Հայաստանում սնդիկը ներթափանցել է սննդի մեջ․ Ecolur.org
Հայաստանում սնդիկը ներթափանցել է սննդային շղթաներ, ինչը գերվտանգավոր է: Ecolur.org-ի փոխանցմամբ, այս մասին հոկտեմբերի 24-ին տեղի ունեցած «Սնդիկի վերաբերյալ Մինամատայի կոնվենցիայի նախնական գնահատումը Հայաստանում» ծրագրի ներածական սեմինարի ժամանակ ասել է ՀՀ ԳԱԱ էկոլոգոնոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Արմեն Սաղաթելյանը:
«Հետազոտելով համալիր շրջակա միջավայրի աղտոտումը` մենք կենսոլորտի տարբեր օղակներում սկսեցինք հանդիպել սնդիկով աղտոտման և որոշ շրջաններում բացահայտեցինք, որ սնդիկն արդեն ներթափանցել է սննդային շղթաներ, ինչը գերվտանգավոր է», - ասել է Սաղաթելյանը: Նա նշել է, որ սնդիկի առկայություն գրանցվում է Հայաստանի և հյուսիսում, և հարավում` հանքարդյունաբերական շրջաններում, ինչպես նաև Երևանում, որտեղ սնդիկն առկա է փոշու, հողի մեջ և անգամ թթենու պտուղներում:
2013թ. հոկտեմբերի 10-ին Ճապոնիայի Կումամոտո քաղաքում Հայաստանի Հանրապետությունը 91 այլ երկրների հետ մեկտեղ ստորագրել է «Սնդիկի վերաբերյալ Մինամատայի կոնվենցիան», սակայն դեռ չի վավերացրել:
Սեմինարի ընթացքում ՀՀ բնապահպանության նախարար Արամայիս Գրիգորյանը կարևորել է սնդիկի հիմնախնդրի ուսումնասիրությունը Հայաստանում, ինչի արդյունքում պարզ կլինի` Հայաստանը կվավերացնի կոնվենցիան, թե` ոչ:
Ecolu.org֊ը նշում է, որ «Հայ կանայք հանուն առողջության և առողջ շրջակա միջավայրի» ՀԿ-ի հետազոտությունների արդյունքում սնդիկ է հայտնաբերվել հայաստանյան շուկաներում վաճառվող կոսմետիկական միջոցներում և մանկական խաղալիքներում, ինչպես նաև շուկայում ավելացել են սնդիկ պարունակող ֆլուորեսցենտային լամպերի վաճառքի ծավալները:
Սնդիկը թունավոր ազդեցություն է թողնում նյարդային, մարսողական և իմունային համակարգերի, թոքերի, երիկամների, մաշկի և աչքերի վրա: Սնդիկը և դրա միացությունները հատկապես վտանգավոր են հղի կանանց համար, քանի որ դրանք սպառնալիք են երեխայի զարգացման համար:

A dangerous situation has been created by mercury having penetrated into the Armenian food chains. According to Ecolur.org, Armen Saghatelyan, Director of the Institute of Ecological Noosphere Studies, discussed the issue at the introductory seminar of “Initial Evaluation of Minimata Convention on Mercury in Armenia” project.
“While investigating the level of environmental pollution, we began to come across different chains of mercury pollution in the biosphere, and in some areas we discovered that mercury has already penetrated into the food chains,” said Saghatelyan. He noted that the presence of mercury has been registered in the north and south of Armenia, primarily in mining areas, as well as in Yerevan, where mercury is present in the dust, dirt, and even on mulberry fruit. On 10 October, 2013, Armenia together with 91 other countries signed the Minamata Convention on Mercury in Kumamoto City, Japan, however, it has not been ratified yet.
During the seminar, Armenian Minister of Nature Protection Aramayis Grigoryan gave importance to the studies of the issue of mercury in Armenia, the results of which would make Armenia’s decision to ratify the convention more clear.
Ecolur.org notes that “Armenian Women for Health and a Healthy Environment” NGO’s research results reveal that there is mercury in cosmetic products and children’s toys sold in the Armenian market, as well as the sales of flourescent lamps have also increased in the market.
Mercury has a toxic effect on the nervous, digestive, and immune system, lungs, kidneys, skin, and on the eyes. Mercury and its compounds are especially dangerous for pregnant women, because they threaten the child’s development.