Ոստիկանները հյուրանոցի մոտից ուժով հեռացրեցին հանքի դեմ բողոքողներին (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Մինչ «Հայաթ Պլեյս Հյուրանոցում» այսօր ընթանում էր Ամուլսարի ոսկու հանքավայրի շահագործման մասին ծրագրի վերաբերյալ զեկույցը, մոտ 2-3 տասնյակ բնապահպան ակտիվիստներ հանքի շահագործման դեմ ակցիա էին կազմակերպել հյուրանոցի առջև։
«Այլևս ոչ մի նոր հանք Հայաստանում» կարգախոսի ներքո անցնող բողոքի ակցիայի մասնակիցները փորձել են մտնել հյուրանոցի շենք, սակայն մուտքի մոտ հավաքված ոստիկանները նրանց հրելով հեռացրել են աստիճանների վրայից։ Մուտքի մոտ է իջել նաև հյուրանոցի ադմինիստրացիայի ներկայացուցիչը, ով, դիմելով ակցիայի մասնակիցներից մեկին, ասել է․ «Էս պետական հաստատություն չի, է, դուրս արի ըտեղից», իսկ ակցիայի կազմակերպչին հորդորել «հավաքել երեխեքին»։
«Գնա վերադասիդ գոհացրու», «ձեր երեխեքի առողջությունն են տանում, գո՞հ եք», «որ սենց ոստիկան ունենք, Հայաստանն էլ էս օրի կլինի», «Այ սենց Ամուլսարը կարո՞ք եք պաշտպանել»՝ իրենց հրող ոստիկաններին ասել են հավաքվածները։
Ամուլսարի ոսքու հանքավայրը պատրաստվում է շահագործել բրիտանական Lydian Inetrnatonal ընկերությունը։ Ընկերության նախագահ Հովարդ Սթիվենսոնը պնդում է, որ իրենք ներդնելու են նոր տեխնոլգիա, որը բացառում է արտանետումները շրջակա միջավայր։ Հայաստանցի բնապահպանները, սակայն, վերջին տարիների ընթացքում պարբերաբար բարձրացնում են Ամուլսարի ոսկու հանքի խնդիրը՝ ընդգծելով բացասական կողմերը։

Today, a report presentation about the Amulsar gold mine was held at the Hyatt Place Hotel, while about 30 environment activists protested the mines' exploitative measures in front of the hotel entrance.
The protest participants, under the slogan “No More Mines in Armenia,” tried to enter the hotel, however, police were lined up in front of the entrance and pushed the protesters away from the stairs. A representative of the hotel’s administration came out and told the protesters that “this is not state property, get out of here,” and urged the organizers to “gather the children (and leave).”
“Go ahead and please your bosses,” “they are ruining your children’s health, are you satisfied?,” “since we have such police, Armenia will be no different,” and “can you save Amulsar like this” said the protesters to the police while being pushed away.
Details in the video
British Lydian International Limited company is preparing for operations at the Amulsar gold mine. The company president, Howard Stevenson, claims that they are going to invest in new technology which excludes emissions from going into the surrounding area. However, Armenian environmentalists have regularly been raising the issue of the Amulsar gold mine and stressing its negative aspects.
Yesterday, Gndevaz village residents sent a petition to the Ombudsman and the European Bank of Reconstruction and Development (EBRD) demanding to stop financing the mine’s development and heap leach facility in the territory of the village, says Ecolur.