ՌԴ-ի, Ղարաբաղի, Ուկրաինայի և ԽՍՀՄ դրոշներն ու Կոբզոնի ձայնը Երևանի կենտրոնում (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Գեորգևյան ժապավեններով, Հայաստանի, Բելառուսի, Ռուսաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի չճանաչված հանրապետության, Ղազախստանի, ԽՍՀՄ-ի ու անգամ ՌԴ ռազմաօդային ուժերի դրոշներով զարդարված ավտոմեքենաների ու մոտոցիկլների շարասյունը կեսօրից հետո շրջում էր Երևանի կենտրոնում։ Մեքենաների ապակիները զարդարված էին մուրճ ու մանգաղներով, «Խփիր ֆաշիստական տականքին» և «Շնորհակալություն պապին հաղթանակի համար» գրությամբ ռուսալեզու պաստառներով։
Epress.am-ի թղթակիցը տոնական երթին հանդիպել է Խորհրդային միության հերոս, մարշալ Հովհաննես Բաղրամյանի արձանի մոտ։ Նշված հուշարձանը գտնվում է Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատան մոտակայքում՝ Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի դիմաց։
Երթին մասնակցում էին թե գործող զինծառայողներ և ուժային կառույցների աշխատակիցներ, թե վետերաններ։ Բարձրախոսներից հնչում էր ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր Իոսիֆ Կոբզոնի ձայնը, ով երգում էր «Հաղթանակի օրը» երգը։ Մասնակիցների խոսքով՝ երթը նվիրված էր Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում նացիստական Գերմանիայի պարտության 69-ամյակին։
Մեքենաներից մեկի դռներին կողք կողքի ամրացված էին Ուկրաինայի և Ռուսաստանի դրոշները՝ «Կիև», «Մոսկվա» գրությամբ․ իսկ բարձրախոսից հնչում էր՝ «Մենք Եվրոպայի կեսը սողալով անցանք․․․»։
Ինչպես պատմեց «Սպեցնազ» գրությամբ սև համազգեստով, ուսադիրներին 6 աստղերով հաղթանդամ տղամարդը, այսօր իրենք միայն նախապատրաստվում են «գլխավոր միջոցառմանը», որը տեղի կունենա մայիսի 9-ին՝ ՌԴ դեսպանության, Հայաստանում տեղակայված ռուսաստանյան ռազմական բազայի, «Արգո» հայ-ռուսական կազակների միավորման աջակցությամբ։
Սաղավարտով երիտասարդն ու ռազմական հագուստով աղջիկը դրոշակները ձեռքներին կանգնել էին արձանի կողքերին՝ «Ես Ռուսաստան՝ տուն եմ ուզում, մորս վաղուց չեմ տեսել» երգի բառերի ուղեկցությամբ։ Այդ ամենը մոտ մեկ ժամ տևեց...

Флаги РФ, Карабаха, Украины, Казахстана и СССР, казаки и голос Кобзона в центре Еревана
Колонна из автомобилей и мотоциклов, украшенных георгиевскими ленточками, флагами Армении, Белоруссии, России, непризнанной Нагорно-Карабахской Республики, Казахстана, СССР и даже Военно-воздушных сил РФ разъезжала после полудня по центру Еревана. Стекла машин пестрели серпами и молотами, плакатами "Бей фашистского гада!", "Спасибо деду за победу!".
Корреспондент Epress.am застал праздничную процессию у памятника герою Советского Союза, маршалу Ивану Баграмяну. Мемориал этот расположен в непосредственной близости от посольства Великобритании, прямо перед Американским университетом Армении. Раньше в этом здании заседал Комитет политического просвещения Армянской ССР.
Среди участников автопробега были как действующие военные и сотрудники силовых органов, так и ветераны. Из установленных динамиков доносился голос депутата Госдумы РФ Иосифа Кобзона. Он пел про День Победы. Именно к 69-летию поражения нацистской Германии во Второй Мировой войне, по словам присутствующих, был приурочен автопробег.
На дверях одного авто были наклеены рядом флаги Украины и России и текст "Киев", "Москва". Динамик пел: "Мы пол-Европы по-пластунски пропахали...".
Как рассказал плотный мужчина в черной униформе с надписью ''спецназ'' на груди и шестью звездами на погонах, сегодня они лишь готовятся к "главному мероприятию", которое пройдет 9 мая при содействии посольства РФ, дислоцированной в Армении российской военной базы и армяно-российкого казачьего объединения "Арго".
Юноша в каске из прошлого века и девушка в камуфляже встали по бокам памятника, размахивая флагами под песню "...в Россию, домой хочу - я так давно не видел маму...". Все это длилось не более часа.