ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը սկսել է մաս առ մաս հրապարակել իր տարեկան զեկույցը։ Ինչպես անցյալ տարի, նա առանձին է անդրադառնում տարբեր ոլորտներին։
Այսօրվա հրապարակած հատվածը կոչվում է «Ինչ իրավունքներ է խախտել Կրթության նախարարությունը 2013-ին»։
Օմբուդսմենն իր կարծիքն է հայտնել ոլորտում առկա թերությունների ու խնդիրների մասին․
- Հայաստանի 1400 դպրոցներից ընդամենը 117-ում է իրականացվել ներառական կրթություն, ընդ որում՝ ակնհայտ բացթողումներով: Արդյունքում խախտվել է հազարավոր հաշմանդամություն ունեցող երեխաների կրթության իրավունքը, քանի որ իրենց հասանելի է դպրոցների ընդամենը 8%-ը:
- Որպես կանոն չի երկարացվել բարձր առաջադիմությամբ սոցիալապես անապահով ուսանողների ուսման վարձի վճարման ժամկետը, ինչը լուրջ խնդիրներ է առաջացել այդ ուսանողների համար՝ անհարկի ֆինանսական բեռ, ընդհուպ մինչև համալսարանից հեռացում:
- Կրթության ոլորտում շարունակվել են դրամահավաքության, մանկավարժների նկատմամբ տարբերակված մոտեցման, ինչպես նաև տնօրենների կողմից անօրինականության դեպքերը:
- Առանձին դեպքերում գիտական մրցույթներում հանձնաժողովների անդամները հանդես են եկել նաև որպես մասնակից և ցուցաբերել են կանխակալ վերաբերմունք, սակայն օրենսդրական բացի հետևանքով մրցույթի մասնակիցները զրկված են եղել այդ անդամին բացարկ հայտնելու հնարավորությունից:
- Թերի ստուգումների արդյունքում չեն բացահայտվել դպրոցներում բուժօգնության մակարդակի, ժամկետանց դեղերի կամ առհասարակ դրանց բացակայության դեպքերը:
- Նախարարությունը միջոցներ չի ձեռնարկել՝ լուծելու որոշ ԲՈՒՀ-երի ուսանողական խորհուրդների քաղաքականացված լինելու խնդիրը, քանի որ դա հակասում է ԲՈՒՀ-երի չքաղաքականացված լինելու սկզբունքին:
- Չեն բարեկարգվել Երևանի և մարզերի դպրոցների կոմունալ պայմանները, ինչի հետևանքով մի շարք դպրոցներ առ այսօր գտնվում են ծայրահեղ վատ վիճակում:
- Առանձին դեպքերում, դպրոցների տնօրինության սխալ հաշվարկի հետևանքով ուսուցիչները չեն ստացել իրենց սոցիալական փաթեթի գումարները:
- Դպրոցների տնօրենների ընտրություններն անց են կացվել բացթողումներով, ինչի պատճառն է հանդիսացել այն կարգավորող թերի հրամանը:
- Գիտական աստիճանի շնորհման ընթացքում Բարձրագույն որակավորման հանձնաժողովի որոշ լիազորությունները, ինչպես նաև ատենախոսի կրկնակի պաշտպանությունը, պետք է նախատեսված լինեն օրենքով: Մինչդեռ դրանք նախատեսված են ոչ թե օրենքում, այլ, օրինակ, որոշումներում, հրամաններում:

The Human Rights Defender of the Republic of Armenia has begun to publish piecemeal his annual report, which covers various sectors. The section published today is called "What Rights the Ministry of Education Violated in 2013".
The following are some of the omissions and problems the Ombudsman highlighted in Armenia's education sector:
- Only 117 of Armenia's 1400 schools implemented inclusive education — with, however, obvious gaps. As a result, the right to education of thousands of children with disabilities were violated, since only 8% of schools are accessible to them.
- As a rule, the deadline for the payment of tuition for socially disadvantaged students who have a high academic performance was not extended, which caused serious problems for these students — from an unnecessary financial burden up to expulsion from the university.
- Continued in the educational sector were fundraising, a differentiated approach toward educators, as well as cases of lawlessness committed by principals.
- In some cases, members of commissions in scientific competitions also took part as participants and exhibited bias, but as because of a legislative gap, competition participants were deprived of the opportunity to recuse that member.
- As a result of deficient inspections, the availability of expired medication or the lack thereof, and the level of medical care in schools were not revealed.
- The Ministry did not take measures to resolve the problem of the student councils of some universities being politicized, since this is contrary to the principle of universities not being politicized.
- The communal conditions of schools in Yerevan and the regions were not improved, resulting in several schools till today being in extremely poor condition.
- In some cases, as a result of erroneous calculation by a school's directorate, teachers didn't receive their social package funds.