требует у него дом. Худоян, в свою очередь, требует возбудить уголовное дело и выяснить, имеет ли место подобное нарушение.
«Мы ждем, отменят или нет решение о возбуждении уголовного дела, после этого, если не будет никаких результатов, с понедельника мы продолжим сидячую забастовку перед генеральной прокуратурой. В течение недели генпрокуратура ответит, принимают они нашу жалобу или отклоняют», - сообщила Макарян.
Ашот Худоян, в свою очередь, сообщил о намерении объявить голодовку.
По словам супругов, день рождения своего младшего ребенка, мальчика, которому 22 марта исполнится год, семья будет отмечать в очень необычных условиях.
«Пусть президент видит, до чего их чиновники могут довести людей, что те празднуют день рождения будущего солдата на улице, перед резиденцией президента», - заключила Макарян.