Վերաքննիչը մերժեց․ Արվեստագետները Շանթի գրաֆիտիի համար ստիպված կլինե՞ն վճարել
ՀՀ վերաքննիչ վարչական դատարանը մերժել է «Արտ լաբորատորիա» արվեստագետների խմբի վերաքննիչ բողոքը։ Այն ներկայացվել էր ՀՀ վարչական դատարանի` բաց թողնված դատավարական ժամկետը վերականգնելու մասին միջնորդությունը մերժելու և հայցադիմումի ընդունումը մերժելու մասին որոշման դեմ:
Ինչպես Epress.am-ին է հայտնել «Արտ լաբորատորիայի» շահերը պաշտպանող «Հելսինկյան ասոցիացիայի» փաստաբան Գայանե Խաչատրյանը, հայցադիմումը ներկայացվել էր սահմանված երկամսյա դատավարական ժամկետից երկու օր ուշացումով, որի առիթ էր հանդիսացել «Հայփոստ»-ի կողմից հետադարձ ծանուցման անդորրագրերը ուշացնելը, որոնք պարտադիր պետք է կցվեն հայցադիմումին, այլապես դատարանը հետ է վերադարձնում դրանք:
Խաչատրյանը նշել է, որ ավելի վաղ Վարչական դատարանը գտել էր, որ դրանք ներկայացնելը պարտադիր չէ, քանի որ ՀՀ սահմանադրական դատարանն իր 2013թ-ի դեկտեմբերի 10-ի որոշմամբ ՀՀ Սահմանադրության 18 հոդվածի 1-ին մասին հակասող և անվավեր է ճանաչել ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքի /ուժը կորցրել է 07.01.2014թ./ 73-րդ հոդվածում ամրագրված նորմը, որի համաձայն հայցադիմումին կցվում են «հայցադիմումը և դրան կից փաստաթղթերի պատճենները պատասխանողի և գործին մասնակցող այլ անձանց կողմից ստանալը հավաստող փաստաթղթերը»:
2014 թվականի հունվարին ուժի մեջ մտած ՀՀ վարչական դատավարության նոր օրենսգրքով, սակայն, կրկին սահմանվել է անվավեր ճանաչված նորմը, որը թյուրիմացության մեջ է դրել հայցվորներին:
«Այս գործով կրկին անգամ ապացուցվում է որ ՀՀ սահմանադրական դատարանի կողմից ընդունված որոշումները անտեսվում են ԱԺ-ի կողմից, ինչպես նաև այն, որ ՍԴ հետևողական չի լինում իր իսկ կողմից կայացված որոշումների ի կատար ածմանը, ինչը սպասվում է նաև պարտադիր կուտակայինի վերաբերյալ ընդունված որոշման հետ», - ասել է Խաչատրյանը:
Հայցվորները պատրաստվում են նոր հայցապահանջ ներկայացնել Վարչական դատարան։
Հիշեցնենք, որ արվեստագետները պահանջում էին անվավեր ճանաչել ՀՀ ոստիկանության Արաբկիրի բաժնի պետ Գրիշա Ամիրխանյանի կողմից 2013 թվականի դեկտեմբերին կայացրած յուրաքանչյուրի նկատմամբ 30.000-ական դրամ վարչական տույժ նշանակելու մասին որոշումը։ Վիճարկվող որոշումը կայացվել էր քաղբանտարկյալ Շանթ Հարությունյանի գրաֆիտին պատերին պատկերելու համար։

Жалоба художников отклонена. Их могут оштрафовать за граффити политзаключенного
Апелляционный административный суд Армении отклонил апелляционную жалобу арт-группы «Арт лаборатория». Она была представлена против решения Административного суда отклонить ходатайство о восстановлении пропущенного процессуального срока и отказать в принятия иска.
Адвокат арт-группы, представитель «Хельсинкской ассоциации» Гаяне Хачатрян сообщила Epress.am, что иск был представлен с двухдневным опозданием, после учрежденного двухмесячного срока, что произошло потому, что «Армпочта» с опозданием прислала оповещение, которое непременно должно быть прикреплено к исковому заявлению, иначе суд вернет его.
Напомним, что члены «Арт лаборатории» требовали признать недействительным принятое в декабре 2013 года решение начальника арабкирского отделения полиции Гриши Амирханяна о наложении на каждого из них административного штрафа в размере 30 000 драмов (порядка $73) за изображение граффити политзаключенного Шанта Арутюняна на улицах Еревана.
По словам Хачатрян, ранее Административный суд счел, что представлять его необязательно, так как решением от 10 декабря 2013г. Конституционный суд Армении признал закрепленную в статье 73 норму /потеряла силу 07.01.2014/ Кодекса административного судопроизводства противоречащей первой части статьи 18 Конституции и недействительной. Согласно этой норме, к иску прикрепляются «документы, свидетельствующие о получении ответчиками и другими участвующими в деле лицами копий иска и прилегающих к нему документов».
Согласно новому кодексу административного судопроизводства, вступившему в силу с января 2014г., снова учреждена признанная недействительной норма, которая ввела в заблуждение истцов.
«Это дело в очередной раз доказывает, что Национальное Собрание игнорирует принятые Конституционным судом Армении решения, а также то, что КС не проявляет последовательность в вопросе выполнения принятых им же решений, что ожидается и в связи с решением об обязательной накопительной пенсии», - сказала Хачатрян.