ՀՀ-ում խոշտանգող ոստիկաններին ազատ են արձակում, նրանց պաշտոնը՝ բարձրացնում
Ըստ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի՝ խոշտանգման համար դատապարտված մարդը չի կարող վաղաժամկետ ազատ արձակվել, կամ համաներման արժանանալ, սակայն ՀՀ օրենքում նման ձևակերպում չկա։ Այս մասին այսօր՝ Խոշտանգումների զոհերի պաշտպանության միջազգային օրվա առիթով «Մեդիա կենտրոնում» կազմակերպված քննարկման ժամանակ, ասել է «Իրավունքի գերակայություն» իրավապաշտպան ՀԿ-ի նախագահ Արտակ Զեյնալյանը։
Նա ասել է, որ պետությունը պետք է ապահովի պաշտպան ունենալու իրավունքը ձերբակալման րոպեից ի վեր։ Սա, ըստ նրա, անմիջական կապ ունի խոշտանգման չենթարկվելու հետ։
«Եթե անձը հայտարարում է, որ անմարդկային վերաբերմունքի է ենթարկվել և եղել է մենակ՝ ապահովված չի եղել փաստաբանով, ապա ապացուցման բեռը ընկնում է պետության վրա։ Սա կարևոր հանգամանք է, որ Հայաստանում ամրագրված չէ։ Ես ուզում եմ անդրադառնալ «խոշտանգում» տերմինին։ Կոնվենցիան ասում է՝ եթե մարդը դատապարտվել է խոշտանգման համար, ապա նա չպիտի վաղաժամ ազատվի, կամ ներման իրավունք ունենա, սա խոշտանգումների կանխարգելման բաղկացուցիչ մաս է»,- ասել է Զեյնալյանը։
Զեյնալյանը հիշեցրել է Վահան Խալաֆյանի գործը։ Իրավապաշտպանը համոզմունք է հայտնել, որ Խալաֆյանը մահացել էր ոստիկանությունում ծեծի ենթարկվելու արդյունքում, իսկ ոստիկանները գործի առիթով բեմականացում էին մշակել, և ոստիկաններից մեկը դատվել է, սակայն համաներմամբ վաղաժամ ազատ է արձակվել։
Զեյնալյանը ևս մեկ օրինակ է բերել այն բանի, որ խոշտանգման դեպքերը նույնիսկ եթե հաղթահարում են իշխանական մեքենան և ապացուցվում են, միևնույն է՝ համապատասխան պատժիչ գործողությունների առիթ չեն դառնում։ Խոսքը «Վիրաբյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործով ՄԻԵԴ-ի վճռի մասին է, որով ՀՀ կառավարությունը թեև օգտագործել է ողջ ռեսուրսները, խոշտանգման փաստը ՄԻԵԴ-ը ճանաչել է։
Վիրաբյանին խոշտանգողը՝ Երևանի ներկայիս ոստիկանապետ Աշոտ Կարապետյանը, ոչ միայն չի ենթարկվել պատասխանատվության, այլև պաշտոնի բարձրացում է ստացել և հովանավորվում է ՀՀ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի կողմից։

Армянских полицейских, пытающих арестованных, повышают в должности – правозащитник
Согласно Европейской конвенции по правам человека, осужденный за пытки не может попасть под условно-досрочное освобождение или амнистию, однако в законе Армении подобной формулировки нет. Об этом на обсуждении в ереванском «Медиа центре» 26 июня заявил председатель правозащитной организации «Верховенство права» Артак Зейналян.
По его словам, государство должно обеспечить право на адвоката с момента ареста, что, считает он, имеет непосредственную связь с вероятностью неприменение пыток.
«Если человек заявляет, что к нему проявили бесчеловечное отношение и он был один, ему не предоставили адвоката, то груз доказательства падает на государство. Это важное обстоятельство, которое в Армении не закреплено законом. Я хочу поговорить о термине «пытка».
Согласно Конвенции, если человек осужден за пытку, он не может попасть под условно-досрочное освобождение или амнистию, это является составляющей частью предотвращения пыток». Зейналян напомнил о деле Вагана Халафяна. Правозащитник уверен, что Халафян скончался в результате побоев, нанесенных ему в отделении полиции, а стражи правопорядка разыграли спектакль: одного из них осудили, однако он попал под амнистию.
Он привел и другой пример того, как случаи пыток, даже после того, как машина власти преодолена, а факт пыток доказан, не становятся поводом для соответствующих наказаний. Речь о вердикте Европейского суда по правам человека по делу «Вирабян против Республики Армения», когда правительство задействовало все ресурсы, однако ЕСПЧ, тем не менее, признал факт пыток.
Пытал Вирабяна нынешний начальник полиции Еревана Ашот Карапетян: его не только не привлекли к ответственности, но также повысили в должности, покровительствует Карапетяну начальник полиции Армении Владимир Гаспарян, заключил Зейналян.