Հրանտ Դինքի մրցանակները շնորհվեցին միջուկային զենքի և խոշտանգումների դեմ պայքարողներին
Երեկ՝ սեպտեմբերի 15-ին, Ստամբուլում հանձնվել են թուրքահայ լրագրող, «Ակօս» թերթի խմբագիր, 2007 թվականին սպանված Հրանտ Դինքի անվան մրցանակները: Դրանց են արժանացել է Շեբնեմ Քորուր Ֆինջանջին և Էնջի Զելթերը։
Մրցանակները տրվում են լրագրողների, հասարակական գործիչների և պաշտոնյաների, որոնք աչքի են ընկնում խտրականության, ռասիզմի ու բռնության դեմ պայքարում։ Մրցանակներից մեկը տրվում է Թուրքիայում մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում աչքի ընկած գործչի կամ կազմակերպության, մյուսը՝ Թուրքիայից դուրս բնակվող անհատի կամ կազմակերպության:
«Հրանտ Դինք» հիմնադրամը մրցանակները հանձնում է 2009 թվականից ի վեր՝ Դինքի ծննդյան տարեդարձի օրը սեպտեմբերի 15֊ին։
Այս տարի մրցանակը Թուրքիայից շնորհվել է հասարակական գործիչ Շեբնեմ Քորուր Ֆինջանջիին, միջազգային մրցանակը՝ բրիտանացի ակտիվիստ, հասարակական գործիչ էնջի Զելթերին։ Ժյուրիի կազմում էին քաղաքագետ, իրավապաշտպան Բաշքըն Օրանը, ամերիկահայ պատմաբան Ժիրայր Լիպարիտյանը, ամերիկացի իրավապաշտպան Քենեթ Ռոթը, «Գրինփիս» (Greenpeace) միջազգային հասարակական բնապահպանական կազմակերպության գործադիր տնօրեն Կումի Նայդուն, բրիտանացի գիտնական Մերի Քալդորը, «Հրանտ Դինք» հիմնադրամի նախագահ, Դինքի այրի Ռաքել Դինքը, ինչպես նաև նախորդ տարվա մրցանակակիր «Շաբաթ օրվա մայրեր» կազմակերպությունը։
Բրիտանացի ակտիվիստ Էնջի Զելթերը մի շարք միջազգային քարոզչական խմբերի հիմնադիր է, այդ թվում՝ միջուկային զենքի դեմ պայքարող «Trident Ploughshares»֊ն (Թրիդենթ Փլաֆշեյրս) ու «Կանանց միջազգային խաղաղության ծառայությունը»։ Զելթերը 90֊ականներից ի վեր՝ ձերբակալվել է ավելի քան 100 անգամ՝ Բելգիայում, Կանադայում, Անգլիայում, Լեհաստանում, Շոտլանդիայում, Նորվեգիայում, Մալայզիայում ու 16 անգամ դատապարտվել ազատազրկման։
Էնջի Զելթեր
Մյուս մրցանակակիրը՝ պրոֆեսոր, դոկտոր Շեբնեմ Քորուր Ֆինջանջին ղեկավարում է Թուրքիայի մարդու իրավունքների հիմնադրամը, որը Խոշտանգումների զոհերի միջազգային վերականգնողական խորհրդի անդամ է։ Ֆինջանջին հայտնի է Թուրքիայում մարդու իրավունքների ոտնահարումների, մարդկանց խոշտանգումների դեմ իր պայքարով։ 2011 թվականին նրան է շնորհվել առաջին Միջազգային բժշկական խաղաղության մրցանակը:
Շեբնեմ Քորուր Ֆինջանջի
Նախորդ տարի Դինքի անվան մրցանակները շնորհվել են «Շաբաթ օրվա մայրեր» խմբին՝ մի խումբ կանանց, ովքեր 15 տարի շարունակ հավաքվում են Ստամբուլում՝ հանրության և պետական մարմինների ուշադրությունը հրավիրելով իրենց ընտանիքի անհայտ կորած անդամների ճակատագրերին, ինչպես նաև սերբ իրավապաշտպան Նատաշա Կանդիչին, ով հայտնի է բալկանյան պատերազմի ընթացքում հանցագործությունների մասին իր ֆիլմերով և արձանագրություններով:

Премию имени Гранта Динка вручили борцам против ядерного оружия и пыток
15 сентября в Стамбуле вручили премии имени турецкого журналиста армянского происхождения, редактора газеты «Акос», убитого в 2007 году Гранта Динка.
Премии вручаются журналистам, общественным деятелям и чиновникам, которые проявили себя в борьбе с дискриминацией, расизмом и насилием. Одна из премий вручается деятелю или организации, занятым в сфере защиты прав человека в Турции, другая – человеку или организации за пределами этой страны.
Фонд «Грант Динк» вручает премии с 2009 года, в день рождения Динка – 15 сентября.
В 2014 году от Турции премию получила общественный деятель Шебнем Корур Финджанджи, международную – британская активистка, общественный деятель Энджи Зелтер. В состав жюри вошли политолог, правозащитник Башкн Оран, американский историк армянского происхождения Жирайр Липаритян, американский правозащитник Кенет Рот, исполнительный директор международной общественной экологической организации «Гринпис» (Greenpeace) Куми Найду, британский ученый Мери Калдор, председатель фонда «Грант Динк», вдова убитого журналиста Ракель Динк, а также организация «Матери субботнего дня», ставшая лауреатом премии в прошлом году.
Британская активистка Энджи Зелтер является основателем ряда международных пропагандистских групп, в том числе борющейся против ядерного оружия «Trident Ploughshares» и «Международной женской службы мира». С 90-х годов Зелтер арестовывали более сотни раз в Бельгии, Канаде, Англии, Польше, Шотландии, Норвегии, Малайзии, 16 раз ее приговаривали к аресту.
Энджи Зелтер
1zelter
Лауреат профессор, доктор Шебнем Корур Финджанджи руководит Фондом прав человека Турции, который является членом Международного совета по реабилитации жертв пыток. Финджанджи знаменита своей борьбой против нарушений прав человека и пыток в Турции. В 2011 году ей вручили первую Международную медицинскую премию мира.
Шебнем Корур Финджанджи
1fincanci
В прошлом году премии имени Гранта Динка получили группа «Матери субботнего дня» (группа женщин, на протяжении 15 лет собирающихся в Стамбуле с целью обратить внимание общества и госорганов на судьбы их пропавших без вести родственников), а также сербская правозащитница Наташа Кандич, прославившаяся своими фильмами и протоколами о преступлениях в ходе балканской войны.