Ճանաչել Իրաքի դեպքերը որպես ցեղասպանություն. եզդիները դիմել են ՀՀ Ազգային ժողով
Այսօր Հայաստանի եզդիական համայնքի ներկայացուցիչները ակցիա են անցկացրել Ազգային Ժողովի շենքի դիմաց և նամակներ ուղարկել ԱԺ բոլոր խմբակցություններին՝ հորդորելով ՀՀ օրենսդիրին ճանաչել Իրաքում եզդիների ցեղասպանությունը: Ակցիայի մասնակիցներն ԱԺ պատգամավորների ընտրությանն են թողնում՝ ինչպես դա անել՝ հայտարարության, թե օրենքի տեսքով: Օրը պատահական չէր ընտրված. 1948 թվականի դեկտեմբերի 9-ին ՄԱԿ-ը ցեղասպանությունների դատապարտման և կանխարգելման մասին կոնվենցիա է ընդունել:
1yezidi
Ինչպես Epress.am-ին հայտնել է ակցիայի նախաձեռնողներից մեկը՝ «Սինջար» եզդիների ազգային միավորման նախագահ Բորիս Մուրազին, իրենք դիմել են Արտաքին գործերի նախարարությանը երկու հարցումով։ Դրանցից մեկով «Սինջարի» ներկայացուցիչները ցանկանում են առարկայական հաշվետվություն ստանալ, թե ինչպես է ծախսվել Հայաստանից Իրաքի եզդիներին ուղղված 100 հազար դոլար դրամական օգնությունը:
«Բացի նրանից, որ մեզ համար կարևոր է, որ մեր քույրերին և եղբայրներին օգնենք, պետք է պետական միջոցները նպատակային ծախսվեն»,- ասել է Բորիս Մուրազին:
Երկրորդ հարցումը վերաբերում էր Իրաքի փախստականների խնդրին: Մուրազին վստահ է, որ Հայաստանը չի ընդունի եզդի փախստականներին:
«Ամիսներ առաջ ասացին, որ աշխատանքներ պետք է տանեն, այս հարցը պետք է քննարկվի պետական կառույցների հետ, համակարգված քայլեր մշակվեն։ Թող հիմա ցույց տան, ֆիքսենք՝ ԱԳՆ-ն ի՞նչ քայլեր է իրականացրել այդ ուղղությամբ», - նախարարության պատասխանին է սպասում է եզդիական համայնքը:
Ակցիայի մասնակիցները կարևորել են Հայաստանի կողմից պետական մակարդակով եզդիների ցեղասպանության հնարավոր ընդունումը՝ նշելով, որ դա նաև այլ երկների համար կարող է օրինակ դառնալ:
«Դա կբերի նրան, որ օգնությունը փախստականներին, ինչպես նաև իրենց տարածքները հետ բերելու համար կռվող եզդի մարտիկներին, ավելի ինտենսիվ կլինի: Նրանք կվերադառնան իրենց տները»,- Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է «Սինջարի» փոխնախագահ Մամե Ամիրյանը:
Նրա խոսքով՝ Իրաքում իսլամիստների հարձակումների հետևանքով այժմ կա 700-800 հազար եզդի փախստական, իսկ բոլոր փախստականների թիվը, ներառյալ քրիստոնյաներն և շիա մահմեդականները, հասնում է մոտ 2 միլիոնի:
Եզդիները, ովքեր դեռևս Իրաքում են, ապրում են վրաններում, նրանց այլ երկիր տեղափոխվելը բարդ է նաև այն պատճառով, որ նրանց մեծ մասը չունի անձնագիր: Մոտ 30 հազար եզդի ապաստան է ստացել Թուրքիայում:

Yezidis Urge Armenian National Assembly to Recognize Yezidi Genocide in Iraq
Today, representatives of Armenia’s Yezidi minority protested in front of the National Assembly and sent a letter to all the party factions, urging them to recognize the situation of Yezidis in Iraq as genocide. The protest participants gave the option to the MPs to either make a public statement or pass a legislation. The day is not a coincidence; on December 9, 1948 the UN passed the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide.
The Sinjar Yezidi National Union president Boris Murazi, who informed us about the protest, applied to the Ministry of Foreign Affairs with two requests. The Sinjar representatives are demanding in one of their requests to obtain a substantial report on the expenses of the $100,000 aid given to Yezidis in Iraq from Armenia.
“Not only is it of utmost importance for us that we help our sisters and brothers, but the aid on a state level must be spent efficiently,” said Boris Murazi.
The second issue is related to the refugees from Iraq; Murazi is confident that Armenia would not accept the Yezidi refugees.
“They said many months ago that they would implement work, would discuss the issue with state institutions and that coordinated steps would be taken. Let them show us now, for example, has the Ministry of Foreign Affairs implemented anything in that direction,”said Murazi.
The protesters highlighted that Armenia’s potential state level recognition of the Yezidi Genocide in Iraq would set an example to other countries.
“It would result in more intensive help to both the refugees and to the Yezidi fighters trying to retake their occupied lands.They will return to their homes.” said Sinjar vice-president Mame Amiryan.
According to him, due to ISIS’s attacks there are approximately 700 - 800 thousand Yezidi refugees, while overall refugee number, including Christians and Shia Muslims, makes up about 2 million.
Yezidis genocide victims who continue to live in Iraq are keeping shelter under tents, and the issue of being transferred to another country is complicated because the large portion of the population do not have passports. Nearly 30,000 Yezidis have found refuge in Turkey.