«Ս․․. եղեք ձեր երկիր»․ Գավառում հարձակվեցին ակտիվիստների վրա (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Կնոջը 9 տարի շարունակ ծեծելու, հոգեբանական և ֆիզիկական ցավ պատճառելու մեջ մեղադրվող 33-ամյա Սարգիս Հակոբյանի գործով այսօրվա դատական նիստից հետո բռնարար ամուսնուն պաշտպանող մի խումբ տղամարդիկ հարձակվել են մյուս կողմի ներկայացուցիների վրա:
Ընտանեկան բռնության զոհ դարձած Հասմիկ Խաչատրյանին սատարող քաղաքացիները ևս բռնության բռնության ենթարկվելու սպառնալիքի են արժանացել: Մի խումբ տղամարդիկ և կանայք հայհոյանքներ են տեղացել նրանց հասցեին, հորդորել հեռանալ Գավառից:
Վիճաբանության հրահրողներից էր «Հայ-ռուսական միավորում» կազմակերպության ղեկավար, նախկին Առաջադիմական սոցիալիստական կուսակցության նախագահ Ռոբերտ Ահարոնյանը, ով պատրաստվում էր իր թեկնածությունն առաջադրել 2013թ․ նախագահական ընտրություններին։ Այսօր դատարանի մոտ նա բղավել է «Կանանց ռեսուրսային կենտրոնի» տնօրեն Լարա Ահարոնյանի վրա և հորդորել նրան «չքանդել հայ ընտանիքը»։
«Ես զարմանում եմ՝ Քյավառի ժողովուրդը ո՞ւր են, որ թողել են սրանց հրապարակի մեջտեղը կանգնել: Դուք որտեղի՞ց եք, ս․․տիր եղեք ձեր երկիրը: Խի՞ եք եկել Հայաստանը խանգարելու։ Դուք ստեղի ջուրը չեք խմել, չգիտեք ստեղի ավանդույթները: Վայ ես ձեր ազատություն ստեղծողին: Ձեր ցավը տանեմ, գնացեք ձեր սփյուռքը», - բղավել է Ահարոնյանը:
Լարա Ահարոնյանի պնդմանը, թե ինքը չի պատրաստվում երկրից հեռանալ, Ռ․ Ահարոնյանը պատասխանել է․ «Օրը գալու ա, վտարելու ենք, փակելու ենք սահմանը: Հզոր ընտանիքի կողմնակից եմ, ոչ թե գ..թերի: Եվրոպական ձեր մոտեցումներով հայ ընտանիքը մի՛ քանդեք»։
Նա նաև հայտարարել է, որ «տղամարդը իրավունք ունի ապտակել իր կնոջը»։
18+
Հիշեցնենք, որ Ռոբերտ Ահարոնյանը նախկինում մասնակցում էր ՀՀԿ-ական պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի օգտին կազմակերպվող ակցիաներին՝ Փակ շուկայի մոտ:

В Армении обругали активистов и призвали «проваливать в свою диаспору»
После судебного заседания по делу обвиняемого в избиении жены на протяжении 9 лет, причинении психологической и физической боли 33-летнего Саргиса Акопяна группа сторонников последнего атаковала представителей истца. Среди представителей - активисты и правозащитники.
Поддерживающие жертву семейного насилия Асмик Хачатрян подверглись угрозе насилия. Группа мужчин и женщин материлась в их адрес, призывая покинуть город Гавар, где проходят судебные заседания.
В роли одного из разжигателей спора выступал руководитель организации «Армяно-российское объединение», бывший председатель Прогрессивной социалистической партии Роберт Агаронян (на фото), намеревавшийся выдвинуть свою кандидатуру на президентских выборах 2013 года. У здания суда сегодня, 7 мая, он накричал на директора Женского ресурсного центра Лару Агаронян и призвал ее «не разрушать армянскую семью».
«Я удивляюсь, где гаварский народ, почему они разрешили вот этим стать посреди площади? Откуда вы? Проваливайте в свою страну. Зачем вы мешаете Армении? Вы не пили здешней воды, не знаете местных традиций. Горе давшему вам свободу. Возвращайтесь в свою диаспору», - кричал Агаронян. Отметим, что среди активистов были приехавшие из заграницы люди, долгие годы проживающие здесь и имеющие гражданство Армении.
На заявление Лары Агаронян о том, что она не намерена уезжать из страны, руководитель «Армяно-российского объединения» сказал: «Настанет день, мы выдворим вас, закроем границу. Я сторонник мощной семьи, а не б...дей. Не разрушайте армянские семьи своими европейскими подходами». Кроме того, по его мнению, «мужчина имеет право давать пощечину своей жене».
Ранее Роберт Агаронян участвовал в акциях в поддержку депутата от правящей Республиканской партии, олигарха Самвела Алексаняна перед принадлежащим последнему Крытым рынком.