«Ս․․. եղեք ձեր երկիր»․ Գավառում հարձակվեցին ակտիվիստների վրա (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Կնոջը 9 տարի շարունակ ծեծելու, հոգեբանական և ֆիզիկական ցավ պատճառելու մեջ մեղադրվող 33-ամյա Սարգիս Հակոբյանի գործով այսօրվա դատական նիստից հետո բռնարար ամուսնուն պաշտպանող մի խումբ տղամարդիկ հարձակվել են մյուս կողմի ներկայացուցիների վրա:
Ընտանեկան բռնության զոհ դարձած Հասմիկ Խաչատրյանին սատարող քաղաքացիները ևս բռնության բռնության ենթարկվելու սպառնալիքի են արժանացել: Մի խումբ տղամարդիկ և կանայք հայհոյանքներ են տեղացել նրանց հասցեին, հորդորել հեռանալ Գավառից:
Վիճաբանության հրահրողներից էր «Հայ-ռուսական միավորում» կազմակերպության ղեկավար, նախկին Առաջադիմական սոցիալիստական կուսակցության նախագահ Ռոբերտ Ահարոնյանը, ով պատրաստվում էր իր թեկնածությունն առաջադրել 2013թ․ նախագահական ընտրություններին։ Այսօր դատարանի մոտ նա բղավել է «Կանանց ռեսուրսային կենտրոնի» տնօրեն Լարա Ահարոնյանի վրա և հորդորել նրան «չքանդել հայ ընտանիքը»։
«Ես զարմանում եմ՝ Քյավառի ժողովուրդը ո՞ւր են, որ թողել են սրանց հրապարակի մեջտեղը կանգնել: Դուք որտեղի՞ց եք, ս․․տիր եղեք ձեր երկիրը: Խի՞ եք եկել Հայաստանը խանգարելու։ Դուք ստեղի ջուրը չեք խմել, չգիտեք ստեղի ավանդույթները: Վայ ես ձեր ազատություն ստեղծողին: Ձեր ցավը տանեմ, գնացեք ձեր սփյուռքը», - բղավել է Ահարոնյանը:
Լարա Ահարոնյանի պնդմանը, թե ինքը չի պատրաստվում երկրից հեռանալ, Ռ․ Ահարոնյանը պատասխանել է․ «Օրը գալու ա, վտարելու ենք, փակելու ենք սահմանը: Հզոր ընտանիքի կողմնակից եմ, ոչ թե գ..թերի: Եվրոպական ձեր մոտեցումներով հայ ընտանիքը մի՛ քանդեք»։
Նա նաև հայտարարել է, որ «տղամարդը իրավունք ունի ապտակել իր կնոջը»։
18+
Հիշեցնենք, որ Ռոբերտ Ահարոնյանը նախկինում մասնակցում էր ՀՀԿ-ական պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի օգտին կազմակերպվող ակցիաներին՝ Փակ շուկայի մոտ:

Supporters of Sargis Hakobyan, 33, who is accused of causing psychological and physical pain, and beating his wife Hasmik Khachatryan for 9 years, after the trial today attacked activists and supporters of Khachatryan.
The individuals supporting the domestic violence survivor were themselves threatened with violence. A group of men and women cursed them and urged them to leave Gavar, where the trial is taking place.
Among the instigators of the altercation was Armenian-Russian Union leader, former leader of the Progressive Socialist Party Robert Aharonyan (pictured), who intended to run for the 2013 presidential election. Outside the courtroom today he shouted at Women's Resource Center of Armenia Executive Director Lara Aharonian , urging her "not to destroy the Armenian family."
"I'm surprised, where are the people of Gavar, who have allowed them to stand here in the middle of the square? Where are you from? Get lost, go back to your country ! Why have you come to interfere with Armenia? You did not drink the water here; you don't know the customs here. Woe to he who gave you freedom Go to your diaspora," he shouted at Aharonian. Note, among the activists were diasporan Armenians who have been living in Armenia for many years and have Armenian citizenship.
To Lara Aharonian's statement that she doesn't intend to leave the country, Robert Aharonyan said: "The day will come we will deport you, close the border. I am a supporter of strong families — not . Don't destroy the Armenian family with your European approaches."
Robert Aharonyan also said that "a man has the right to slap his wife."
Note, Robert Aharonyan previously participated in the rallies outside the Covered Market supporting Republican Party of Armenia MP Samvel Aleksanyan, who is known to be the owner of the market formerly known as Pak Shuka.