Հայաստանը խախտել է խաղաղ հավաք անցկացնելու իրավունքը՝ արգելելով մոմավառությունը. վճիռ
Հայաստանի Հանրապետությունը խախտել է խոշտանգման զոհ դարձած Լևոն Գուլյանի հիշատակին մոմավառության կազմակերպիչների խաղաղ հավաք անցկացնելու իրավունքը։ Այս մասին ասված է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից երեկ հրապարակված վճռում։
ՄԻԵԴ-ը հիշեցնում է, որ Գուլյանը, ով որպես վկա էր անցնում սպանության մի գործով, մահացել է 2007 թվականի մայիսի 12-ին ոստիկանության բաժանմունք բերվելուց հետո։ Պաշտոնական վարկածի համաձայն, նա փորձ է արել փախչել և նետվել է երկորդ հարկի պատուհանից: Համաձայն հայաստանցի իրավապաշտպանների՝ Գուլյանն իրականում դաժան խոշտանգումների էր ենթարկվել ոստիկանությունում:
Դեպքից մեկ տարի անց «Հելսինկյան կոմիտե» իրավապաշտպանական կազմակերպությունը դիմել էր Երևանի քաղաքապետարանին՝ հայտնելով Գուլյանի մահվան մեկ տարին հարգող մոմավառություն անցկացնելու մտադրության մասին: Երթը պետք է մեկնարկեր Հանրապետության հրապարակից և վերջանար Ոստիկանության շենքի մոտ (Նալբանդյան փողոց): Քաղաքապետարանն իր մերժումը բացատրել էր՝ հենվելով ոստիկանության հիմնավորման վրա, թե 2008 թվականի Մարտի 1-ի հավաքը հանգեցրել է զանգվածային անկարգությունների, որոնց հետևանքով մարդկային զոհեր են եղել։ Բացի դա, ոստիկանությունը նշել էր, որ հանցագործության ոչ բոլոր հանգամանքներն են բացահայտվել ու քննության ընթացքում մարտի 1-ին օգտագործված ոչ բոլոր զենքերն են գտնվել։ Ըստ այդմ, նոր հանցագործությունները դժվար կլինի կանխել խնդրո առարկա հանրային միջոցառման անցկացման դեպքում։ ԱԱԾ֊ն․ իր հերթին, նշել էր, որ նշված մոմավառությունը թույլ տալը կարող է հանգեցնել պետական անվտանգության և հանրային կարգի խախտմանը:
Նշենք, որ Գուլյանի մահվան հանգամանքների քննության բուն գործը ևս գտնվում է ՄԻԵԴ վարույթում: Թեև գոյություն ունի Վճռաբեկ դատարանի վճիռ, որը պարտադրում է վերսկսել Գուլյանի մահվան առթիվ հարուցված քրեական գործը, այն Հատուկ քննչական ծառայության կողմից կարճվել է:
Գուլյանի գործի մասին մանրամասն Տիգրան Պասկևիչյանի «72 ժամ ազատությունից հետո․ խոշտանգումները ոստիկանությունում» ֆիլմում:

Армения нарушила право на проведение мирного собрания в годовщину смерти человека в полиции - вердикт
Республика Армения нарушила право на мирное собрание организаторов церемонии зажжения свечей в память о жертве пыток Левоне Гуляне. Об этом говорится в опубликованном 31 марта вердикте Европейского суда по правам человека.
ЕСПЧ напоминает, что Гулян, будучи свидетелем по делу об убийстве, скончался 12 мая 2007 года после привода в отделение полиции. По официальной версии, он пытался сбежать и выбросился со второго этажа. По мнению армянских правозащитников, на самом деле в полиции Гуляна подвергли жестоким пыткам.
Через год после инцидента правозащитная организация «Хельсинкский комитет» обратилась в мэрию Еревана, сообщив о намерении провести церемонию зажжения свечей в годовщину смерти Гуляна. Шествие должно было начаться на Площади Республики и завершиться перед Центральным отделом полиции.
Мэрия объяснила свой отказ, сославшись на обоснование полиции о том, что собрание 1 марта 2008 года привело к массовым беспорядкам, в результате которых были жертвы. Кроме того, полиция отметила, что выявлены не все обстоятельства преступления и в ходе следствия обнаружено не все использованное 1 марта оружие, поэтому сложно будет предотвратить новые преступления в случае проведения отмеченного общественного мероприятия. Служба нацбезопасности, в свою очередь, заявила, что разрешение церемонии зажжения свечей может привести к нарушению национальной безопасности и общественного порядка.
В ЕСПЧ расследуются обстоятельства смерти Гуляна. Специальная следственная служба закрыла уголовное дело по факту смерти, несмотря на наличие вердикта Кассационного суда, обязывающего возобновить его.