ԱՄՆ-ն մեծ ներդրում է ունեցել Տեր-Պետրոսյանի հրաժարականի գործում․ Լիպարիտյան
ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Վիկտորյա Նուլանդը ժամանակին մեծ ներդրում է ունեցել Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հրաժարականի գործում: «168 ժամ» պարբերականի հետ զրույցում նման բացահայտում է արել ՀՀ առաջին նախագահի նախկին խորհրդական (1991-97 թթ.), ժամանակին ղարաբաղյան բանակցությունների առանցքային մասնակիցներից Ժիրայր Լիպարիտյանը։
«Նուլանդը հին դեմք է։ Մեր ժամանակ բանակցությունների էր եկել Հայաստան։ Վիկտորյա Նուլանդն այն մարդկանցից է, ով 1997-1998 թվականներին մեծ աշխատանք է կատարել Հայաստանի ներքին հարցերում։ Նա մեծ ներդրում ուներ Տեր-Պետրոսյանի հրաժարականի մեջ։ ԱՄՆ-ը դեմ էր Տեր-Պետրոսյանին։ Այն ժամանակ ԱՄՆ-ի դեսպան Փիթեր Թոմսոնն ամեն ինչ արեց՝ օժանդակելու համար ընդդիմությանը, նրան հրելու համար դեպի ծայրահեղություն, և երկար ժամանակ աշխատում էր, որ Տեր-Պետրոսյանը փոխարինվի», - ասել է Լիպարիտյանը։
Նա պատմել է նաև, թե ինչ դերակատարություն են ունեցել 1998 թվականին ամերիկյան դիվանագետները՝ Տեր-Պետրոսյանին հաջորդած Ռոբերտ Քոչարյանի՝ իշխանության գալու գործում։ Մասնավորապես, Լիպարիտյանի ներկայացմամբ, նույն Նուլանդը մի անգամ իր հետ զրույցի ընթացքում ասել է. «Տեր-Պետրոսյանը խելացի մարդ է, բայց ուժեղ չէ, նա չի կարող խաղաղություն հաստատել։ Բայց Քոչարյանն ուժեղ մարդ է, նա պատերազմը հաղթող մարդ է և պիտի խաղաղություն հաստատի...»։

Бывший советник рассказал о роли США в отставке Левона Тер-Петросяна
В свое время помощник госсекретаря США Виктория Нуланд внесла весомую лепту в отставку первого президента Армении Левона Тер-Петросяна. Такое заявление в беседе с «168 жам» сделал бывший советник первого президента (1991-97гг.), в свое время один из основных участников переговоров по Карабаху Жирайр Липаритян.
«Нуланд работает давно. В наше время она прибыла в Армению для переговоров. Виктория Нуланд из тех людей, которые проделали в 1997-1998 годах большую работу во внутренних вопросах Армении. Она внесла весомую лепту в отставку Тер-Петросяна. США были против Тер-Петросяна. Тогдашний посол США Питер Томсон сделал все для поддержки оппозиции, для того, чтобы подтолкнуть ее на крайности, он долгое время работал над сменой Тер-Петросяна», - заявил Липаритян.
Он также рассказал о роли американских дипломатов в 1998 году в приходе к власти Роберта Кочаряна. В частности, по словам бывшего советника, та же Нуланд как-то сказала в беседе с ним: «Тер-Петросян умный человек, но он не силен, он не может утвердить мир. Но Кочарян сильный человек, победивший войну и должен утвердить мир…».