ՀՀԿ֊ականներն ավելի շատ են հավատում ՌԴ տնտեսության վերականգնմանը, քան ռուսաստանցի տնտեսագետը․ «168 ժամ»
Հայաստանցի փորձագետներն ու քաղաքական գործիչները Ռուսաստանի տնտեսության վերականգնման հարցում ավելի լավատես են, քան ռուսներն իրենք, գրում է «168 ժամ» պարբերականը՝ անդրադառնալով արևմտյան պատժամիջոցների ֆոնին Ռուսաստանում սկսված տնտեսական ճգնաժամին։
Թերթը մեջբերում է ՌԴ գիտությունների ակադեմիայի ակադեմիկոս, տնտեսագետ Աբել Աղանբեգյանի խոսքերը, ով հայտարարել է, թե ՌԴ֊ն գտնվում է սոցիալ֊տնտեսական բավական ծանր իրավիճակում, որը բնութագրվում է ստագնացիայով (տնտեսության լճացում), ռեցեսիայով (տնտեսության չափավոր, սակայն կայուն անկում) և ստագֆլացիայով (տնտեսական անկումը կամ լճացումը ուղեկցվում է բարձր գնաճով)։ Ակադեմիկոսը նշել է, որ այդ երեք գործոնի համադրությունը շարունակվելու է նվազագույնը 3 տարի՝ ներառյալ 2013 թվականը, երբ սկսվել է ստագնացիայի գործընթացը։
Ինչ վերաբերում է հայաստանցի գործիչներին, ապա, օրինակ, ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Մելիքյանը վերջերս կարծիք էր հայտնել, որ Ռուսաստանում ստեղծված իրավիճակը ժամանակավոր բնույթ է կրում։
«Ակնկալում ենք, որ առաջիկայում պատժամիջոցների կիրառումը Ռուսաստանի նկատմամբ պետք է նվազի, և դրանով դրական ազդեցություն կունենա նաև Ռուսաստանի տնտեսության զարգացման վրա։ Համոզված եմ, որ առաջիկա տարվա ընթացքում դրական քայլեր այդ առումով կլինեն», ֊ թերթի փոխանցմամբ ասել էր Մելիքյանը։
Մեկ այլ ՀՀԿ֊ական պատգամավոր, ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանն էլ Հ1֊ի եթերում հավաստիացրել է, որ պատժամիջոցները կարող են օգտակար լինել Ռուսաստանին։ Ըստ Մինասյանի՝ պատժամիջոցները կարող են խթան հանդիսանալ, որ Ռուսաստանը կենտրոնացնի ներքին ռեսուրսները, կարճ ժամանակում ապահովի տեխնոլոգիական առաջընթաց և տնտեսական աճ, ինչի արդյունքում կսկսեն աճել նաև Ռուսաստանից Հայաստան եկող տրանսֆերտները։

Армянские депутаты уверены в восстановлении экономики РФ больше, чем российский эксперт
В вопросе восстановления российской экономики армянские эксперты и политические деятели более оптимистичны, чем сами русские, пишет газета «168 жам» в контексте экономического кризиса, начавшегося в РФ на фоне западных санкций.
Издание цитирует члена Академии наук России Абела Аганбегяна, по словам которого, Россия находится в достаточно тяжелом социально-экономическом положении, проявляющемся в виде стагнации (состояние экономики, характеризующееся застоем производства и торговли на протяжении длительного периода), рецессии (умеренный, но стабильный спад экономики) и стагфлации (спад и застой экономики сопровождается высоким уровнем инфляции). Академик отметил, что сочетание трех этих факторов будет продолжаться минимум 3 года, включая 2013г., когда начался процесс стагнации.
Что касается местных деятелей, то, к примеру, депутат от правящей Республиканской партии Армении Гагик Меликян недавно выразил мнение, что сложившаяся в России ситуация носит временный характер.
«В ближайшее время ожидается сокращение списка санкций в отношении России, что окажет положительное воздействие на экономику РФ. Уверен, что в течение следующего года в этом направлении будут совершены положительные шаги», - заявил Меликян.
Другой депутат-республиканец, председатель постоянной парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Гагик Минасян заверил в эфире Первого канала, что санкции могут быть полезны для России. По его мнению, санкции способны стать стимулом для централизации Россией внутренних ресурсов, обеспечении в короткие сроки технологического процесса и экономического роста, в результате чего также начнет расти объем денежных трансфертов из РФ в Армению.