Ճանաչել Իրաքի դեպքերը որպես ցեղասպանություն. եզդիները դիմել են ՀՀ Ազգային ժողով
Այսօր Հայաստանի եզդիական համայնքի ներկայացուցիչները ակցիա են անցկացրել Ազգային Ժողովի շենքի դիմաց և նամակներ ուղարկել ԱԺ բոլոր խմբակցություններին՝ հորդորելով ՀՀ օրենսդիրին ճանաչել Իրաքում եզդիների ցեղասպանությունը: Ակցիայի մասնակիցներն ԱԺ պատգամավորների ընտրությանն են թողնում՝ ինչպես դա անել՝ հայտարարության, թե օրենքի տեսքով: Օրը պատահական չէր ընտրված. 1948 թվականի դեկտեմբերի 9-ին ՄԱԿ-ը ցեղասպանությունների դատապարտման և կանխարգելման մասին կոնվենցիա է ընդունել:
1yezidi
Ինչպես Epress.am-ին հայտնել է ակցիայի նախաձեռնողներից մեկը՝ «Սինջար» եզդիների ազգային միավորման նախագահ Բորիս Մուրազին, իրենք դիմել են Արտաքին գործերի նախարարությանը երկու հարցումով։ Դրանցից մեկով «Սինջարի» ներկայացուցիչները ցանկանում են առարկայական հաշվետվություն ստանալ, թե ինչպես է ծախսվել Հայաստանից Իրաքի եզդիներին ուղղված 100 հազար դոլար դրամական օգնությունը:
«Բացի նրանից, որ մեզ համար կարևոր է, որ մեր քույրերին և եղբայրներին օգնենք, պետք է պետական միջոցները նպատակային ծախսվեն»,- ասել է Բորիս Մուրազին:
Երկրորդ հարցումը վերաբերում էր Իրաքի փախստականների խնդրին: Մուրազին վստահ է, որ Հայաստանը չի ընդունի եզդի փախստականներին:
«Ամիսներ առաջ ասացին, որ աշխատանքներ պետք է տանեն, այս հարցը պետք է քննարկվի պետական կառույցների հետ, համակարգված քայլեր մշակվեն։ Թող հիմա ցույց տան, ֆիքսենք՝ ԱԳՆ-ն ի՞նչ քայլեր է իրականացրել այդ ուղղությամբ», - նախարարության պատասխանին է սպասում է եզդիական համայնքը:
Ակցիայի մասնակիցները կարևորել են Հայաստանի կողմից պետական մակարդակով եզդիների ցեղասպանության հնարավոր ընդունումը՝ նշելով, որ դա նաև այլ երկների համար կարող է օրինակ դառնալ:
«Դա կբերի նրան, որ օգնությունը փախստականներին, ինչպես նաև իրենց տարածքները հետ բերելու համար կռվող եզդի մարտիկներին, ավելի ինտենսիվ կլինի: Նրանք կվերադառնան իրենց տները»,- Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է «Սինջարի» փոխնախագահ Մամե Ամիրյանը:
Նրա խոսքով՝ Իրաքում իսլամիստների հարձակումների հետևանքով այժմ կա 700-800 հազար եզդի փախստական, իսկ բոլոր փախստականների թիվը, ներառյալ քրիստոնյաներն և շիա մահմեդականները, հասնում է մոտ 2 միլիոնի:
Եզդիները, ովքեր դեռևս Իրաքում են, ապրում են վրաններում, նրանց այլ երկիր տեղափոխվելը բարդ է նաև այն պատճառով, որ նրանց մեծ մասը չունի անձնագիր: Մոտ 30 հազար եզդի ապաստան է ստացել Թուրքիայում:

Езидская община требует парламент Армении признать события в Ираке геноцидом
9 декабря в ходе акции перед зданием Национального Собрания представители езидской общины Армении передали письма всем парламентским фракциям, призывая признать геноцид езидов в Ираке. Право решать, как это сделать – в виде заявления или закона, - участники акции оставили парламентариям. День проведения акции выбран неслучайно: 9 декабря 1948 года ООН принял конвенцию об осуждении и предотвращении геноцидов.
Председатель национального объединения езидов «Синджар», один из организаторов акции Борис Мурази сообщил в беседе с Epress.am, что они отправили в МИД Армении 2 запроса. В одном из них представители «Синджар»-а выразили желание получить отчет о том, как была потрачена сумма в $100 тысяч, выделенная Арменией иракским езидам.
«Помимо того, что для нас важно оказание помощи своим братьям и сестрам, государственные денежные средства нужно расходовать целенаправленно», - считает собеседник.
Второй запрос затрагивает проблему иракских беженцев. Мурази уверен, что Армения не примет беженцев-езидов. «Несколько месяцев назад сказали, что нужно проделать работу, обсудить вопрос с госструктурами, разработать систематизированные шаги. Пусть теперь покажут, констатируем, какие действия были предприняты МИД».
Демонстранты считают важным возможное признание Арменией геноцида езидов на государственном уровне. По их словам, это может послужить примером для других стран.
«Это приведет к тому, что помощь беженцам, а также бойцам, сражающимся за возвращение своих территорий, будет более интенсивной. Они вернутся в свои дома», - в беседе с Epress.am заявил зампред «Синджар»-а Маме Амирян.
По его словам, в результате атак исламистов в Ираке 700-800 тысяч езидов стали беженцами, а число всех беженцев, включая христиан и мусульман-шиитов, достигает 2 миллионов.
Оставшиеся в Ираке езиды живут в палатках, увезти их в другую страну сложно еще и потому, что у большинства людей нет паспорта. Порядка 30 тысяч езидов получили временное пристанище в Турции.