Քառյակն ունի միասնական դիրքորոշման հեռանկար․ Ռուստամյան
Ի հեճուկս չար գուշակողների՝ քառյակը գործում է և շարունակում է արդյունավետ գործել: ԱԺ-ում կայացած ոչ իշխանական չորս ուժերի՝ ՀԱԿ-ի, ՀՅԴ-ի, «Ժառանգության» և ԲՀԿ-ի ներկայացուցիչների հանդիպումից հետո լրագրողների հետ զրույցում նման հայտարարություն է արել ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը։
Պատգամավորը նշել է, որ հանդիպման ժամանակ քննարկվել է կուտակային կենսաթոշակային համակարգի վերաբերյալ ՍԴ-ի որոշումից հետո ստեղծված իրավիճակը, և որոշվել է, որ պետք է արտահերթ նիստ հրավիրվի, որտեղ կներկայացվի կուտակային կենսաթոշակային համակարգի մասին օրենքում փոփոխություններ կատարելու նախագիծ։
«Հանդես ենք գալու նախաձեռնությամբ օրենքում փոփոխություն կատարել՝ ելնելով ՍԴ-ի որոշումից, որպեսզի հստակ դառնա այն, ինչ անորոշ էր մնացել ՍԴ-ի որոշման արդյունքում։ Կոնկրետ հոդվածներ ենք փոխում, ու սրանով երկիմաստությունը կվերանա», - ասել է Ռուստամյանը։
Նա նաև նշել է, որ այսօրվա հանդիպմանը քննարկվել է նաև նոր կառավարության ձևավորման գործընթացը։
«Բոլոր հնարավոր զարգացումների մասին խոսել ենք՝ նպատակ ունենալով փոփոխությունների արդյունքում ունենալ հնարավորինս միասնական դիրքորոշում։ Այս պահին գնահատականները տարբեր են, բայց լիահույս ենք, որ միասնական դիրքորոշման հեռանկար քառյակն ունի», - ասել է պատգամավորը։
Հարցին, թե արդյոք ՀՅԴ-ն մաս կկազմի իշխանական կոալիցիային, Ռուստամյանը պատասխանել է, որ վերջնական որոշումը կկայանցնի Դաշնակցության Գերագույն ժողովը՝ ապրիլի 18-ին:

Армянский депутат: У некоалиционной четверки есть перспектива единой позиции
Вопреки злым предсказателям, четверка некоалиционных сил действует и продолжает действовать эффективно. Об этом после встречи представителей некоалиционных сил - «Армянский национальный конгресс», «Наследие», «Процветающая Армения», «Дашнакцутюн» - заявил руководитель фракици последней Армен Рустамян.
По его словам, в ходе встречи обсуждалась ситуация, сложившаяся после решения Кассационного суда о накопительной пенсионной системе, и было решено, что необходимо созвать внеочередное заседание, на котором будет представлен проект о внесении поправок в закон о накопительной пенсии.
«Мы выступим с инициативой о внесении поправок в закон, исходя из решения КС, чтобы разрешить неопределенность, возникшую после решения Конституционного суда. Меняем конкретные статьи, тем самым, избавляясь от двусмысленности», - заявил депутат.
Кроме того, стороны обсудили процесс формирования нового правительства.
«Мы обговорили все возможные варианты решения, чтобы в результате поправок прийти к единой позиции. В данный момент оценки отличаются, но мы надеемся, что у четверки есть перспектива единой позиции», - заявил Рустамян.
На вопрос, вступит ли «Дашнакцутюн» в правящую коалицию, депутат ответил, что окончательное решение примет Верховный совет партии 18 апреля.