Վերաքննիչը մերժեց․ Արվեստագետները Շանթի գրաֆիտիի համար ստիպված կլինե՞ն վճարել
ՀՀ վերաքննիչ վարչական դատարանը մերժել է «Արտ լաբորատորիա» արվեստագետների խմբի վերաքննիչ բողոքը։ Այն ներկայացվել էր ՀՀ վարչական դատարանի` բաց թողնված դատավարական ժամկետը վերականգնելու մասին միջնորդությունը մերժելու և հայցադիմումի ընդունումը մերժելու մասին որոշման դեմ:
Ինչպես Epress.am-ին է հայտնել «Արտ լաբորատորիայի» շահերը պաշտպանող «Հելսինկյան ասոցիացիայի» փաստաբան Գայանե Խաչատրյանը, հայցադիմումը ներկայացվել էր սահմանված երկամսյա դատավարական ժամկետից երկու օր ուշացումով, որի առիթ էր հանդիսացել «Հայփոստ»-ի կողմից հետադարձ ծանուցման անդորրագրերը ուշացնելը, որոնք պարտադիր պետք է կցվեն հայցադիմումին, այլապես դատարանը հետ է վերադարձնում դրանք:
Խաչատրյանը նշել է, որ ավելի վաղ Վարչական դատարանը գտել էր, որ դրանք ներկայացնելը պարտադիր չէ, քանի որ ՀՀ սահմանադրական դատարանն իր 2013թ-ի դեկտեմբերի 10-ի որոշմամբ ՀՀ Սահմանադրության 18 հոդվածի 1-ին մասին հակասող և անվավեր է ճանաչել ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքի /ուժը կորցրել է 07.01.2014թ./ 73-րդ հոդվածում ամրագրված նորմը, որի համաձայն հայցադիմումին կցվում են «հայցադիմումը և դրան կից փաստաթղթերի պատճենները պատասխանողի և գործին մասնակցող այլ անձանց կողմից ստանալը հավաստող փաստաթղթերը»:
2014 թվականի հունվարին ուժի մեջ մտած ՀՀ վարչական դատավարության նոր օրենսգրքով, սակայն, կրկին սահմանվել է անվավեր ճանաչված նորմը, որը թյուրիմացության մեջ է դրել հայցվորներին:
«Այս գործով կրկին անգամ ապացուցվում է որ ՀՀ սահմանադրական դատարանի կողմից ընդունված որոշումները անտեսվում են ԱԺ-ի կողմից, ինչպես նաև այն, որ ՍԴ հետևողական չի լինում իր իսկ կողմից կայացված որոշումների ի կատար ածմանը, ինչը սպասվում է նաև պարտադիր կուտակայինի վերաբերյալ ընդունված որոշման հետ», - ասել է Խաչատրյանը:
Հայցվորները պատրաստվում են նոր հայցապահանջ ներկայացնել Վարչական դատարան։
Հիշեցնենք, որ արվեստագետները պահանջում էին անվավեր ճանաչել ՀՀ ոստիկանության Արաբկիրի բաժնի պետ Գրիշա Ամիրխանյանի կողմից 2013 թվականի դեկտեմբերին կայացրած յուրաքանչյուրի նկատմամբ 30.000-ական դրամ վարչական տույժ նշանակելու մասին որոշումը։ Վիճարկվող որոշումը կայացվել էր քաղբանտարկյալ Շանթ Հարությունյանի գրաֆիտին պատերին պատկերելու համար։

Appeal Dismissed: Artists Could be Fined for Graffiti of Imprisoned Political Activist
The RA Administrative Court of Appeal dismissed the appeal of four members of Art Laboratoria, who were appealing a lower court's decision to reject the petition to reinstate a missed deadline to appeal and refuse to accept their claim.
As told to Epress.am by Helsinki Association for Human Rights attorney Gayane Khachatryan, who is representing Art Laboratoria's interests, the claim was submitted two days late, after the prescribed two-month period, because the postal service belatedly delivered the return notice receipts that must be attached to the claim; otherwise, the court will return it.
Recall, the artists are asking the court to annul RA Police Arabkir Division Chief Grisha Amirkhanyan's December 2013 decision to slap them with an administrative fine of 30,000 AMD (about $75 USD) each for stencilling on the walls of Armenia's National Assembly on Nov. 10, 2013, the portrait of Shant Harutyunyan, a political activist detained during clashes with police in Yerevan on Nov. 5, 2013.
Khachatryan said that earlier, the Administrative Court found that presenting these is not obligatory, since the RA Constitutional Court in its December 10, 2013 decision ruled that the legislative act in Article 73 of the RA Administrative Procedure Code (which is no longer in effect since January 7, 2014) contradicts Article 18 Section 1 of the RA Constitution and is invalid. According to this act, attached to the claims are "documents affirming receipt of the claim and copies of the documents attached to it by the respondent and other individuals in the case."
Under the new RA Administrative Procedure Code that came into effect in January 2014, the legislative act that was considered invalid was again established, which caused misunderstandings for the plaintiffs.
"This case proves once again that decisions adopted by the RA Constitutional Court are ignored by the National Assembly, as well as that the Constitutional Court does not follow up in the implementation of decisions it's made, which is expected also in the decision it adopted regarding the mandatory funded pension," she said.