Լեռնային Ղարաբաղի սահմանի մոտ բռնության ենթարկվածները 35 հազար դոլարի վնաս են կրել
Լեռնային Ղարաբաղի սահմանին ԼՂՀ ոստիկանության կողմից «Հիմնադիր խորհրդարան» նախաձեռնության անդամների վրա կատարված հարձակման հետևանքով նրանց 35 000 ԱՄՆ դոլարի վնաս է պատճառվել: Այս մասին այսօր Հանրապետության հրապարակում մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է «Հիմնադիր խորհրդարանի» անդամ Վարուժան Ավետիսյանը:
Նա տեղեկացրել է, որ դրամական վնասներ կրած քաղաքացիները միջին սոցիալական ստատուս ունեն, և նրանց կրած վնասները ինչ֊որ չափով փոխհատուցելու համար հաշվեհամար է բացվելու, որի վրա ցանկացողները կարող են գումար փոխանցել։ Հաշվեհամարը շուտով տեղադրվելու է շարժման կայքում:
Ոստիկանության գործողությունների հետևանքով վնասվել է 20 ավտոմեքենա, ավտոերթի մասնակիցներից 3 տեսախցիկ են խլել: Շարժումը ցանկանում էր ջարդված ավտոմեքենաներն այսօր ցուցադրել Հանրապետության հրապարակում, սակայն ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, Ոստիկանությունը թույլ չի տվել դա անել։ Երեք մեքենաներ տարվել են տուգանային հրապարակ։
Վարուժան Ավետիսյանն ասել է, որ մեքենաները ցուցադրվելու են Ալեք Մանուկյան փողոցի վրա գտնվող «Հիմնադիր խորհրդարանի» գրասենյակի մոտ:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղ մեկնելու իրենց նախաձեռնությանը՝ Ավետիսյանն ասել է, որ Արցախը Հայաստանի մարզ է համարում, և նա, ով ասում է, թե Արցախը անկախ պետություն է, դավաճան է:
Նրա խոսքով՝ արցախահայությունը Հայաստանին միանալու մասին է խոսել դեռևս 1988-ի շարժումը սկսելով, և նույնիսկ եթե քաղաքական նպատակահարմարության պատճառով այդպես չի ամրագրվել, ապա, միևնույն է, դա մնում վերջնական նպատակը:
Նշենք, որ առավոտյան Հանրապետության հրապարակից Ոստիկանություն բերման ենթարկված «Հիմնադիր խորհրդարանի» երկու անդամները՝ Գևորգ Սաֆարյանն ու Հայկ Գրիգորյանը, արդեն ազատ են արձակվել։

Founding Parliament Suffered $35,000 Worth of Damages During the Attack Near NKR Border
The Founding Parliament initiative had planned to hold an outdoor press conference at the Republic Square on February 5th at 1pm to showcase the damages caused during the January 31st incident near the Nagorno-Karabakh border. The police, however, tried to prevent the press conference from taking place.
In an earlier released statement, the movement had stated that the police would try to impede the press conference at any cost.
“During the night the police, in advance, occupied the parking spots around the Republic Square, the location of the press conference, while at the moment they are not allowing the damaged cars to be parked in an alternative location, in front of the Central Bank. We are stating that the press conference will take place regardless of the police's actions,” said the statement.
The Police’s Press Service, in it's turn, reported that the police were restricting the outdoor press conference at the Republic Square.
Nevertheless, the movement went ahead with the press conference, during which Founding Parliament representative Varujan Avetisyan told the journalists that the Nagorno-Karabakh police, when attacking Founding Parliament members near the border of NKR, inflicted $35,000 worth of damage.
As a result of the police actions, 20 cars were damaged, 3 cameras belonging to the car rally participants were stolen.
Varujan Avetisyan said that the damaged cars would be showcased on Alek Manukyan St. near their central office.
In regards to movement's initiative going to Nagorno-Karabakh, Avetisyan said that he considered Artsakh a province of Armenia and that whoever says Artsakh is an independent state is a traitor.
According to him, the people of Artsakh have been speaking about joining Armenia since the 1988 movement, and even if due to political advisability it hasn't happened, it is still the final objective.
It was reported earlier that before the press conference even started, two members of the Founding Parliament, Gevorg Safaryan and Hayk Grigoryan, had been taken into custody at the Republic Square, while 3 of the damaged cars had been taken to an impound lot. Safaryan and Gevorgyan were later released in the afternoon.