ՀՀ-ում խոշտանգող ոստիկաններին ազատ են արձակում, նրանց պաշտոնը՝ բարձրացնում
Ըստ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի՝ խոշտանգման համար դատապարտված մարդը չի կարող վաղաժամկետ ազատ արձակվել, կամ համաներման արժանանալ, սակայն ՀՀ օրենքում նման ձևակերպում չկա։ Այս մասին այսօր՝ Խոշտանգումների զոհերի պաշտպանության միջազգային օրվա առիթով «Մեդիա կենտրոնում» կազմակերպված քննարկման ժամանակ, ասել է «Իրավունքի գերակայություն» իրավապաշտպան ՀԿ-ի նախագահ Արտակ Զեյնալյանը։
Նա ասել է, որ պետությունը պետք է ապահովի պաշտպան ունենալու իրավունքը ձերբակալման րոպեից ի վեր։ Սա, ըստ նրա, անմիջական կապ ունի խոշտանգման չենթարկվելու հետ։
«Եթե անձը հայտարարում է, որ անմարդկային վերաբերմունքի է ենթարկվել և եղել է մենակ՝ ապահովված չի եղել փաստաբանով, ապա ապացուցման բեռը ընկնում է պետության վրա։ Սա կարևոր հանգամանք է, որ Հայաստանում ամրագրված չէ։ Ես ուզում եմ անդրադառնալ «խոշտանգում» տերմինին։ Կոնվենցիան ասում է՝ եթե մարդը դատապարտվել է խոշտանգման համար, ապա նա չպիտի վաղաժամ ազատվի, կամ ներման իրավունք ունենա, սա խոշտանգումների կանխարգելման բաղկացուցիչ մաս է»,- ասել է Զեյնալյանը։
Զեյնալյանը հիշեցրել է Վահան Խալաֆյանի գործը։ Իրավապաշտպանը համոզմունք է հայտնել, որ Խալաֆյանը մահացել էր ոստիկանությունում ծեծի ենթարկվելու արդյունքում, իսկ ոստիկանները գործի առիթով բեմականացում էին մշակել, և ոստիկաններից մեկը դատվել է, սակայն համաներմամբ վաղաժամ ազատ է արձակվել։
Զեյնալյանը ևս մեկ օրինակ է բերել այն բանի, որ խոշտանգման դեպքերը նույնիսկ եթե հաղթահարում են իշխանական մեքենան և ապացուցվում են, միևնույն է՝ համապատասխան պատժիչ գործողությունների առիթ չեն դառնում։ Խոսքը «Վիրաբյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործով ՄԻԵԴ-ի վճռի մասին է, որով ՀՀ կառավարությունը թեև օգտագործել է ողջ ռեսուրսները, խոշտանգման փաստը ՄԻԵԴ-ը ճանաչել է։
Վիրաբյանին խոշտանգողը՝ Երևանի ներկայիս ոստիկանապետ Աշոտ Կարապետյանը, ոչ միայն չի ենթարկվել պատասխանատվության, այլև պաշտոնի բարձրացում է ստացել և հովանավորվում է ՀՀ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի կողմից։

Under the European Convention on Human Rights, a person convicted of torture cannot be released on parole or pardoned, but there is no such wording in Armenian law, said chair of the human rights organization Rule of Law Artak Zeynalyan during a discussion organized at the Media Center in Yerevan to mark the International Day in Support of Victims of Torture today.
Zeynalyan said that the state must ensure the right to a lawyer from the moment of arrest. This, according to him, has a direct relationship with not being subjected to torture.
"If a person says he was was subjected to inhumane treatment and he was alone, he was not provided with an attorney, then the burden of proof rests with the state. This is an important fact, which is not enshrined in Armenia. I want to talk about the term 'torture.' The Convention states that if a person was convicted of torture, he should not be released on parole or have the right to amnesty — this is an integral part of the prevention of torture," he said.
Zeynalyan recalled the case of Vahan Khalafyan. The NGO chair was convinced that Khalafyan died as a result of police beating, but police officers put on a performance: one of the officers was convicted, but he was granted amnesty and released early.
Zeynalyan, citing another example, said even in cases where the government machine is overcome and torture is proven, it does not become cause for appropriate punitive action. He was referring to the Virabyan v. Armenia case at the European Court of Human Rights, with which though the Government of Armenia used all its resources, the ECtHR acknowledged the torture.
Virabyan's torturer, current Yerevan Police Chief Ashot Karapetyan, not only was not held accountable, but also received a job promotion, and the sponsorship of Republic of Armenia Police Chief Vladimir Gasparyan.