Սերժ Սարգսյանի պատճառով ծառացած խնդիրները չեն հուզում ՀՀ դատական ատյաններին․ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակ
Սերժ Սարգսյանի՝ Մաքսային միությանը միանալուն ուղղված գործողությունների դեմ Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի բողոքը վարույթ չի ընդունվի։ Դա նշանակում է, որ Հայաստանի խնդիրները չեն հուզում երկրի դատարաններին, ասված է կազմակերպության պաշտոնական կայքում։
Վճռաբեկ դատարանի վճռի մեջ նշված է, թե դատարանի որոշումն ուժի մեջ է մտնում կայացման պահից, վերջնական է ու բողոքարկման ենթակա չէ։
«Հայաստանի գլխին Ս. Սարգսյանի պատճառով ծառացած խնդիրները ոչ մի կերպ չեն հուզում ՀՀ դատական ատյաններին», - որոշումը մեկնաբանում է ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը։
2013 թ. սեպտեմբերի 3-ին արված Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունից հետո ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը ՀՀ վարչական դատարան բողոք էր ներկայացրել՝ պահանջելով Սերժ Սարգսյանի՝ Մաքսային միությանն անդամակցելուն ուղղված գործողությունները ճանաչել ոչ իրավաչափ:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցը նշել էր, որ ՀՀ կառավարությունը տարիներ շարունակ պատրաստվում էր Ասոցացման պայմանագրի ստորագրմանը, սակայն սեպեմբերի 3-ի հայտարարությամբ և դրանից հետո կայացված որոշումներով այդ քայլերին հակասող դիրքորոշում է արտահայտել: Այսպիսով՝ խախտվել է թափանցիկության սկզբունքը, քանի որ մեկ օրվա մեջ կամայական որոշում է կայացվել:
«Սերժ Սարգսյանի որոշումը նաև պատճառաբանված չէ, որոշումը պիտի բխի ժողովրդի շահերից, այնինչ այդ որոշմամբ վատթարացում է տեղի ունենում, երբ ՀՀ-ի կողմից որոշում է կայացվում Մաքսային միությանն անդամակցել՝ ի տարբերություն Ասոցացման պայմանագրի», - նշել էր Սաքունցը։
Այդ փաստարկները համոզիչ չեն եղել ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի համար, որն իր որոշման մասին ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակին գրավոր տեղեկացրել է մայիսի 23-ին։

Proceedings on the complaint of the Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor (HCAV) office against Armenian President Serzh Sargsyan's actions on Armenia's accession to the Customs Union will not be admitted. This means that the courts do not care about the problems of Armenia, reports the HCAV office , commenting on the decision by the RA Court of Cassation.
The verdict states that the court decision comes into force from the moment of its adoption, is final and not subject to appeal.
"The problems caused by head of Armenia Serzh Sargsyan in no way disturb the RA judiciary," says the HCAV office, commenting on the decision.
Following Serzh Sargsyan's September 3, 2013 statement, the HCAV office submitted a complaint to the RA Administrative Court, demanding Sargsyan's actions to join the Customs Union be recognized as unlawful.
Head of the Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor office Artur Sakunts said that the Armenian government for years was preparing to sign the EU Association Agreement, but a statement on September 3 and decisions made afterwards expressed a position contrary to those steps. Thus, the principle of transparency was violated, since an arbitrary decision was made in a single day.
"Serzh Sargsyan's decision also is not justified. The decision must proceed from the interests of the people, whereas with this decision a deterioration is taking place, when a decision is made on behalf of the Republic of Armenia to join the Customs Union — instead of the Association Agreement," said Sakunts.
These arguments weren't persuasive for the RA Court of Cassation, which informed HCAV office of its decision in writing on May 23.