Սահմանը հիմնականում հատում են մտավոր խնդիրներ ունեցող մարդիկ․ նախարար
ՀՀ ՊՆ սահմանային գոտիներում հակառակորդի դիվերսիայի դեմ պայքարելու համակարգ է ստեղծել։ Այս մասին այսօր Երևանի պետական համալսարանում դասախոսների և ուսանողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ՀՀ Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը։ Նրա խոսքով՝ վերջին շրջանում հակառակորդի դիվերսիոն գործողությունները խափանվել են սահմանին ստեղծված այդ ինժեներական սարքավորումների շնորհիվ։
Անդրադառնալով սահմանամերձ գյուղերի բնակիչների կողմից սահմանը հատելու դեպքերին՝ Օհանյանն ընդգծել է, որ լեռնային հատվածներում հնարավոր չէ վերահսկել սահմանի յուրաքանչյուր մետրը և բաց գոտիներում հատուկ նշաններ են դրված։ Օհանյանը պնդել է, որ սահմանը հատածների հիմնական մասը մտավոր խնդիրներ է ունեցել, և նրանք տեղադրված նշանների վրա ուշադրություն չեն դարձրել։
Պաշտպանության նախարարը վստահություն է հայտնել, որ չնայած «հակառակորդը չի կարողանում հանգիստ նստել», հայկական կողմն այնպիսի պայմաններ է ստեղծել, որ Հայաստանի և Արցախի հետ անհնար է պարտադրանքի լեզվով խոսել, իսկ «Արցախի ինքնորոշմանն այլընտրանք չկա»։
Նշենք, որ վերջին ամիսների ընթացքում հայկական կողմից հայ֊ադրբեջանական սահմանը հատել են սահմանամերձ գյուղերի մի քանի բնակիչներ՝ Մամիկոն Խոջոյանը, Արսեն Խոջոյանը, Կարեն Պետրոսյանը։ Հայաստանյան ԶԼՄ֊ներում հաղորդումներ են հայտնվել այն մասին, որ, մասնավորապես, Մամիկոն Խոջոյանը և Կարեն Պետրոսյանը մտավոր շեղումներ են ունեցել։

Border Crossers are Mainly Those with Mental Issues - Seyran Ohanyan
The Armenian Ministry of Defense has created a system to combat enemy sabotage along the border. Today, Armenian Defense minister Seyran Ohanyan, announced news of the system during a meeting with professors and students at Yerevan State University. According to him, attempts of enemy diversion have been halted due to the capabilities of the engineering equipment at the border.
In reference to border village residents who have crossed the border, Ohanyan stressed, that it is not possible to monitor every meter of the mountainous segments of the border and that open zones have special signs. Ohanyan claims, that the border has mainly been crossed by people with mental issues, who have not paid attention to nearby signs.
The Ministry of Defense confidently stated that, despite “the enemy being uncomfortable,” the Armenian side has created such conditions where it is not possible to put pressure on Armenia and Karabakh. While “there is no alternative to Artsakh’s (Karabakh) self-determination.”
To note, that in recent months a few border village residents have crossed the Armenian-Azerbaijani border; Mamikon Khojoyan, Arsen Khojoyan, and Karen Petrosyan. Armenian mass media has particularly reported on the mental deviations of Mamikon Khojoyan and Karen Petrosyan.