Էջմիածնի բնակիչ Աշոտ Խուդոյանը, ով մարտի 17-ից կնոջ և չորս մանկահասակ երեխաների հետ հերթական անժամկետ նստացույց է հայտարարել նախագահական նստավայրի դիմացի մայթին, այսօր քննիչի կայացրած որոշումը բողոքարկելու պահանջով դիմել է ՀՀ գլխավոր դատախազին։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում պատմել է Խուդոյանի կինը՝ Հեղինե Մակարյանը։ Հիշեցնենք, որ մարտի 15-ին Աշոտ Խուդոյանը նամակ էր ստացել, որով տեղեկացվել էր, թե քրեական գործ հարուցելը մերժվել է։
Խուդոյանը պնդում է, որ քույրը՝ Մարիետա Քալաշյանը, կեղծել է պապական կտակը և այժմ իրենից տուն է պահանջում։ Իր հերթին, Խուդոյանը պահանջում է քրեական գործ հարուցել ու պարզել՝ արդյոք կեղծիքն առկա է։
«Սպասում ենք մինչև քրեական գործի որոշումը կվերացնեն կամ չեն վերացնի, իրենք են որոշելու, դրանից հետո, եթե արդյունքները չտեսանք, երկուշաբթի օրվանից նստացույցը տեղափոխելու ենք գլխավոր դատախազության մոտ։ Գլխաոր դատախազությունը 7-օրյա ժամկետում պատասխանելու է՝ ընդունում է մեր բողոքարկումը, թե մերժում », - ասել է Մակարյանը։
Աշոտ Խուդոյանն էլ նշել է, որ, բացի դատախազության մոտ տեղափոխվելուց, դիմելու է նաև հացադուլի։
Ամուսինները նշել են, որ վաղը շատ անսովոր պայմաններում նշելու են իրենց չորրորդ երեխայի՝ որդու 1-ամյակը։
«Թող նախագահը տեսնի, թե իրենց պաշտոնյաները ինչի կարող են հասցնել մարդկանց, որ փողոցում՝ նախագահականի դիմաց, նշելու ենք ապագա զինվորի տարեդարձը», - եզրափակել է Մակարյանը։

Protesting Family to Celebrate Son's 1st Birthday on Street, Outside Armenian President's Office
Etchmiadzin resident Ashot Khudoyan, who on March 17 together with his wife and four children once again began a sit-in outside the president's residence, on Friday sent a letter to the RA General Prosecutor to appeal the investigator's decision. This news was conveyed to Epress.am by Khudoyan's wife, Heghine Makaryan. Recall, on March 15, Khudoyan received a letter that stated the investigator refused to initiate criminal proceedings.
Khudoyan claims that his sister, Marietta Kalashyan, forged his grandfather's will and now wants to take his home. Khudoyan, in turn, wants the authorities to launch a criminal investigation and determine whether the will was forged or not.
"We are waiting until they will annul the decision to initiate criminal proceedings or not. They will decide; then, if we didn't see any results, from Monday we will take the sit-in to the general prosecutor's office. The general prosecutor within 7 days will respond whether it accepts or rejects our complaint," said Makaryan.
Khudoyan, in turn, announced his intention to go on a hunger strike.
The couple mentioned that on March 22, they will celebrate their son's first birthday — under very unusual circumstances.
"Let the president see what their officials can lead people to do who will celebrate the birthday of a future soldier on the street outside the president's resident," concluded Makaryan.