Սերժ Սարգսյանի պատճառով ծառացած խնդիրները չեն հուզում ՀՀ դատական ատյաններին․ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակ
Սերժ Սարգսյանի՝ Մաքսային միությանը միանալուն ուղղված գործողությունների դեմ Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի բողոքը վարույթ չի ընդունվի։ Դա նշանակում է, որ Հայաստանի խնդիրները չեն հուզում երկրի դատարաններին, ասված է կազմակերպության պաշտոնական կայքում։
Վճռաբեկ դատարանի վճռի մեջ նշված է, թե դատարանի որոշումն ուժի մեջ է մտնում կայացման պահից, վերջնական է ու բողոքարկման ենթակա չէ։
«Հայաստանի գլխին Ս. Սարգսյանի պատճառով ծառացած խնդիրները ոչ մի կերպ չեն հուզում ՀՀ դատական ատյաններին», - որոշումը մեկնաբանում է ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը։
2013 թ. սեպտեմբերի 3-ին արված Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունից հետո ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը ՀՀ վարչական դատարան բողոք էր ներկայացրել՝ պահանջելով Սերժ Սարգսյանի՝ Մաքսային միությանն անդամակցելուն ուղղված գործողությունները ճանաչել ոչ իրավաչափ:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցը նշել էր, որ ՀՀ կառավարությունը տարիներ շարունակ պատրաստվում էր Ասոցացման պայմանագրի ստորագրմանը, սակայն սեպեմբերի 3-ի հայտարարությամբ և դրանից հետո կայացված որոշումներով այդ քայլերին հակասող դիրքորոշում է արտահայտել: Այսպիսով՝ խախտվել է թափանցիկության սկզբունքը, քանի որ մեկ օրվա մեջ կամայական որոշում է կայացվել:
«Սերժ Սարգսյանի որոշումը նաև պատճառաբանված չէ, որոշումը պիտի բխի ժողովրդի շահերից, այնինչ այդ որոշմամբ վատթարացում է տեղի ունենում, երբ ՀՀ-ի կողմից որոշում է կայացվում Մաքսային միությանն անդամակցել՝ ի տարբերություն Ասոցացման պայմանագրի», - նշել էր Սաքունցը։
Այդ փաստարկները համոզիչ չեն եղել ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի համար, որն իր որոշման մասին ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակին գրավոր տեղեկացրել է մայիսի 23-ին։

Судебные инстанции не волнуют проблемы, возникшие по вине Сержа Саргсяна – заявление
Производство по жалобе ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи на действия Сержа Саргсяна по вступлению Армении в Таможенный союз начато не будет, а это значит, что суды не волнуют проблемы Армении. Об этом говорится в заявлении офиса по поводу решения Кассационного суда.
В вердикте отмечается, что решение суда вступает в силу с момента его принятия, оно окончательно и не подлежит обжалованию.
«Проблемы Армении, возникшие по вине Сержа Саргсяна, ни в коей мере не волнуют судебные инстанции», - комментирует решение офис ХГА.
После заявления Саргсяна, сделанного 3 сентября 2013 года, ванадзорский офис ХГА представил жалобу в Административный суд, требуя признать неправомерными действия Сержа Саргсяна, направленными на вступление в Таможенный союз.
Руководитель ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи Артур Сакунц заявил, что армянское правительство на протяжении лет готовилось к подписанию Соглашения об ассоциации с ЕС, однако своим заявлением 3 сентября и принятыми после него решениями была выражена позиция, противоречащая этим шагам. Таким образом, был нарушен принцип прозрачности, так как в течение одного дня было принято самовольное решение.
«Решение Сержа Саргсяна необосновано, оно должно вытекать из интересов народа, между тем, данное решение приводит к ухудшению: Армения принимает решение вступить в ТС вместо подписания Соглашения об ассоциации», - отметил Сакунц.
Кассационный суд Армении счел данные аргументы неубедительными, о чем ванадзорский офис Хельсинкской гражданской ассамблеи письменно сообщил 23 мая.