Սևանը դարձել է բիզնես ու կործանման եզրին է, ահազանգում են փորձագետները
Սևանի ավազանում էկոլոգիական լուրջ փոփոխություններ են կատարվում, ու դրա պատճառը լճի ջրի անկայուն վիճակն է։ Խնդիրներ ստեղծող պատճառն այն է, որ պետական այրերն ու կառավարման համակարգերը խաղալիքի պես խաղում են ջրի հետ՝ առանց գիտական լուրջ հիմնավորումների՝ մեկ իջեցնում են, մեկ բարձրացնում։
Խոսելով լճից 40 տոկոսով ավել ջուր բաց թողնելու կառավարության որոշման ու դրանից բխող հետևանքների մասին՝ լրագրողների հետ հանդիպմանը բնապահպան, «SOS Sevan» նախաձեռնության անդամ, Էկոլոգիական հասարակական դաշինքի համակարգող Սիլվա Ադամյանը խնդրի հետ կապված մի շարք տվյալներ է ներկայացրել։
Ըստ նրա՝ փորձագետների հետազոտությունները ցույց են տվել՝ լճի ջրի որակը բավական ցածր է, և եթե շարունակվի նման վերաբերմունքը, մոտակա տարիներին կկորցնենք Սևանն ամբողջությամբ։
«Փորձագետ Սեյրան Մինասյանի կատարած ջրի վերլուծությունները բերում են մի շատ հետաքրքիր եզրահանգման՝ պետք է անզիջում պայքար սկսել լճի համար։ Գիտնականի իրականացրած փորձաքննությունը ցույց է տալիս, որ 4-5 տարում օրգանական նյութերի պարունակությունը լճի ջրերում նորմայից հասել է 3-ից 4 կարգի ախտոտվածության՝ լճի ամբողջ ծավալի 60 տոկոսով։ Սա նշանակում է, որ ջրերի կեսից շատը պիտանի չեն ոչ օգտագործման, ոչ էկոհամակարգերի, ոչ ձկների համար։ Նշված պաշտոնական թվերը վկայում են Սևանա լճի ջրերի աղետալի իրավիճակի մասին»,- ասել է մասնագետը։
Ադամյանը շեշտել է, որ լիճը ազգային անվտանգության նշանակություն ունի մեր հանրապետության համար՝ «մութ ու լույս տարիներին այդ լիճը մեզ կերակրել է, ջուր ու էնէրգիա է տվել, որով էլ ապրել ենք»։
«Նոր պատերազմից ոչ մեկը ապահովագրված չէ, տեսնում եք՝ ինչ լուրջ փոփոխություններ ունենք Ադրբեջանի հետ կապված, ու իրավիճակի լրջությունը պետք է հասկանան նաև իշխանությունները։ Այն, որ այսօր լիճը արդեն կանգնած է ճահճացման առաջ, ձուկ չկա, հատակը մաքրված չի՝ Բնապահպանության նախկին նախարար Արամ Հարությունյանի սխալ գործելաոճի պատճառով է, ով ցավոք մնաց անպատիժ։ Չունենք ձուկ, որը պիտի կերակվի գոյացած բուսականությամբ, և մեր փորձագետն ասաց, որ մեզ ներկայացված այն տարբերակը, թե լճում պետք գենետիկորեն մոդիֆիկացված կերերով է ձուկ աճեցնեն ու փորձեն դրանով վերականգնել ձկան պաշարը՝ բացարձակ սխալ է։ Մանրաձուկը ուրիշ տեղից պետք է բերել ու հետևել, որ մեծանա, սակայն այդ ամենը չի արվում», - ասել է բանախոսը։
Հանդիպման մասնակից, փորձագետ Արամ Գրիգորյանի խոսքով՝ ոմանք Սևանը ընկալում են որպես էկոլոգիական համակարգ, բազա, հիմք, ոմանց համար էլ դա բիզնես է, ռեսուրս, որը կարելի է վաճառել ու ստանալ շահույթներ, ու այս երկու ուղղությունները մշտական բախման մեջ են։
«Խնդիրն առաջացել է սխալ կառավարման պատճառով՝ ԱԺ-ն օրենք է ընդունում և մի քանի օր անց նույն օրենքում գաղտնի փոփոխություններ մտցնում՝ 240 մլն խմ ջուրը դառնում է 270։ Որոշումն ընդունվում է առանց փորձագիտական, գիտական, հանրային և պատասխանատու կառույցների կարծիքը հաշվի առնելու։ Էլիտան որոշեց, որ 240-ը քիչ է, դարձրին 270, ու հիմնավորման իմիտացիան հետևյալն է՝ գյուղացիներին պետք է ջուր հասցնել։ Ոչ մեկը պետական համակարգից չասաց՝ այդ ինչ ձևով Սևանից ջուրը գնաց հասավ գյուղ, երկրորդը՝ կառավարման այնպիսի թերություն կա, որ ամբողջ ջրային ռեսուրսի օգտակար մասը սպառողին հասնելուց կորում է։ Սա խնդիր է․ մենք չունենալով հմտություններ կառավարման համակարգում, կամ ունենալով չիրականացնել դրանք, կամ իրականացնելով դրանք շատ վատ, մենք ասում ենք՝ բերեք ոչինչ չանենք, Սևանը կա, մյուս տարի անձրևները կգան, կլցվի։ Սևանը տակառ չէ, այն Հայաստանի համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող երևույթ է, որը փրկելու համար շտապ միջոցներ են պետք ձեռնարկել», - ասել է փորձագետը։

Home / Video / Lake Sevan Turned into Business and on Verge of Extinction, Say Experts
There are serious ecological changes happening in the Sevan basin and the reason for this is the unstable state of the water in the lake. State officials and management systems play with the water like a toy, lowering and raising the water level as they please.
Speaking about the Armenian government's proposal to increase by 40% annually the water drained from Lake Sevan and its consequences, member of the civil initiative SOS Sevan and coordinator of the Environmental Public Alliance Silva Adamyan, speaking to journalists in Yerevan today, presented several data on the issue.
Adamyan said that expert studies have pointed to the rather poor quality of the lake water and if things continue this way, Lake Sevan will be completely lost in the coming years.
"Expert Seyran Minasyan's water analysis leads to a very interesting conclusion: we have to begin an uncompromising fight for the lake. Research carried out by the scientist shows that in 4–5 years, the content of organic substances in the water reached level 3 to 4 contamination — 60% of the entire volume of the lake. This means that more than half of the waters are fit for neither use nor ecosystems nor the fish. These official figures testify to the catastrophic state of Lake Sevan's waters," she said.
Adamyan stressed that the lake is significant to Armenia in terms of national security: "The lake fed us during the [years of power outages after the collapse of the Soviet Union], it gave us water and energy, with which we lived."
Another press conference participant, expert Aram Grigoryan, said that some see Lake Sevan as an ecological system, a foundation, but for some it's a business, a resource that can be sold and make profits, and these two approaches are in constant conflict.
"The problem arose as a result of mismanagement: the National Assembly adopts a law, and a few days later, covert amendments are made to that law —240 million cubic meters of water becomes 270 [million]. The decision is adopted without taking into account the opinions of expert, scientific, public, or responsible bodies. The elite decided that 240 [million] was too little; they made it 270 [million]; and the imitation of reasoning is the following: we have to get water to the villagers. No one from the state system said how water went from [Lake] Sevan to the village; second, there is such a defect in management that the total useful part of the water resource is lost upon reaching the consumer. This is a problem. Not having skills in the management system or having them but not implementing them or implementing them but quite poorly, we are saying, let’s do nothing. There’s [Lake] Sevan; the rains will come next year; it'll fill up. Sevan is not a barrel — it has strategic significance for Armenia. And we have to take urgent measures to save it," he said.