Իրավապաշտպանը բացատրել է՝ ինչու էր ՍԴ֊ի մոտ ոստիկանների վարքն անօրինական
Բողոքի ակցիաների ժամանակ ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցները գերազանցում են իրենց լիազորությունները՝ ակտիվորեն խառնվելով քաղաքական գործընթացներին։ Այս մասին այսօր «Մեդիա կենտրոնում» կազմակերպված քննարկման ժամանակ հայտարարել է քաղաքացիական ակտիվիստ, հրապարակախոս Զարուհի Հովհաննիսյանը։ Նրա խոսքով՝ ոստիկանները հատկապես ագրեսիվ են իրենց պահում, երբ բողոքի ակցիաները վերաբերում են արտաքին քաղաքականությանը, մասնավորապես, Ռուսաստանին առնչվող հարցերին։ Որպես օրինակ նա նշել է 2014 թվականի նոյեմբերի 14-ը, երբ քաղաքացիները Սահմանադրական դատարանի մոտ բողոքում էին Հայաստանի՝ ԵՏՄ֊ի անդամակցության դեմ՝ ցանկանալով մասնակցել ՍԴ֊ի նիստին, և 2013 թվականի դեկտեմբերի 2-ը, երբ Երևանում բողոքի ակցիա էր կազմակերպվել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այցի դեմ։ Հովհաննիսյանի խոսքով՝ նոյեմբերի 14-ին ոստիկանությունը առանց լուրջ պատճառի հեռացրել է մարդկանց ՍԴ֊ի շենքի մոտից, իսկ մի մասին էլ ստիպել է անցնել դիմացի մայթ։
«Ոստիկանները ցուցադրում են, որ հանրությունը հավաքվելու իրավունք չունի, երբ քննվում է Ռուսաստանի հետ կապված որևէ խնդիր», ֊ ասել է Հովհաննիսյանը՝ ընդգծելով, որ ոստիկաններն իրենց գործողություններով, փաստորեն, ուշադրությունը շեղում են ակցիայի բուն նպատակից։
Նոյեմբերի 14-ի ակցիայի մասնակից «Քաղաքացիական պայմանագիր» միավորման կառավարման խորհրդի անդամ, պատմաբան Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ այդ ակցիայի ընթացքում ոստիկանները որևէ իրավական պահանջ չեն ներկայացրել, չեն հիմնավորել իրենց գործողությունները։
«Օրինակ, նրանք անընդհատ ասում են, որ քաղաքացիները սահմանափակում են այլոց ազատ շարժվելու իրավունքը, բայց նոյեմբերի 14-ին իրենք ցուցարարներից 2 անգամ ավել էին, և հիմնական սահմանափակողն իրենք էին։ Իրենց կազմվածքով մի 20 հոգի, երբ մայթի վրա կանգնում են, մայթը փակվում է», ֊ ասել է Հարությունյանը։
Քննարկման մասնակից, իրավապաշտպան Արտակ Զեյնալյանը նշել է, որ նոյեմբերի 14-ին ոստիկանների կողմից խաղաղ հավաքի սահմանափակումն անօրինական էր։ Նրա խոսքով՝ եթե անգամ օրենքը նախատեսում է որևէ սահմանափակումներ, դրանք պետք է լինեն պիտանի և անհրաժեշտ ժողովրդավարական հասարակության համար։
«Տվյալ դեպքում այն, ինչ որ կատարվել է, ոչ միայն օրինական չէ, այլ նաև անհրաժեշտ չի ժողովրդավարական հասարակարգում», ֊ ասել է Զեյնալյանը։
Իրավապաշտպանն ընդգծել է, որ Սահմանադրական դատարանի նիստը, չնայած գրավոր ընթացակարգով էր ընթանում, դռնբաց էր, ու դրան կարող էր մասնակցել յուրաքանչյուր ոք, անձանց չէին կարող թույլ չտալ մուտք գործել Սահմանադրական դատարանի դահլիճ։ Բանախոսն ասել է նաև, որ եթե մրցակցության մեջ են մտնում ազատ տեղաշարժի իրավունքը և հավաքների ազատության իրավունքը, ապա նախապատվությունը պետք է տրվի վերջինիս, քանի որ դա ծայրաստիճան հիմնարար իրավունք է և հանդիսանում է ժողովրդավարական հասարակության հիմքը։ Ոստիկանության առաքելությունն է անել այնպես, որ ոչ ոք չմիջամտի քաղաքացիների հավաքն անցկացնելու իրավունքին, ինչը, Զեյնալյանի խոսքով, նոյեմբերի 14-ին չի արվել։
Իրավապաշտպանը նկատել է, որ, 2008 թվականից հետո, երբ ընդունվեց «Հավաքների ազատության մասին» նոր օրենքը, ոստիկանների վարքը ինչ֊որ չափով շտկվել էր, սակայն վերջին երկու տարիների ընթացքում այն հետընթաց է ապրել։ Իրավապաշտպանը դա պայմանավորել է իշխանությունների ոչ լեգիտիմ լինելով, քանի որ, ըստ Զեյնալյանի, լեգիտիմ իշխանությունները կարիք չունեն զորքով պաշտպանվել ժողովորդից։
Բանախոսը նշել է նաև, որ ԵՏՄ֊ին անդամակցելուց հետո Հայաստանն ավելի շատ կնմանվի այդ Միության մյուս երկրներին՝ Ռուսաստանին, Բելառուսին և Ղազախստանին, որտեղ մարդու իրավունքները հաճախ են ոտնահարվում։

Полиция Армении подавляет протест жестче, если дело касается России – обсуждение
Полиция Армении превышает свои полномочия в ходе акций протестов, активно вмешиваясь в политические процессы. Об этом в ходе обсуждения в Ереване заявила гражданский активист, публицист Заруи Ованисян. По ее словам, стражи правопорядка особенно агрессивны, когда протесты организуются в связи с вопросами внешней политики, в частности, касательно России. В качестве примера она напомнила о 14 ноября 2014г., когда граждане протестовали перед зданием Конституционного суда против вступления Армении в инициированный РФ Евразийский экономическией союз, а также о 2 декабря 2013г. - в этот день протестовали против визита президента России Владимира Путина. По словам активистки, 14 ноября полиция без серьезных на то причин устранила людей от места проведения акции перед КС, заставив некоторых перейти на противоположную сторону улицы.
«Полиция показывает, что общество не имеет права собираться, когда рассматривается какой-либо вопрос, касающийся России». Ованисян отмечает, что своими действиями полицейские, фактически, отвлекают от самой цели акции.
Участник протеста перед зданием суда 14 ноября, член совета движения «Гражданский договор», историк Араик Арутюнян заявил, что в ходе акции полицейские не представили никаких законных требований, не обосновали свои действия.
«К примеру, они постоянно говорят, что граждане ограничивают право других на свободу передвижения, но 14 ноября их было вдвое больше демонстрантов, и свободу ограничивали они. Когда на тротуаре стоят человек 20 с их телосложением, дорога полностью блокируется», - сказал Арутюнян.
Участник обсуждения, правозащитник Артак Зейналян, в свою очередь, назвал действия стражей правопорядка незаконными. По его словам, если даже закон предусматривает какие-либо ограничения, они должны быть пригодны и необходимы демократическому обществу. «В данном случае произошедшее не только незаконно, но и не необходимо в демократическом обществе». По словам правозащитника, хотя заседание Конституционного суда проходило в порядке письменного производства, оно было открытым, любой мог принять в нем участие, людям не могли запретить войти в зал КС. По его словам, если конкурируют права на свободу передвижения и свободу собраний, нужно отдавать предпочтение последнему, так как это основополагающее право, оно является основой демократического общества. Предназначение полиции – сделать так, чтобы никто не вмешивался в реализацию гражданами своего права на проведение собрания, чего, по словам Зейналяна, сделано не было.
Правозащитник отметил, что после 2008 года, когда был принят новый закон «О свободе собраний», поведение полицейских в какой-то мере улучшилось, однако за последние 2 года все вернулось на круги своя. Артак Зейналян связывает это с нелегитимностью властей, так как легитимной власти, по его словам, не приходится защищаться от народа войском.
Что касается вступления в Евразийский экономический союз, по мнению правозащитника, после этого Армения будет больше походить на других членов структуры – РФ, Беларусь и Казахстан, - где часто попираются права человека.