«Ոսկե ծիրան» փառատոնի ֆիլմերը ուշացումով են սկսվել Սերժ Սարգսյանի պատճառով
Սերժ Սարգսյանի ուշացման պատճառով «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի կազմակերպիչները փոխել են ֆիլմերի նախապես հայտարարված ժամերը՝ որոշ ժամանակով հետաձգելով դրանց ցուցադրությունը։
Հայ քահանա Մեսրոպ Արամյանի սցենարի հիման վրա ռուսաստանցի ռեժիսորի նկարահանած «Գիրքը» ֆիլմը դիտելու համար ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը երեկ ժամանել է «Մոսկվա» կինոթատրոն։ «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի շրջանակներում ցուցադրված Վիտալի Մանսկիի ֆիլմի նկարագրության համաձայն, սցենարի հեղինակը ոգեշնչվել է Գրիգոր Նարեկացու «Մատյան ողբերգության» գրքից, իսկ ֆիլմի հերոսը հայի հավաքական կերպարն է, ով ապրում է մերօրյա աշխարհում, որտեղ կարևորված չէ կյանքի իմաստի որոնումը:
Սերժ Սարգսյանը ֆիլմի դիտմանը ժամանել էր Կրթության նախարար Արմեն Աշոտյանի, Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի  և Մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի ուղեկցությամբ։ Նրանց այցին ընդառաջ կինոթատրոնի մուտքի մոտ կարմիր գորգ էր փռվել, իսկ կինոդահլիճի դիմաց դեղադրվել էին մետաղաորոնող սարքեր։
Պաշտոնական պատվիրակությունը ժամանել է 40 րոպե ուշացումով, ինչի հետևանքով Ֆիլմը ցուցադրվել է նախապես հայտարարված ժամից մոտ 1 ժամ անց։ Բնականաբար, հետաձգվել է ոչ միայն «Գիրք» ֆիլմի ցուցադրությունը, այլև դրանից հետո նույն դահլիճում ցուցադրվելիք բոլոր ֆիլմերինը, այդ թվում՝ կորեացի ռեժիսոր Կիմ Կի Դուկի «Պիետա» ֆիլմը։
Ժամանակացանկի փոփոխությունը Կիմ Կի Դուկի ֆիլմի համար կինոթատրոն եկած մարդկանց դժգոհությունն է առաջացրել։ Նրանցից մի քանիսը Epress.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել են, որ ուշացման պատճառով ստիպված են չդիտել ֆիլմը՝ վերադարձնելով կամ այլոց փոխանցելով գնած տոմսերը։ Բացի դա, մարդիկ դժգոհում էին, որ Սերժ Սարգսյանի թիկնազորի անդամները խոչընդոտում էին իրենց ազատ տեղաշարժը՝ արգելելով կանգնել կինոթատրոնի որոշ հատվածներում մինչ Սարգսյանը դահլիճում ֆիլմ էր դիտում։
«Ոսկե Ծիրան» կինոփառատոնի հասարակայնության հետ կապերի բաժնից Epress.am-ի հետ զրույցում հրաժարվել են մեկնաբանել ֆիլմերի ժամերի փոփոխությունը։

Because of Armenian President Serzh Sargsyan's tardiness, organizers of the Golden Apricot Yerevan International Film Festival changed the program schedule, postponing film screenings for a brief period.
Sargsyan arrived at Moscow Cinema in Yerevan yesterday to watch Vitaly Mansky's film The Book, which is based on a script by Father Mesrop Aramian. The screenwriter was inspired by Gregory of Narek's Book of Prayers, and according to the film's description, "the hero of the film is a contemporary man living in the current world where the fundamental quest for the meaning of life is not on the agenda."
At the film screening, Sargsyan was accompanied by Minister of Education and Science Armen Ashotyan, Minister of Diaspora Hranush Hakobyan, and Minister of Culture Hasmik Poghosyan. Ahead of their arrival, a red carpet was laid outside the movie theater entrance and metal detectors were placed outside the hall where the film was to be shown.
The official delegation arrived 40 minutes late, resulting in the film starting an hour late. Naturally, the screening of not only this film, but also all the films following it were postponed — including South Korean film director Kim Ki-duk's Pieta.
Filmgoers who had come to watch Pieta were not impressed. Some of them told the Epress.am correspondent that because of the delay, they were unable to watch the film, returning or giving away their tickets to others. In addition, people complained that Sargsyan's body guards obstructed their free movement, prohibiting them from standing in certain areas of the movie theatre while Sargsyan was watching a film inside.
The film festival's public relations department, in conversation with Epress.am, declined to comment on the change to the film screening schedule.