Օմբուդսմենը դիմել է նախարարին, սակայն քայլեր չեն ձեռնարկվել․ ազատազրկվածերին տեսակցելու արգելքի մասին
Արդարադատության նախարարության մեղքով Հայաստանում ազատազրկվածները ոչ աշխատանքային օրերին և ժամերին չեն կարողանում հանդիպել փաստաբանների հետ, ինչն օրենքի կոպիտ խախտում է: Այս մասին հայտարարություն է տարածել Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեսայանը։ Նման հայտարարության հիմք է հանդիսացել Հելսինկյան ասոցիացիայի փաստաբան Արայիկ Պապիկյանի ներկայացրած բողոքի քննության արդյունքում ՄԻՊ գրասենյակի կողմից արձանագրված խախտումները։
Հիշեցնենք, որ դեռևս 2014թ. մարտի 29-ին (շաբաթ օր) փաստաբան Արայիկ Պապիկյանը մեկնել է «Վանաձոր» ՔԿՀ՝ իր պաշտպանյալին՝ Կարեն Կունգորցևին հանդիպելու նպատակով: Սակայն կալանավայրի ղեկավարությունն արգելել է հանդիպումը՝ վկայակոչելով Կառավարության համապատասխան որոշումը, ըստ որի ազատազրկվածների հետ տեսակցությունը թույլատրվում է միայն աշխատանքային օրերին՝ 10.00-17.00-ն ընկած ժամանակահատվածում:
Կարեն Անդրեասյանը մայիսի 19-ին Արդարադատության նախարար Հովհաննես Մանուկյանին ուղարկված գրությամբ առաջարկել է միջոցներ ձեռնարկել փաստաբանների և ազատազրկվածների տեսակցության իրավունքի լիարժեք վերականգնման և Կանոնակարգն օրենսդրության պահանջներին համապատասխանեցնելու ուղղությամբ: Միջազգային պրակտիայում նման իրավախախտումների դեպքերի մասին ուսումնաիրություն է անցկացվել և արդյունքները ևս ուղարկվել են Արդարադատության նախարարին։
«Ցավոք, մինչ օրս համարժեք քայլեր չեն ձեռնարկվել, և չի վերացվել ակնհայտ օրենսդրական հակասությունը։ Տարակուսելի է օրենսդրական այսպիսի ակնհայտ հակասության և իրավունքների համատարած խախտման պարագայում Արդարադատության նախարարության նման դանդաղկոտ գործելաոճը»,- ասված է ՄԻՊ գրասենյակի հաղորդագրության մեջ։

Омбудсмен Армении написал министру о запрете на свидания с заключенными
По вине Минюста Армении арестанты не могут встречаться с адвокатами в нерабочие дни и часы, что является грубым нарушением закона. Об этом говорится в заявлении Омбудсмена Карена Андреасяна. Поводом для такого заявления послужили нарушения, зафиксированные офисом Защитника прав человека в результате рассмотрения жалобы адвоката Хельсинкской ассоциации Араика Папикяна.
29 марта 2014 года (суббота) адвокат Араик Папикян отправился в УИУ «Ванадзор» для встречи со своим подзащитным Кареном Кунгорцевым. Однако руководство тюрьмы запретило встречу, сославшись на соответствующее решение правительства, согласно которому, свидания с заключенными разрешаются только в рабочие дни с 10:00 до 17:00.
19 мая в письме министру юстиции Ованесу Манукяну Карен Андреасян предложил принять меры для полноценного восстановления права адвокатов и заключенных на свидания и привести Регламент в соответствие с требованиями законодательства. В международной практике было проведено исследование подобных правонарушений и результаты также были отправлены министру юстиции.
«К сожалению, по сей день не предприняли соответствующих мер и не было устранено очевидное законодательное противоречие. Непонятна подобная медлительность министерства юстиции в случае повсеместного нарушения прав и явного законодательного противоречия», - говорится в сообщении Омбудсмена.