Հայաստանում պարենային ապրանքների գները 20 օրում աճել են մինչև 13 տոկոսով
Դրամի արժեզրկումն անմիջական ազդեցություն է թողել Հայաստան ներմուծվող սոցիալական նշանակություն ունեցող ապրանքների վրա՝ դրանց գները սկսել են բարձրանալ նոյեմբերի 20-ից։ Այս մասին այսօր ՀՀ կառավարությունում հայտարարել է ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանը՝ նշելով, որ իր ղեկավարած կառույցը շուկայում 16-17 անուն ապրանքների գների դիտարկում է իրականացրել։ Ապրանքների թվում են՝ շաքարավազը, կարագը, ձեթը, հավի միսը, հավկիթը, սուրճը, ալյուրը։
Շաբոյանն ասել է, որ ուսումնասիրությունը կատարվել է նոյեմբերի սկզբից մինչև դեկտեմբերի 10-ն ընկած ժամանակահատվածում, երբ դրամն ԱՄՆ դոլարի համեմատ արժեզրկվել է շուրջ 13 տոկոսով՝ 411-ից հասնելով 463 դրամի:
Պաշտոնյայի խոսքով՝ գնային բարձրացում է արձանագրվել նաև տեղական արտադրության ապրանքային շուկաներում, որոնցից հանձնաժողովի տեսադաշտում է կաթնամթերքի ոլորտը:
«Բնականաբար, փոխարժեքը կարող է իր ազդեցությունը թողնել նաև կաթնամթերքի գների բարձրացման վրա, քանի որ կաթնամթերքի ինքնարժեքի մեջ մտնող որոշ ապրանքատեսակներ, բաղադրիչներ ներմուծվում են: Բացի դա, ձմռան ամիսներին հանրապետությունում կաթնամթերքի արտադրության ծավալը կտրուկ նվազում է, և փոխարժեքը կարող է ներմուծված կաթի փոշու միջոցով իր ազդեցությունը թողնել կաթնամթերքի գների բարձրացման վրա: Սակայն սա դեռևս վերջնական դիրքորոշում չէ: Մենք լայնածավալ ուսումնասիրություն ենք սկսել այս հարցի կապակցությամբ՝ հաշվի առնելով, որ կաթնամթերքի ոլորտը հասարակական հնչեղություն է ստացել, և ուսումնասիրության ավարտից հետո մեր վերջնական դիրքորոշումը կներկայացնենք:
Ի դեպ, ոչ բոլոր կաթնամթերք արտադրողներն են կաթնամթերքի գները բարձրացրել: Խոսքը հիմնականում վերաբերում է երկու խոշոր արտադրողներին՝ «Աշտարակ կաթ» և «Դուստր Մարիաննա» ընկերություններին», ֊ ասել է Շաբոյանը:
Վերջինս ընդգծել է նաև, որ ուսումնասիրված 16-17 ապրանքատեսակների գնային փոփոխությունները տատանվում են 2-ից 12, 13 տոկոսի միջակայքում, այն դեպքում, երբ փոխարժեքի արժեզրկումը կազմել է 13 տոկոս:
«Կարելի է ասել, որ գնային փոփոխությունները համահունչ են փոխարժեքի փոփոխություններին, և փոխարժեքի փոփոխման վերին շեմը չեն գերազանցում»,֊ հայտարարել է Հանձնաժողովի ղեկավարը:
Որպես բացառություն Շաբոյանը նշել է հնդկաձավարը, որի գներն էականորեն ավելացել են, և հնդկաձավարի գնի վրա, փոխարժեքի փոփոխությունից բացի, առաջին հերթին, ազդել են ձեռքբերման գները, որոնք մեծ չափով ավելացել են:
«Այս ապրանքատեսակը մեր տնտեսվարողները հիմնականում ներմուծում են ռուսաստանյան շուկայից, և այս տարվա ընթացքում, պայմանավորված այն հանգամանքով, որ հնդկաձավարի բերքը կրճատվել է մոտ 20 տոկոսով, գները կտրուկ ավելացել են, մի քանի անգամով են ավելացել: Ի դեպ, Ռուսաստանի հակամենաշնորհային ծառայությունն այս ուղղությամբ արդեն ուսումնասիրություն է սկսել, որոշ տնտեսվարողների նկատմամբ վարչական վարույթներ է հարուցել», ֊ ասել է Շաբոյանը։

За 20 дней цены на продовольствие в Армении выросли до 13%
Обесценение драма оказало ощутимое воздействие на импортируемые в Армению социально значимые продукты: цены на них стали расти с 29 ноября. Об этом 11 декабря в правительстве заявил председатель госкомиссии по защите экономической конкуренции Артак Шабоян, отметив, что руководимая им структура провела на рынке мониторинг цен на 16-17 наименований товаров. Среди них – сахарный песок, сливочное масло, подсолнечное масло, курятина, яйца, кофе, мука.
Мониторинг проводился с начала ноября по 10 декабря, когда армянский драм обесценился почти на 13% - курс доллара с 411 вырос до 463драмов.
По словам Шабояна, повышение цен зафиксировано и на товарных рынках, из которых в центре внимания Комиссии оказалась сфера молочных продуктов.
«Естественно, курс может повлиять на подорожание молочных продуктов из-за импорта некоторых составляющих молочных продуктов. Кроме того, зимой в республике резко сокращаются объемы производства молочной продукции, и курс может оказать воздействие на подорожание посредством импортированного молочного порошка.
Это, однако, еще не окончательная позиция. Мы начали широкомасштабное исследование вопроса, учитывая, что ситуация с молочными продуктами получила общественный резонанс, и по завершении исследования мы представим свою окончательную позицию.
К слову, цену на молочную продукцию подняли не все производители: в основном речь идет о 2 крупных производителях «Аштарак кат» и «Дочь Марианна»», - сказал эксперт.
По его словам, изменения цен колеблются в диапазоне от 2 до 13%, в условиях, когда обесценение валюты составило 13%.
«Можно сказать, что ценовые изменения созвучны колебаниям курса, и не превышают высшую планку изменения курса», - заявил руководитель Комиссии.
В качестве исключения Шабоян упомянул о гречке, цены на которую существенно выросли, и, помимо изменения курса, на стоимость гречки повлияли цены приобретения, которые значительно выросли.
«Наши бизнес-субъекты в основном импортируют данный товар из российского рынка, и за текущий год, в связи с сокращением урожая гречихи почти на 20%, резко выросли цены, выросли в несколько раз. Антимонопольная служба России уже начала мониторинг, завела административное производство на нескольких бизнес-субъектов», - заключил Артак Шабоян.