Վրաստանն ու Եվրամիությունը 2016 թվականից կանցնեն առանց մուտքի արտոնագրի ռեժիմին
Վրաստանն ու Եվրամիությունը 2016 թվականից կանցնեն առանց մուտքի արտոնագրի ռեժիմին։ Այս մասին Lenta.ru-ի հետ զրույցում հայտարարել է Վրաստանի՝ եվրոպական ու եվրաատլանտյան կառույցներին ինտեգրվելու հարցերով պետնախարար Ալեքսի Պետրիաշվիլին։
«Այժմ մենք գտնվում ենք վիզային ազատականացման գործողությունների երկփուլ ծրագրի առաջին փուլի եզրափակիչ շրջանում ու հուսով ենք, որ արդեն աշնանը անցում կկատարենք երկրորդ փուլին, իսկ մեկ տարուց էլ պակաս ժամկետում հույս ունենք կայացնել ԵՄ-ի հետ ոչ վիզային ռեժիմի վերաբերյալ որոշում։
Ինչ վերաբերում է իրականացմանը, ապա ամենապահպանողական հաշվարկներով, կսկի գործել 2016 թվականի սկզբներից»,- մասնավորապես, ասել է Պետրիաշվիլին։
Հիշեցնենք, որ Վրաստանի և ԵՄ-ի միջև Ասոցացման համաձայնագիրը ստորագրվել է հունիսի 27-ին՝ Բրյուսելում, ի տարբերություն Մոլդովայի, սակայն, Վրաստանի հետ ոչ վիզային ռեժիմ մտցնելը Բրյուսելը հետաձգել էր։

Georgia, EU to Move to Visa-Free Regime in 2016: Georgian Minister
Georgia and the European Union will move to a visa-free regime in 2016, said Georgian State Minister on European and Euro-Atlantic Integration Aleksi Petriashvili, reports Georgia Online
"We are now at the final stage of the first phase of a two-phase action plan on visa liberalization and hope that we will move to the second phase in the autumn. In less than a year, we hope to reach a decision on a visa-free regime with the EU.
"With regard to implementation, then, according to the most conservative estimates, it will begin sometime in early 2016, " he said in an interview to Lenta.ru.
Recall, Georgia signed an Association Agreement with the EU in Brussels on June 27, but, unlike for Moldova, Brussels has postponed the introduction of visa-free regime with Georgia.