Ոստիկանները հյուրանոցի մոտից ուժով հեռացրեցին հանքի դեմ բողոքողներին (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Մինչ «Հայաթ Պլեյս Հյուրանոցում» այսօր ընթանում էր Ամուլսարի ոսկու հանքավայրի շահագործման մասին ծրագրի վերաբերյալ զեկույցը, մոտ 2-3 տասնյակ բնապահպան ակտիվիստներ հանքի շահագործման դեմ ակցիա էին կազմակերպել հյուրանոցի առջև։
«Այլևս ոչ մի նոր հանք Հայաստանում» կարգախոսի ներքո անցնող բողոքի ակցիայի մասնակիցները փորձել են մտնել հյուրանոցի շենք, սակայն մուտքի մոտ հավաքված ոստիկանները նրանց հրելով հեռացրել են աստիճանների վրայից։ Մուտքի մոտ է իջել նաև հյուրանոցի ադմինիստրացիայի ներկայացուցիչը, ով, դիմելով ակցիայի մասնակիցներից մեկին, ասել է․ «Էս պետական հաստատություն չի, է, դուրս արի ըտեղից», իսկ ակցիայի կազմակերպչին հորդորել «հավաքել երեխեքին»։
«Գնա վերադասիդ գոհացրու», «ձեր երեխեքի առողջությունն են տանում, գո՞հ եք», «որ սենց ոստիկան ունենք, Հայաստանն էլ էս օրի կլինի», «Այ սենց Ամուլսարը կարո՞ք եք պաշտպանել»՝ իրենց հրող ոստիկաններին ասել են հավաքվածները։
Ամուլսարի ոսքու հանքավայրը պատրաստվում է շահագործել բրիտանական Lydian Inetrnatonal ընկերությունը։ Ընկերության նախագահ Հովարդ Սթիվենսոնը պնդում է, որ իրենք ներդնելու են նոր տեխնոլգիա, որը բացառում է արտանետումները շրջակա միջավայր։ Հայաստանցի բնապահպանները, սակայն, վերջին տարիների ընթացքում պարբերաբար բարձրացնում են Ամուլսարի ոսկու հանքի խնդիրը՝ ընդգծելով բացասական կողմերը։

Полиция силой устранила противников эксплуатации месторождения в Амулсаре
30 октября в ереванской гостинице Hyatt Place представляли доклад о программе эксплуатации Амулсарского золотого рудника, в то же время порядка 2-3 десятков активистов-экологов протестовали против эксплуатации.
Участники акции, проводимой под лозунгом «Больше ни одного нового рудника в Армении», пытались проникнуть в гостиницу, но собравшиеся у входа полицейские силой устранили их с лестниц. К демонстрантам вышел представитель администрации гостиницы, который, обратился к одному из участников акции: «Это тебе не государственное учреждение, уйди остюда», организатору же акции поступил призыв «собрать детей».
«Иди, удовлетворяй вышестоящего», «они портят здоровье ваших детей, вы довольны?», «какие полицейские, такая и Армения», «можете так же защищать Амулсар?», - обращались демонстранты к расталкивавшим их стражам правопорядка.
Эксплуатировать Амулсарский золотой рудник намерена британская компания Lydian Inetrnatonal. Президент компании Ховард Стивенсон утверждает, что они внедрят новую технологию, которая исключит выбросы в окружающую среду. Однако армянские экологи продолжают заявлять о вопросе Амулсарского месторождения, указывая на отрицательные стороны программы.