Արագաչափերով գանձվող գումարը պետք է վերանայվի․ փոխոստիկանապետ
ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Ջհանգիրյանն անհամաչափ է համարում արագաչափերով չափված խախտումների գումարները, հատկապես, որ դրանց 70 տոկոսը գնում է համակարգը ներդրողին, և միայն 30 տոկոսն է, որ մտնում է պետական բյուջե։ Այս հարցն այսօր ԱԺ-ում բարձրացրել է պատգամավորը՝ ՀՀ ոստիկանապետի տեղակալ Արթուր Օսիկյանի ներկայացրած 2013 թվականի հաշվետվությունից հետո։ Օսիկյանն ասել է, որ տուգանքներից պետական բյուջե մուտք է գործել 11.6 միլիարդ դրամ։
Պատասխանելով Ջհանգիրյանին՝ ոստիկանության ներկայացուցիչն ասել է, որ անցյալ տարվա սեպտեմբերից արագաչափերի տուգանքներից 50 տոկոսը մտնում է պետբյուջե, քանի որ ներդրող կազմակերպությունն իր ներդրած գումարը հասցրել է «հետ բերել»։
Ջհանգիրյանի պնդմանը, թե տուգանքները համաչափ չեն ոչ նվազագույն աշխատավարձին, ոչ միջին աշխատավարձին, Օսիկյանը պատասխանել է, որ դրանց չափը պետք է վերանայվի։ Ըստ նրա՝ նախատեսվում է ևս 35 նոր արագաչափերի տեղադրում։

Speeding Fine Amounts to be Reviewed: Deputy Police Chief
Armenian National Congress MP Gagik Jhangiryan considers the fines for speeding violations recorded by the speed sensors to be disproportionate, especially since 70% goes to the investor of the system and only 30% into the state budget. He raised this issue in parliament today after RA Deputy Police Chief Artur Osikyan presented the 2013 budget report. Osikyan said that 11.6 billion AMD (about $28,062,700 USD) entered the state budget from these fines.
Responding to Jhangiryan, the police representative said that since September of last year, 50% of the fines from the speed sensors go into the state budget, since the investor company managed to “recover” the money invested.
To Jhangiryan’s insistence that the fines are proportionate to neither the minimum nor average salary, Osikyan said that the amounts of the fines should be reviewed. The deputy police chief mentioned that an additional 35 speed sensors are to be installed.