Վրաստանն ու Եվրամիությունը 2016 թվականից կանցնեն առանց մուտքի արտոնագրի ռեժիմին
Վրաստանն ու Եվրամիությունը 2016 թվականից կանցնեն առանց մուտքի արտոնագրի ռեժիմին։ Այս մասին Lenta.ru-ի հետ զրույցում հայտարարել է Վրաստանի՝ եվրոպական ու եվրաատլանտյան կառույցներին ինտեգրվելու հարցերով պետնախարար Ալեքսի Պետրիաշվիլին։
«Այժմ մենք գտնվում ենք վիզային ազատականացման գործողությունների երկփուլ ծրագրի առաջին փուլի եզրափակիչ շրջանում ու հուսով ենք, որ արդեն աշնանը անցում կկատարենք երկրորդ փուլին, իսկ մեկ տարուց էլ պակաս ժամկետում հույս ունենք կայացնել ԵՄ-ի հետ ոչ վիզային ռեժիմի վերաբերյալ որոշում։
Ինչ վերաբերում է իրականացմանը, ապա ամենապահպանողական հաշվարկներով, կսկի գործել 2016 թվականի սկզբներից»,- մասնավորապես, ասել է Պետրիաշվիլին։
Հիշեցնենք, որ Վրաստանի և ԵՄ-ի միջև Ասոցացման համաձայնագիրը ստորագրվել է հունիսի 27-ին՝ Բրյուսելում, ի տարբերություն Մոլդովայի, սակայն, Վրաստանի հետ ոչ վիզային ռեժիմ մտցնելը Բրյուսելը հետաձգել էր։

Грузия и Евросоюз перейдут на безвизовый режим в 2016 году
Грузия и Евросоюз перейдут на безвизовый режим с 2016 года. Об этом заявил госминистр Грузии по вопросам интеграции в европейские и евроатлантические структуры Алекси Петриашвили, сообщает «ГрузияOnline».
«Сейчас мы находимся в завершающей стадии первой фазы двухфазового плана действий по визовой либерализации и надеемся, что уже осенью перейдем ко второй фазе, а менее чем через год надеемся получить решение по безвизовому режиму с ЕС. Что касается имплементации, то, по самому консервативному подсчету, она начнется где-то в начале 2016 года», — заявил Петриашвили в интервью Лента.Ру.
Напомним, соглашение об ассоциации Грузии с ЕС было подписано в Брюсселе 27 июня, но, в отличие от Молдовы, Брюссель отложил введение безвизового режима с Тбилиси.