«Բալիկ ջան, քանի՞ թուրք ես սպանելու». իրավապաշտպանը՝ երկխոսության մասին
Քաղաքացիական ազատությունների դեմ շատ պայքարողներ Սերժ Սարգսյանից չեն տարբերվում։ Նրանք Եվրոպայում հինգ աստղանի հյուրանոցներում թրեյնինգներ են անցկացնում, մինչդեռ սահմանի վրա քաղաքացիներն անպաշտպան են։ Այս մասին Epress.am-ի «Տեղեկատվական պատերազմ» հաղորդման ժամանակ ասել է «Կովկասյան խաղաղարար նախաձեռնությունների կենտրոնի» ղեկավար, իրավապաշտպան Գեորգի Վանյանը:
«Այդ խաղաղարարությունը, որ տուն, զավակ կորցրած մարդկանց դժբախտության հաշվին շրջագայում են աշխարհով մեկ՝ իրենց թանկարժեք հոնորարներով, իրենց թանկարժեք հյուրանոցներով, ես դա համարում եմ դիակապտություն։ Ես համարում եմ, որ պատերազմական ավարը շարունակվում է խաղաղ պայմաններում։ Այ, օրինակ, ասում են՝ խաղաղարարությունը վտանգված է (նկատի ունի Բաքվում լրագրողների և իրավապաշտպանների ձերբակալությունները – Epress.am)։ Ինչո՞վ է վտանգված։ Եկեք մի հատ էսպիսի բան նայենք․ իսկ խաղաղարարությունը վտանգված չէ՞ր, երբ, օրինակ, գրավաճառին ձերբակալում են, որը ադրբեջանական գիրք էր բաց, փողոցում կանգնած վաճառում․ ոչ թե քարոզում, այլ վաճառում էր։ Օրվա ապրուստ էր հայթայթում։ Էդ մարդուն քանի տարով տարան դատապարտեցին։ Բա դա այսպես կոչված դիալոգին չէ՞ր խանգարում» - ասել է Վանյանը։
Նրա խոսքով՝ հեռուստացույցով ատելություն սերմանող, տեռոր քարոզող հաղորդումներ են հեռարձակվում, որոնց պատասխանատուները յուրաքանչյուր իրավական երկրում վաղուց պատասխանատվության կենթարկվեին։
«Ահա, ես ռեպորտաժ եմ նայում՝ «Բալիկ ջան, քանի՞ տարեկան ես», ասում է՝ չորս։ «Ի՞նչ ես դառնալու»։ «Սահմանապահ»։ «Որ ի՞նչ անես, բալիկ ջան»։ «Որ թուրքերին պաշտպանեմ»։ «Ո՞ւմ պաշտպանես»։ «Վայ, չէ, չէ, հայերին որ պաշտպանեմ, որ թուրք սպանեմ»։ «Բալիկ ջան, իսկ քանի՞ թուրք ես սպանելու»։ «Վեց»։ «Չէ, շատ թուրք պետք ա սպանես»։ «Հա, շատ թուրք կսպանեմ»։ Մի հատ էդ երեխայի ապագային նայեք, արդեն արժեհամակարգ գոյություն չի ունենալու։ Իր արժեհամակարգը թուրք սպանելն ա։ Իր արժեհամակարգը սպանությունն ա։ Եվ եթե մենք իրավական երկիր լինեինք, էդ լրագրողը վաղուց արդեն ձերբակալված կլիներ, որովհետև ինքը զբաղված ա տերրորիզմով, որովհետև ինքը տերրորի ա ենթարկում այդ երեխայի հոգին, որովհետև ինքը էդ տերրորիզմը տարածում ա եթերով», - ասել է իրավապաշտպանը։

«Малыш, скольких турок ты убьешь?». Об армяно-азербайджанском диалоге
Многие борцы со свободами не отличаются от Сержа Саргсяна. Они проводят тренинги в европейских 5-звездочных отелях, между тем, на границе люди беззащитны. Об этом в ходе передачи Epress.am «Информационная война» заявил руководитель Кавказского центра миротворческих инициатив, правозащитник Георгий Ванян.
«Я считаю, что миротворцы, со своими высокими гонорарами и дорогими гостиницами, разъезжающие по миру благодаря несчастью людей, потерявших свои дома и сыновей, оскверняют усопших. Я воспринимаю это как продолжение войны в так называемых мирных условиях. Говорят, что миротворчество под угрозой. Что ему угрожает? Не было ли оно под угрозой, когда арестовали торговца книгами, продававшего на улице азербайджанское издание? Не пропагандировал, а продавал. Зарабатывал на хлеб. Не знаю, какой ему присудили срок. Не помешало ли это так называемому диалогу?», - заявил правозащитник.
По его словам, телевидение транслирует передачи, сеющие ненависть, пропагандирующие террор: в любой правовой стране пускающего такое в эфир привлекли бы к ответственности, считает Ванян.
«Вот смотрю я репортаж. Ребенка спрашивают «сколько тебе лет?», говорит «4», «кем станешь, когда вырастешь?», - «Пограничником», «Ради чего?», - «чтобы турок защищать». «кого-кого?» - «нет, нет, чтобы защищать армян, убивать турок», «Малыш, а скольких турок ты убьешь?», - «6», «нет, ты должен убить много турок» - «Да, убью». Это не мешает диалогу? Представьте будущее этого четырехлетнего ребенка. Системы ценностей не будет. Его система ценностей ограничивается убийством турок, система ценностей для него – убийство. Если бы мы жили в правовом государстве, этого журналиста давно бы арестовали, так как он занимается терроризмом, он подвергает террору душу ребенка, он распространяет терроризм через эфир», - в частности, заявил правозащитник.