Բլոգերը չի քվեարկի Արամ MP3-ի օգտին հոմոֆոբ հայտարարությունների պատճառով
«Ես շատ հիասթափված եմ, որ Եվրատեսիլում Հայաստանի ներկայացուցիչ հայտարարվելու հենց առաջին օրվանից Արամ MP3-ն սկսեց հոմոֆոբ և տրանսֆոբ արտահայտություններ անել, հատկապես՝ Եվրատեսիլում Ավստրիայի ներկայացուցչի մասին։ Վստահ եմ՝ Եվրատեսիլի եվրոպացի երկրպագուները, այդ թվում՝ ԼԳԲՏ համայնքի ներկայացուցիչները, հիասթափությամբ կտեղեկանան Արամ MP3-ի՝ մինչ օրս արած հայտարարությունների մասին»։ Անդրադառնալով Եվրատեսիլ երգի մրցույթում Հայաստանի ներկայացուցչի հայտարարություններին իր բլոգում նման կարծիք է հայտնել ARTMIKA օգտատերը։
«Առաջադրվելուց հետո Հանրային հեռուստատեսությամբ իր առաջին հարցազրույցի ժամանակ, պատասխանելով Հայաստանի եվրատեսիլյան պատվիրակության ղեկավարի բավական անհեթեթ հարցին՝ «ո՞նց ես նայում «մորուքավոր կին» (նկատի ունի Ավստրիայի ներկայացուցիչ Կոնչիտա Վուրստին-խմբ.) մասնակցի կողմնորոշմանը»՝ Արամ MP3-ն պատասխանեց՝ «Ո՞նց եմ նայում։ Եթե իմ կարծիքը՝ ոչ նորմալ, ոչ ադեկվատ։ Բայց ինձ թվում ա` մենք կկարողանանք նենց անենք, որ ինքը կողմնորոշվի՝ տղայա, թե աղջիկ։
Մարտի 20-ին՝ մամուլի ասուլիսի ժամանակ լրագրողները նաև հետաքրքրվեցին, թե ինչպիսին է նրա մոտեցումը Ավստրիայի ներկայացուցիչ Կոնչիտա Վուրստի նկատմամբ: Արամը ժպիտով խոստովանեց, որ դժվար է լինելու: «Նոր հասկացա, որ այդուհանդերձ նրա հետ նույն բեմում ենք գտնվելու, քանի որ Եվրատեսիլի շրջանակներում բոլոր մասնակիցներով պետք է համատեղ մեկ երգ կատարենք: Իսկ ընդհանրապես, եթե ուզում եք իմանալ իմ մոտեցումը, ապա «կոմայգու» մոտով անցնելիս ես արագացնում եմ իմ մեքենայի ընթացքը. այս դեպքում պետք է մի կերպ համակերպվել»,- ասել է Արամը:
Հաջորդ օրը՝ «Ազատություն» ռադիոկայանի ֆեյսբուքյան ասուլիսի ժամանակ, բազմաթիվ հայաստանցի օգտատերեր իրենց դժգոհությունն արտահայտեցին Արամ MP3-ի հայտարարությունների վերաբերյալ, ինչին ի պատասխան երգիչն ասաց. «Ես միայն կատակով ասացի, որ դժվար է լինելու բեմ բարձրանալ նրա հետ։ Անկեղծ պատասխանել եմ՝ ինձ դժվար կլինի. ես այդ կյանքով չեմ ապրում, և միևնույն է՝ որքան էլ առաջ է գնացել աշխարհը, կամ, հակառակը, հետ է գնացել, ինձ համար դա անընդունելի թեմա է»։ Նա նաև հավելել է, որ որևէ մեկին չի վիրավորել», - Արամ MP3-ի հայտարարությունների ժամանակագրությունը իր գրառման մեջ ներկայացրել է բլոգերը։
Նա Արամին կոչ է արել համարձակվել ու նման «կատակներ» անել Եվրատեսիլը լուսաբանող եվրոպացի լրագրողների հետ զրույցում։
«Ես Արամի երգի երկրպագուն չեմ, բայց շնորհավորում եմ նրան, որ այն կարճ ժամանակում դարձավ ամենադիտվածը Եվրատեսիլի հայտերի շրջանակներում ու բուքմեյքերների ֆավորիտը։ Ցավալի է, սակայն, որ Արամը նման վերաբերմունք ունի իր կոլեգաների նկատմամբ։
Հուսով եմ՝ Եվրատեսիլը կբացի նրա աչքերը մարդկանց բազմազանության նկատմամբ և կսովորեցնի հարգել ու արժևորել այդ բազմազանության կարևորությունը։
Ես Արամ MP3-ի օգտին չեմ քվեարկելու, քանի որ չեմ կարող քվեարկել նման հայացքներ ունեցող մարդու օգտին։ Դուք՝ ինքներդ որոշեք։ Բայց եթե նա հաղթի, ուրախ կլինեմ տեսնել՝ ինչպես է Եվրատեսիլ «գեյ շքերթը» գալիս Հայաստան։ Թեև հեգնական կլինի, որ նման կասկածելի տեսակետներ ունեցող անձը կարողանա դա իրականություն դարձնել»,- գրում է բլոգերը։

Блогер не станет голосовать за представителя Армении на Евровидении за гомофобные высказывания
«Я сильно разочарован, что с первого же дня объявления Арама mp3 представителем Армении на «Евровидении», он начал делать гомофобные и трансфобные заявления, особенно о представителе Австрии. Уверен, что европейские фанаты «Евровидения», в том числе представители общины ЛГБТ, с разочарованием ознакомятся с заявлениями Арама mp3». Такое мнение в своем блоге выразил пользователь ARTMIKA.
«В ходе своего первого интервью в качестве представителя , отвечая на достаточно нелепый вопрос руководителя армянской делегации на «Евровидении» «как ты смотришь на ориентацию «бородатой женщины»?», Арам mp3 ответил: «Как я смотрю? Не нормально, это неадекватно. Но мне кажется, мы сумеем сделать так, чтобы она определилась, парень она или девочка».
В ходе пресс-конференции 20 марта журналисты поинтересовались, каково его отношение к представительнице Австрии Кончите Вурст. Арам с улыбкой признался, что будет сложно. «Я только понял, что, тем не менее, буду находиться с ней на одной сцене, так как в рамках «Евровидения» все участники должны исполнить совместную песню. А вообще, если хотите знать о моем подходе, то, проезжая мимо комитасовского парка , я ускоряю движение автомобиля», в этом случае нужно как-то смириться», - сказал Арам.
На следующий день в эфире передачи «Пресс-конференция в Фейсбук» на радиостанции «Свобода» множество пользователей соцсети выразили недовольство по поводу заявлений Арама mp3, на что певец ответил: «Я просто в шутку сказал, что сложно будет подняться вместе с ней на сцену. Я ответил искренне: мне будет сложно. Я не живу такой жизнью, и как бы мир ни прогрессировал или, наоборот, регрессировал, для меня это неприемлемая тема». Также он сказал, что никого не оскорблял», - пишет блогер.
Он призвал представителя Армении осмелиться так «пошутить» в беседе с европейскими журналистами, освещающими «Евровидение».
«Я не являюсь поклонником песни Арама, но поздравляю его с тем, что за такой короткий период его песня набрала наибольшее количество просмотров в рамках заявок на «Евровидение» и стала фаворитом букмекеров. Сожалею, однако, что у Арама такое отношение к своим коллегам.
Надеюсь, «Евровидение» откроет ему глаза на разнообразие людей и научит уважать и ценить важность этого разнообразия.
Я не стану голосовать за Арама mp3, так как не могу голосовать за человека с такими взглядами. А вы решайте сами. Но если он победит, я буду рад увидеть, как «гей-парад» Евровидение отправится в Армению. Хотя будет смешно, если человек с такими сомнительными взглядами сумеет претворить это в жизнь», - написал ARTMIKA.