Լեռնային Ղարաբաղի սահմանի մոտ բռնության ենթարկվածները 35 հազար դոլարի վնաս են կրել
Լեռնային Ղարաբաղի սահմանին ԼՂՀ ոստիկանության կողմից «Հիմնադիր խորհրդարան» նախաձեռնության անդամների վրա կատարված հարձակման հետևանքով նրանց 35 000 ԱՄՆ դոլարի վնաս է պատճառվել: Այս մասին այսօր Հանրապետության հրապարակում մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է «Հիմնադիր խորհրդարանի» անդամ Վարուժան Ավետիսյանը:
Նա տեղեկացրել է, որ դրամական վնասներ կրած քաղաքացիները միջին սոցիալական ստատուս ունեն, և նրանց կրած վնասները ինչ֊որ չափով փոխհատուցելու համար հաշվեհամար է բացվելու, որի վրա ցանկացողները կարող են գումար փոխանցել։ Հաշվեհամարը շուտով տեղադրվելու է շարժման կայքում:
Ոստիկանության գործողությունների հետևանքով վնասվել է 20 ավտոմեքենա, ավտոերթի մասնակիցներից 3 տեսախցիկ են խլել: Շարժումը ցանկանում էր ջարդված ավտոմեքենաներն այսօր ցուցադրել Հանրապետության հրապարակում, սակայն ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, Ոստիկանությունը թույլ չի տվել դա անել։ Երեք մեքենաներ տարվել են տուգանային հրապարակ։
Վարուժան Ավետիսյանն ասել է, որ մեքենաները ցուցադրվելու են Ալեք Մանուկյան փողոցի վրա գտնվող «Հիմնադիր խորհրդարանի» գրասենյակի մոտ:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղ մեկնելու իրենց նախաձեռնությանը՝ Ավետիսյանն ասել է, որ Արցախը Հայաստանի մարզ է համարում, և նա, ով ասում է, թե Արցախը անկախ պետություն է, դավաճան է:
Նրա խոսքով՝ արցախահայությունը Հայաստանին միանալու մասին է խոսել դեռևս 1988-ի շարժումը սկսելով, և նույնիսկ եթե քաղաքական նպատակահարմարության պատճառով այդպես չի ամրագրվել, ապա, միևնույն է, դա մնում վերջնական նպատակը:
Նշենք, որ առավոտյան Հանրապետության հրապարակից Ոստիկանություն բերման ենթարկված «Հիմնադիր խորհրդարանի» երկու անդամները՝ Գևորգ Սաֆարյանն ու Հայկ Գրիգորյանը, արդեն ազատ են արձակվել։

Подвергшиеся нападению на границе с Карабахом оценивают нанесенный ущерб в $35 тысяч
В результате нападения карабахских полицейских на членов инициативы «Учредительный парламент» на границе НКР был нанесен вред в размере $35 000. Об этом в ходе пресс-конференции на Площади Республики в Ереване заявил член инициативы Варужан Аветисян.
По его словам, граждане, понесшие материальные убытки, имеют средний социальный статус, и для частичной компенсации убытков будет открыт счет в банке, на который желающие смогут переводить деньги.
В результате действий полиции были поверждены 20 автомобилей, у участников автошествия отобраны 3 видеокамеры. Движение намеревалось продемонстрировать разбитые авто на Площади Республики, однако, как сообщалось ранее, полиция предотвратила это намерение. 3 авто были отправлены на штрафплощадь.
По словам Аветисяна, машины продемонстрируют перед офисом «Учредительного парламента» на ул. Алека Манукяна.
Комментируя инициативу двинуться автошествием в Нагорный Карабах, Аветисян отметил, что считает Арцах областью Армении, а того, кто называет Арцах независимым государством – предателем.
По его словам, армяне Арцаха заявляли о присоединении к Армении еще в начале движения 1988 года, и даже если это не было сделано ввиду политической целесообразности, тем не менее, в этом и заключается окончательная цель.
Утром 5 февраля на Площади Республики были задержаны, а через пару часов освобождены члены инициативы Геворг Сафарян и Айк Григорян.