Շահութահարկի նվազման ձևը կարող է բերել ստվերի մեծացման. քննարկում ԱԺ-ում
Շահութահարկի նվազեցման մասին օրինագիծն իր մեջ բազում ռիսկեր է պարունակում, մասնավորապես, այն կարղ է բերել ստվերի մեծացմանը: Այս մասին այսօր ԱԺ-ում հայտարարել է ՀՅԴ-ական պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը (լուսանկարում):
Նշենք, որ նոր օրինագծով կառավարությունն առաջարկում է նվազեցնել շահութահարկը հարկը 3.5 տոկոսից մինչև 1 տոկոս, այն տնտեսավարողների համար, ում տարեկան շրջանառությունը կազմում է 58.3 միլիոն դրամ։
Արծվիկ Մինասյանի կարծիքով՝ նոր օրինագիծը կբերի նրան, որ փոքր բիզնեսի ներկայացուցիչները կձգտեն ցույց տալ 58.3 միլիոնից պակաս շրջանառության շեմ՝ թաքցնելով իրենց եկամուտները:
Փոքր բիզնեսի համար շեմի մեծացումը կարևորել է ՀԱԿ խմբացկության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը: Նրա խոսքով՝ շեմը պետք է սահմանվի 150 միլիոն դրամ, քանի որ 58.3 միլիոն շատ փոքր թիվ է տարեկան շրջանառության համար:
Զուրաբյանը նաև մտահոգություն է հայտնել, որ հարկային արտոնությունները տրվելու են միայն առքուվաճառքի ոլորտում աշխատող տնտեսավարողներին:
Այսօր ԱԺ-ում օրինագիծը ներկայացրել է ֆինանսների փոխնախարար Վախթանգ Միրումյանը։ Նա նշել է, որ նոր օրինագծով ոչ միայն կկրճատվի հարկը, այլև կսահմանվի նոր բիզնես կարգավիճակ՝ ընտանեկան բիզնես: Ըստ փոխնախարարի՝ ընտանեկան բիզնես կարգավիճակ ունեցող տնտեսավարողները հարկից կազատվեն: Դա կլինի այն դեպքում, եթե տնտեսվարողը կունենա մինչև 12 միլիոն շրջանառություն և գործի մեջ կներգրավի ընտանիքի անդամներին:
Ընդհանուր առմամբ, պատգամավորները ողջունել են շահութահարկի նվազման գազափարը, սակայն խորհուրդ են տվել կառավարությանը վերամշակել նախագիծը, որպեսզի հետագայում այն վերափոխելու կարիք չլինի:

Снижение налога на прибыль может привести к увеличению «тени» - армянский депутат
Законопроект о снижении налога на прибыль содержит множество рисков, в частности, он может привести к увеличению объема теневой экономики. Об этом в Национальном Собрании Армении заявил член фракции «Дашнакцутюн» Арцвик Минасян. (на фото).
В новом проекте закона правительство предлагает снизить налог на прибыль с 3.5% до 1% для бизнес-субъектов, годовой оборот которых составляет 58.3 млн. драмов. По мнению депутата, новый законопроект приведет к стремлению представителей малого бизнеса представлять объем товарооборота на сумму менее 58.3 млн., скрывая прибыль.
Важность повышения порога выручки для малого бизнеса отметил руководитель фракции «Армянский национальный конгресс» Левон Зурабян, по словам которого необходимо установить 150 млн. драмов, так как 58.3 – очень небольшая цифра для годового оборота.
Депутат выразил обеспокоенность в связи с тем, что налоговые франшизы будут предоставляться только бизнес-субъектам, работающим в сфере торговли.
Законопроект в НС представлял замминистра финансов Вахтанг Мирумян. Новый законопроект, по его словам, не только снизит налог, но также установит новый статус - семейный бизнес. Замминистра заявил, что имеющие данный статус будут освобождены от налогов. Это произойдет в случае, если бизнес-субъект будет иметь оборот капитала до 12 млн. драмов и привлечет к делу членов семьи.
Большинство парламентариев приветствуют идею снижения налога на прибыль, в то же время советуя правительству переработать проект, чтобы впоследствии не возникло необходимости повторного внесения поправок.