Սահմանը հիմնականում հատում են մտավոր խնդիրներ ունեցող մարդիկ․ նախարար
ՀՀ ՊՆ սահմանային գոտիներում հակառակորդի դիվերսիայի դեմ պայքարելու համակարգ է ստեղծել։ Այս մասին այսօր Երևանի պետական համալսարանում դասախոսների և ուսանողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ՀՀ Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը։ Նրա խոսքով՝ վերջին շրջանում հակառակորդի դիվերսիոն գործողությունները խափանվել են սահմանին ստեղծված այդ ինժեներական սարքավորումների շնորհիվ։
Անդրադառնալով սահմանամերձ գյուղերի բնակիչների կողմից սահմանը հատելու դեպքերին՝ Օհանյանն ընդգծել է, որ լեռնային հատվածներում հնարավոր չէ վերահսկել սահմանի յուրաքանչյուր մետրը և բաց գոտիներում հատուկ նշաններ են դրված։ Օհանյանը պնդել է, որ սահմանը հատածների հիմնական մասը մտավոր խնդիրներ է ունեցել, և նրանք տեղադրված նշանների վրա ուշադրություն չեն դարձրել։
Պաշտպանության նախարարը վստահություն է հայտնել, որ չնայած «հակառակորդը չի կարողանում հանգիստ նստել», հայկական կողմն այնպիսի պայմաններ է ստեղծել, որ Հայաստանի և Արցախի հետ անհնար է պարտադրանքի լեզվով խոսել, իսկ «Արցախի ինքնորոշմանն այլընտրանք չկա»։
Նշենք, որ վերջին ամիսների ընթացքում հայկական կողմից հայ֊ադրբեջանական սահմանը հատել են սահմանամերձ գյուղերի մի քանի բնակիչներ՝ Մամիկոն Խոջոյանը, Արսեն Խոջոյանը, Կարեն Պետրոսյանը։ Հայաստանյան ԶԼՄ֊ներում հաղորդումներ են հայտնվել այն մասին, որ, մասնավորապես, Մամիկոն Խոջոյանը և Կարեն Պետրոսյանը մտավոր շեղումներ են ունեցել։

Армянский министр назвал плененных в Азербайджане сограждан умственно отсталыми
Минобороны Армении создало систему по борьбе с диверсией противника в приграничных зонах. Об этом в ходе встречи с преподавателями и студентами в Ереванском госуниверситете заявил глава оборонного ведомства Сейран Оганян. По словам министра, в последнее время диверсионные действия противника предотвращались благодаря этим созданным на границе инженерным оборудованиям.
Говоря о случаях пересечения границы сельскими жителями, Оганян отметил, что контролировать каждый метр границы в горных областях невозможно, а в открытых зонах расставлены специальные знаки. По утверждению министра, у основной части пересекших границу была умственная отсталось, и они не обращали внимания на установенные знаки.
Министр выразил уверенность, что хотя «противник не может сидеть спокойно», армянская сторона создала такие условия, при которых говорить с Арменией и Арцахом «на языке принуждения невозможно».
В течение последних месяцев армяно-азербайджанскуют границу пересекли несколько жителей приграничных сел: Мамикон Ходжоян, Арсен Ходжоян, Карен Петросян. В армянских СМИ появилась информация о том, что, в частности, у Мамикона Ходжояна и Карена Петросяна проблемы с психикой.