Հայաստանում պարենային ապրանքների գները 20 օրում աճել են մինչև 13 տոկոսով
Դրամի արժեզրկումն անմիջական ազդեցություն է թողել Հայաստան ներմուծվող սոցիալական նշանակություն ունեցող ապրանքների վրա՝ դրանց գները սկսել են բարձրանալ նոյեմբերի 20-ից։ Այս մասին այսօր ՀՀ կառավարությունում հայտարարել է ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանը՝ նշելով, որ իր ղեկավարած կառույցը շուկայում 16-17 անուն ապրանքների գների դիտարկում է իրականացրել։ Ապրանքների թվում են՝ շաքարավազը, կարագը, ձեթը, հավի միսը, հավկիթը, սուրճը, ալյուրը։
Շաբոյանն ասել է, որ ուսումնասիրությունը կատարվել է նոյեմբերի սկզբից մինչև դեկտեմբերի 10-ն ընկած ժամանակահատվածում, երբ դրամն ԱՄՆ դոլարի համեմատ արժեզրկվել է շուրջ 13 տոկոսով՝ 411-ից հասնելով 463 դրամի:
Պաշտոնյայի խոսքով՝ գնային բարձրացում է արձանագրվել նաև տեղական արտադրության ապրանքային շուկաներում, որոնցից հանձնաժողովի տեսադաշտում է կաթնամթերքի ոլորտը:
«Բնականաբար, փոխարժեքը կարող է իր ազդեցությունը թողնել նաև կաթնամթերքի գների բարձրացման վրա, քանի որ կաթնամթերքի ինքնարժեքի մեջ մտնող որոշ ապրանքատեսակներ, բաղադրիչներ ներմուծվում են: Բացի դա, ձմռան ամիսներին հանրապետությունում կաթնամթերքի արտադրության ծավալը կտրուկ նվազում է, և փոխարժեքը կարող է ներմուծված կաթի փոշու միջոցով իր ազդեցությունը թողնել կաթնամթերքի գների բարձրացման վրա: Սակայն սա դեռևս վերջնական դիրքորոշում չէ: Մենք լայնածավալ ուսումնասիրություն ենք սկսել այս հարցի կապակցությամբ՝ հաշվի առնելով, որ կաթնամթերքի ոլորտը հասարակական հնչեղություն է ստացել, և ուսումնասիրության ավարտից հետո մեր վերջնական դիրքորոշումը կներկայացնենք:
Ի դեպ, ոչ բոլոր կաթնամթերք արտադրողներն են կաթնամթերքի գները բարձրացրել: Խոսքը հիմնականում վերաբերում է երկու խոշոր արտադրողներին՝ «Աշտարակ կաթ» և «Դուստր Մարիաննա» ընկերություններին», ֊ ասել է Շաբոյանը:
Վերջինս ընդգծել է նաև, որ ուսումնասիրված 16-17 ապրանքատեսակների գնային փոփոխությունները տատանվում են 2-ից 12, 13 տոկոսի միջակայքում, այն դեպքում, երբ փոխարժեքի արժեզրկումը կազմել է 13 տոկոս:
«Կարելի է ասել, որ գնային փոփոխությունները համահունչ են փոխարժեքի փոփոխություններին, և փոխարժեքի փոփոխման վերին շեմը չեն գերազանցում»,֊ հայտարարել է Հանձնաժողովի ղեկավարը:
Որպես բացառություն Շաբոյանը նշել է հնդկաձավարը, որի գներն էականորեն ավելացել են, և հնդկաձավարի գնի վրա, փոխարժեքի փոփոխությունից բացի, առաջին հերթին, ազդել են ձեռքբերման գները, որոնք մեծ չափով ավելացել են:
«Այս ապրանքատեսակը մեր տնտեսվարողները հիմնականում ներմուծում են ռուսաստանյան շուկայից, և այս տարվա ընթացքում, պայմանավորված այն հանգամանքով, որ հնդկաձավարի բերքը կրճատվել է մոտ 20 տոկոսով, գները կտրուկ ավելացել են, մի քանի անգամով են ավելացել: Ի դեպ, Ռուսաստանի հակամենաշնորհային ծառայությունն այս ուղղությամբ արդեն ուսումնասիրություն է սկսել, որոշ տնտեսվարողների նկատմամբ վարչական վարույթներ է հարուցել», ֊ ասել է Շաբոյանը։

Prices of Armenian Food Products have Increased by 13% in 20 Days
The dram’s depreciation has had an immediate effect on socially significant imported goods in Armenia, whose prices have increased since November 20th. The latter was stated today at a government cabinet meeting by Artak Shaboyan, Head of the State Commission for Protection of Economic Competition, who noted that his institution is monitoring the prices of 16-17 products. Among the products are sugar, butter, oil, poultry (chicken), eggs, coffee, flour.
Shaboyan said that the monitoring was conducted from the beginning of November to December 10, when the Armenian dram’s exchange value dropped 13% to the dollar from 411 to 463 dram.
According to the official, price increases were also registered in the domestic production market, especially dairy sector, which the commission monitored.
“Naturally, the exchange rate would also leave its influence on the increase of dairy prices, because dairy production costs include the import of certain products and ingredients. In addition, the production volume of dairy products in the Republic significantly decreases during winter months and the exchange value may leave its effect in price increases for dairy by means of the import of milk powder. However, this still isn’t a final position. We have begun a broad study regarding the issue, taking into consideration that dairy products have been discussed among the public, and once we conclude the study we will present our final position. In fact, not all dairy producers are increasing prices. It is usually related to two major producers, Ashtarak Kat and Dustr Marianna companies,” said Shaboyan.
The latter stressed that the price changes of the 16-17 products varied from ranges of 2% to 12% to 13%, while dram was depreciated by 13%.
“It is possible to say that the price changes are in line with the exchange rate depreciation, and it does not exceed the exchange rate’s changes upper ceiling,” stated the Commission head.
Shaboyan mentioned the significant price increase of buckwheat which has affected consumers.
“This product is mainly imported from the Russian market, and during this year, due to the fact that buckwheat harvest has dropped by 20%, prices have significantly increased a couple of times. In fact, the Russian anti-monopoly service has already begun a study toward this issues, and has initiated civil suits against certain businesses,” said Shaboyan.