«Բալիկ ջան, քանի՞ թուրք ես սպանելու». իրավապաշտպանը՝ երկխոսության մասին
Քաղաքացիական ազատությունների դեմ շատ պայքարողներ Սերժ Սարգսյանից չեն տարբերվում։ Նրանք Եվրոպայում հինգ աստղանի հյուրանոցներում թրեյնինգներ են անցկացնում, մինչդեռ սահմանի վրա քաղաքացիներն անպաշտպան են։ Այս մասին Epress.am-ի «Տեղեկատվական պատերազմ» հաղորդման ժամանակ ասել է «Կովկասյան խաղաղարար նախաձեռնությունների կենտրոնի» ղեկավար, իրավապաշտպան Գեորգի Վանյանը:
«Այդ խաղաղարարությունը, որ տուն, զավակ կորցրած մարդկանց դժբախտության հաշվին շրջագայում են աշխարհով մեկ՝ իրենց թանկարժեք հոնորարներով, իրենց թանկարժեք հյուրանոցներով, ես դա համարում եմ դիակապտություն։ Ես համարում եմ, որ պատերազմական ավարը շարունակվում է խաղաղ պայմաններում։ Այ, օրինակ, ասում են՝ խաղաղարարությունը վտանգված է (նկատի ունի Բաքվում լրագրողների և իրավապաշտպանների ձերբակալությունները – Epress.am)։ Ինչո՞վ է վտանգված։ Եկեք մի հատ էսպիսի բան նայենք․ իսկ խաղաղարարությունը վտանգված չէ՞ր, երբ, օրինակ, գրավաճառին ձերբակալում են, որը ադրբեջանական գիրք էր բաց, փողոցում կանգնած վաճառում․ ոչ թե քարոզում, այլ վաճառում էր։ Օրվա ապրուստ էր հայթայթում։ Էդ մարդուն քանի տարով տարան դատապարտեցին։ Բա դա այսպես կոչված դիալոգին չէ՞ր խանգարում» - ասել է Վանյանը։
Նրա խոսքով՝ հեռուստացույցով ատելություն սերմանող, տեռոր քարոզող հաղորդումներ են հեռարձակվում, որոնց պատասխանատուները յուրաքանչյուր իրավական երկրում վաղուց պատասխանատվության կենթարկվեին։
«Ահա, ես ռեպորտաժ եմ նայում՝ «Բալիկ ջան, քանի՞ տարեկան ես», ասում է՝ չորս։ «Ի՞նչ ես դառնալու»։ «Սահմանապահ»։ «Որ ի՞նչ անես, բալիկ ջան»։ «Որ թուրքերին պաշտպանեմ»։ «Ո՞ւմ պաշտպանես»։ «Վայ, չէ, չէ, հայերին որ պաշտպանեմ, որ թուրք սպանեմ»։ «Բալիկ ջան, իսկ քանի՞ թուրք ես սպանելու»։ «Վեց»։ «Չէ, շատ թուրք պետք ա սպանես»։ «Հա, շատ թուրք կսպանեմ»։ Մի հատ էդ երեխայի ապագային նայեք, արդեն արժեհամակարգ գոյություն չի ունենալու։ Իր արժեհամակարգը թուրք սպանելն ա։ Իր արժեհամակարգը սպանությունն ա։ Եվ եթե մենք իրավական երկիր լինեինք, էդ լրագրողը վաղուց արդեն ձերբակալված կլիներ, որովհետև ինքը զբաղված ա տերրորիզմով, որովհետև ինքը տերրորի ա ենթարկում այդ երեխայի հոգին, որովհետև ինքը էդ տերրորիզմը տարածում ա եթերով», - ասել է իրավապաշտպանը։

"Dear Child, How Many Turks Will You Kill?" Human Rights Activist on Armenian-Azerbaijani Dialogue
Many in the fight against civil liberties do not differ from Armenian President Serzh Sargsyan. They hold training sessions in five-star hotels in Europe; meanwhile, on the border are defenseless citizens, said Caucasus Center of Peace-Making Initiatives chairperson Georgi Vanyan in a broadcast of Epress.am's "Information Warfare" series.
"That peacekeeping , with their expensive honorariums and expensive hotels that travel the world on account of the misfortune of those who have lost their homes and sons, desecrate the dead. I believe that the spoils of war continue in peaceful conditions. For example, they say peacemaking is threatened . How is it threatened? Let's examine this: was peacemaking not threatened when, say, a book vendor standing on the street, selling an Azerbaijani book is arrested? He was not preaching, selling. He was earning a daily living. They sentenced that man for I don't know how many years. Did this not interfere with the so-called dialogue?" he said.
According to him, broadcast on television are programs that spread hate and preach terror, and in any lawful country, those responsible for such broadcasts would have been held accountable a long time ago, he said.
"I'm watching a reportage: 'Dear child, how old are you?' He says, four. 'What will you be when you grow up?' 'A border guard.' 'To do what, dear child?' 'To protect the Turks.' 'To protect whom?' 'Ah no, no — to protect the Armenians, to kill the Turks.' 'Dear child, and how many Turks will you kill?' 'Six.' 'No, you have to kill a lot of Turks.' 'Uh huh, I will kill a lot of Turks.' Imagine this child's future for a moment — he will not have a value system. His value system is killing a Turk. His value system is murder. And if we were a lawful country, this journalist would've been arrested long ago because he engages in terrorism, because he is terrorizing the child's soul, because his terrorism is disseminated on the airwaves," said Vanyan.