Շահութահարկի նվազման ձևը կարող է բերել ստվերի մեծացման. քննարկում ԱԺ-ում
Շահութահարկի նվազեցման մասին օրինագիծն իր մեջ բազում ռիսկեր է պարունակում, մասնավորապես, այն կարղ է բերել ստվերի մեծացմանը: Այս մասին այսօր ԱԺ-ում հայտարարել է ՀՅԴ-ական պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը (լուսանկարում):
Նշենք, որ նոր օրինագծով կառավարությունն առաջարկում է նվազեցնել շահութահարկը հարկը 3.5 տոկոսից մինչև 1 տոկոս, այն տնտեսավարողների համար, ում տարեկան շրջանառությունը կազմում է 58.3 միլիոն դրամ։
Արծվիկ Մինասյանի կարծիքով՝ նոր օրինագիծը կբերի նրան, որ փոքր բիզնեսի ներկայացուցիչները կձգտեն ցույց տալ 58.3 միլիոնից պակաս շրջանառության շեմ՝ թաքցնելով իրենց եկամուտները:
Փոքր բիզնեսի համար շեմի մեծացումը կարևորել է ՀԱԿ խմբացկության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը: Նրա խոսքով՝ շեմը պետք է սահմանվի 150 միլիոն դրամ, քանի որ 58.3 միլիոն շատ փոքր թիվ է տարեկան շրջանառության համար:
Զուրաբյանը նաև մտահոգություն է հայտնել, որ հարկային արտոնությունները տրվելու են միայն առքուվաճառքի ոլորտում աշխատող տնտեսավարողներին:
Այսօր ԱԺ-ում օրինագիծը ներկայացրել է ֆինանսների փոխնախարար Վախթանգ Միրումյանը։ Նա նշել է, որ նոր օրինագծով ոչ միայն կկրճատվի հարկը, այլև կսահմանվի նոր բիզնես կարգավիճակ՝ ընտանեկան բիզնես: Ըստ փոխնախարարի՝ ընտանեկան բիզնես կարգավիճակ ունեցող տնտեսավարողները հարկից կազատվեն: Դա կլինի այն դեպքում, եթե տնտեսվարողը կունենա մինչև 12 միլիոն շրջանառություն և գործի մեջ կներգրավի ընտանիքի անդամներին:
Ընդհանուր առմամբ, պատգամավորները ողջունել են շահութահարկի նվազման գազափարը, սակայն խորհուրդ են տվել կառավարությանը վերամշակել նախագիծը, որպեսզի հետագայում այն վերափոխելու կարիք չլինի:

Reducing Income Tax May Lead to Increase in Shadow Economy: MP
The bill to reduce income tax contains numerous risks; in particular, it can lead to an increase in the shadow economy, said Armenian Revolutionary Federation MP Artsvik Minasyan (pictured) in parliament today.
The bill the government is proposing aims to reduce income tax from 3.5% to 1% for those business entities that have an annual turnover of 58.3 million AMD (a little less than $142 thousand USD).
In Minasyan's opinion, the new law will lead to small business owners striving to show a turnover of less than 58.3 million, hiding their real revenues.
Speaking about the importance of increasing the revenue threshold for small businesses, Armenian National Congress MP Levon Zurabyan said the threshold should be 150 million AMD (about $365 thousand), since 58.3 million is a very low figure for annual turnover.
Zurabyan also expressed concern that tax privileges will be given only to those business entities working in area of trade.
Deputy Minister of Finance Vakhtang Mirumyan presented the bill in parliament today. He said the new law will not only reduce taxes, but also create a new business — the family business. According to him, those having this status will be exempt from paying taxes. This will be the case if the business entity has up to 12 million (about $29 thousand) turnover and will include family members in the business.
Overall, parliamentarians welcomed the idea of reducing the income tax, but they advised the government to revise the bill so there won't be a need to amend it later.