«Հարսնաքարի» գործով դատապարտյալի մայրը վատացել է նախագահականի մոտ ակցիայի ժամանակ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Այսօր «Հարսնաքարի» գործով դատապարտված 6 անձանց ծնողներն ու հարազատները բողոքի ակցիա են անցկացրել նախագահական նստավայրի դիմաց։ Մոտ 2 տասնյակ մարդիկ լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել են, որ դժգոհ են վճռից, քանի որ բոլոր 6 մեղադրյալները նույն պատիժն են ստացել՝ 12 տարի ազատազրկում, մինչդեռ նրանց մեղավորության աստիճանը միանգամայն տարբեր է։ Մեղադրյալների հարազատներից ոմանք խոստացել են ինքնահրկիզվել, եթե իրենց բողոքի ձայնը չլսեն և գործին ընթացք չտրվի։
Ոստիկանները նրանց ձեռքից վերցրել են ակցիայի վայր բերված բենզինով շիշը։ Այնուհետև ծնողներից մի քանիսը մտել են նախագահական նստավայրի նամակների բաժին՝ իրենց բողոքը հանձնելու համար։ Նախագահական նստավայրում վատացել է դատապարտվածներից մեկի՝ Գարիկ Մարգարյանի մոր՝ Նունե Մարգարյանի ինքնազգացողությունը և վերջինիս օգնություն են ցուցաբերել դեպքի վայր ժամանանած շտապ օգնության բժիշկները։
Հիշեցնենք, որ 2012 թվականի հունիսի 17-ին ՀՖՖ նախագահ, այն ժամանակ ԱԺ պատգամավոր Ռուբեն Հայրապետյանին պատկանող «Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրում ծեծի էին ենթարկվել մի խումբ ռազմական բժիշկներ: Նրանցից մեկը՝ 32-ամյա Վահե Ավետյանը, 12 օր անց մահացել էր հիվանդանոցում: Մեղադրյալներ Գարիկ Մարգարյանը, Արման Խաչատրյանը, Արման Բաղդասարյանը, Նորայր Հայրապետյանը, Արթուր Բաբլոյանը և Դավիթ Ադամյանը, ըստ դատարանին ներկայացված փաստաթղթերի, աշխատել են «Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրում:
Տուժող կողմը պահանջել է հարցաքննել նաև Ռուբեն Հայրապետյանին՝ կասկածելով, թե նա տեղյակ է եղել ծեծից ու, գուցե, ինքն էլ հրահանգ է տվել։ Հայրապետյանը դատարանում պնդել է, որ տեղի ունեցածի մասին տեղեկացել է դեպքից հետո միայն։ Դատարանն արժանահավատ է համարել այդ պնդումը։
Դատավարության ընթացքում մեղադրյալներից Նորայր Հայրապետյանը նշել է, որ Վահե Ավետյանը միայն իր հարվածներից է մահացել, իսկ Գարիկ Մարգարյանի խոսքով՝ ինքը ծեծի է ենթարկել տուժողներից Արտակ Բայադյանին։
Ըստ Վահե Ավետյանի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ, փաստաբան Տիգրան Եգորյանի՝ նման խոստովանությամբ պաշտպանության կողմը փորձել է երկու խնդիր լուծել:
«Մեկը՝ պատժի անհատականացման հարցն է, որի պարագայում նոր համաներման ակտը հնարավոր կլինի կիրառել նրանց նկատմամբ: Պաշտպանության կողմը ձգտելու է հնարավորինս շուտ ավարտել դատաքննությունը: Հանցանքի անհատականացմամբ փորձ է արվում չեզոքացնել մեղադրականում նշված «համակատարում» եզրույթը: Համակատարաման թեզը փոխարինվում է պատժի անհատականացաման սկզբունքով և ամբաստանյալները ընդունում են առանձին դրվագներ՝ դրանով իսկ բացառելով հանցագործությունների համակցությունը: Սա շատ կարևոր է նոր համաներման տեքստի լույսի ներքո, որովհետև այս ակտը բացառում է հանցանքների համակցության պարագայում համաներման կիրառումը»,- ասել է Եգորյանը:

В Ереване организовали акцию в защиту осужденных по делу об избиении в ресторане бывшего депутата
Родители и другие родственники 6 осужденных по делу «Арснакара» провели акцию протеста перед резиденцией президента Армении.
Около двух десятков людей сообщили журналистам о своем недовольстве вердиктом, так как все обвиняемые получили по 12 лет тюрьмы, между тем степень их вины неодинакова. Кто-то из протестующих угрожал совершить самосожжение, если их протест не услышат и не займутся данным делом.
Стражи правопорядка отобрали принесенные демонстрантами бутылки с зажигательной смесью. Затем родители отправились в отдел приема писем при президенте, где оставили свою жалобу. Уже в здании офиса президента ухудшилось самочувствие Нуне Маргарян, матери осужденного Гарика Маргаряна. Врачи прибывшей на место скорой помощи оказали помощь женщине.
17 июня 2012 года в ресторане «Арснакар» президента Федерации футбола Армении, в то время депутата от правящей РПА Рубена Айрапетяна была избита группа военных врачей. Через 12 дней один из них – 32-летний Ваге Аветян – скончался в больнице, не приходя в сознание. Обвиняемые Гарик Маргарян, Арман Хачатрян, Арман Багдасарян, Норайр Айрапетян, Артур Баблоян и Давид Адамян, согласно представленным в суд документам, работали в отмеченном ресторане.
В ходе производства обвиняемый Норайр Айрапетян заявил, что Аветян скончался в результате ударов, нанесенных именно им. Гарик Маргарян, в свою очередь, заявил, что избил проходящего по делу в качестве пострадавшего Артака Баядяна.
Ранее представитель правопреемника военврача Тигран Егорян заявил, что подобным признанием сторона защиты пыталась решить две проблемы: «Во-первых, вопрос персонализации наказания, в случае которой к ним можно будет применить новый акт об амнистии. Защита постарается завершить судебное следствие как можно скорее. При помощи персонализации преступления делается попытка нейтрализовать вошедшее в обвинение выражение «совершенное совместно». Этот тезис сменяется принципом персонализации наказания и подсудимые признаются в отдельных эпизодах, таким образом, совмещение преступлений исключается. Это очень важно в свете текста о новой амнистии, потому что этот акт исключает применение амнистии в случае совмещения преступлений».