Կուրսանտի սպանության մեջ մեղադրվողների փաստաբանները խոսում են բռնությունների մասին․ «Հրապարակ»
Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտի կուրսանտ Հայկազ Բարսեղյանի սպանությունն այն դեպքերից է, երբ հասարակական կարծիքն առաջ է ընկել քննիչից և դատավորից, գրում է «Հրապարակ» օրաթերթը։ Հոդվածագիր Սյուզան Սիմոնյանը նշում է, որ հանցանքի դաժանությունը՝ Հայկազի մարմինը, խոշտանգված, բազմակի վերքերով, հայտնաբերվել էր պտտաձողի վրա՝ պարանով կախված վիճակում, և այն հանգամանքը, որ մեղադրյալների ծնողներից երկուսը պաշտոնյաներ են, իսկ մեկը՝ Գնելի հայրը, բարձրաստիճան զինվորական, բավական է, որ հանրությունը կողմ լինի այս երկուսի նկատմամբ ամենադաժան վերաբերմունքի և կայացնի իր դատավճիռը՝ ցմահ ազատազրկում գնդապետ Զարմիկ Մարկոսյանի որդու՝ Գնել Թևոսյանի համար։
Ըստ օրաթերթի՝ այս պահանջը տարբեր ԶԼՄ-ներում հնչեցրել են Հայկազ Բարսեղյանի ծնողները՝ հույս հայտնելով, որ գնդապետի որդուն չի հաջողվի խուսափել պատժից։
«Գնդապետի որդին այդ ընթացքում հայտնել է, որ Ռազմական ոստիկանությունում իրեն ծեծի են ենթարկել, և պահանջել է քրեական գործ հարուցել ոստիկանների դեմ, սակայն մերժվել է», - նշում է Սյուզան Սիմոնյանը։
Փաստաբան Արա Զաքարյանը վիճարկել է մերժման որոշումը, սակայն դեռ դատախազությունից պատասխան չունի։ «Դեռ որոշումն ու նյութերն ինձ չեն տրամադրվել, որ ես իմ փաստարկները բերեմ», - փաստաբանի խոսքերն է մեջբերում օրաթերթը։
Նրա խոսքով՝ Գնել Թևոսյանին ծեծել են, սակայն հետքեր տղայի մարմնին չեն եղել․ «Այնպես են բռնությունների ենթարկել, որ տեսանելի հետքեր չթողնեն»։
Կալանավորված Մեսրոպ Ազարյանի փաստաբան Թադևոս Ալեքսանյանն էլ երեկ Վերաքննիչ դատարանում բողոքարկել է իր պաշտպանյալի կալանքը երկարացնելու օրերս ընդունված որոշումը, նա ևս պնդում է, որ իր պաշտպանյալը կապ չունի կատարված սպանության հետ։ ԱԱԾ աշխատակցի որդու՝ Նորայր Սահակյանի փաստաբան Հովիկ Արսենյանը վստահեցնում է, որ ծեծվել են ոչ միայն կասկածյալները, այլև վկաները, և Ռազմական ինստիտուտում վախի մթնոլորտ են ստեղծել։ Նա նաև հայտնեց, որ փորձաքննության պատասխանները կան, որոնց համաձայն տղաները խմած են եղել, սակայն իր պաշտպանյալը պնդում է, որ ալկոհոլ չի օգտագործել։
Զոհվածի հայրը՝ Արկադի Բարսեղյանը, սակայն, չի հավատում կալանավորված Գնել Թևոսյանի և Նորայր Սահակյանի փաստաբանների պնդումներին, թե իրենց պաշտպանյալներն ինստիտուտում, ձերբակալվելուց անմիջապես հետո, բռնության են ենթարկվել։ Իսկ մեղադրյալների պաշտպանները զարմանում են, թե ինչպես է Հայկազ Բարսեղյանի հայրն այնպիսի տեղեկություններ հայտնում մամուլում, որոնք պետք է նախաքննական գաղտնիք հանդիսանային։ «Եվ ինչո՞ւ է քննչական մարմինն այս հանգամանքին մատների արանքով նայում»», - թերթի փոխանցմամբ՝ հարցնում է Արա Զաքարյանը։
Ակնհայտ է, որ գործով ինֆորմացիոն պակաս կա, նշում է Սյուզան Սիմոնյանը․ Քննչական կոմիտեն մինչ օրս ընդամենը հայտնել է, որ սպանության հոդվածով (Քր․ օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետ) գործ է հարուցված, որ կալանավորված են Վաչե Սահակյանը, Մովսես Ազարյանը, Գնել Թևոսյանը և Նորիկ Սահակյանը, իսկ ավելի ուշ կալանավորվել է նաև Ռազմական ինստիտուտի սպա, դասակի հրամանատար Արտյոմ Ավետիսյանը, որին մեղադրում են իշխանությունը չարաշահելու, իշխանազանցության կամ իշխանության անգործության մեջ։

Адвокаты обвиняемых в убийстве курсантов ереванского Воен.института заявили о насилии к подзащитным
Убийство курсанта ереванского Военного института им. Вазгена Саргсяна Айказа Барсегяна – один из тех случаев, когда общественное мнение опередило следователя и судью, пишет газета «Грапарак». Жестокости преступления – тело Айказа, со следами пыток, множеством ран, было обнаружено на турнике повешенным на веревку – и того, что двое родителей двух подозреваемых из шести являются должностными лицами, а отец Гнела – высокопставленный военный, достаточно для того, чтобы общество выступало за самое жестокое отношение к двум этим людям и вынесло собственный вердикт – пожизненное заключение для Гнела Тадевосяна, сына полковника Зармика Маркосяна.
Издание отмечает, что это требование было озвучено в различных СМИ родителями Айказа Барсегяна, которые выражали надежду, что сыну полковника не удастся избежать наказания.
«Сын полковника заявлял, что в Военной полиции его избили, и потребовал возбудить уголовное дело на полицейских, но ему отказали», - отмечает «Грапарак».
Адвокат Тевосяна Ара Закарян обжаловал решение об отказе, однако ответа из прокуратуры у него пока нет. «Мне еще не предоставили решение и материалы, чтобы я привел свои аргументы», - цитирует адвоката газета.
По его словам, Гнела Тевосяна избили, но следов на теле парня не было: «Его подвергли насилию таким образом, чтобы не оставить видимых следов».
Адвокат арестованного Месропа Азаряна Тадевос Алексанян обжаловал в Апелляционном суде принятое на днях решение о продлении срока заключения подзащитного. Он также утверждает, что его подзащитный не имеет отношения к совершенному убийству. Адвокат сына сотрудника Службы нацбезопасности Норайра Саакяна Овик Арсенян заверил, что были избиты не только подозреваемые, но и свидетели, а в Военном институте создана атмосфера страха. Также он сообщил, что готовы результаты экспертизы, согласно которым, ребята были пьяны, хотя Саакян утверждает, что не употреблял алкоголь.
Однако отец убитого Аркадий Барсегян не верит утверждениям адвокатов Тадевосяна и Саакяна о том, что в институте, сразу после ареста, в отношении их подзащитных применили насилие. А адвокаты обвиняемых удивляются, как отец Айказа Барсегяна сообщает прессе информацию, которая должна была быть тайной предварительного следствия. «И почему Следственный орган смотрит на это обстоятельство сквозь пальцы?», - недоумевает Закарян.
Очевидно, что есть нехватка информации по делу, отмечает автор статьи: до сих пор Следственный орган сообщил только о возбуждении уголовного дела по статье «убийство», арестованы Ваче Саакян, Мовсес Азарян, Гнел Тадевосян и Норик Саакян, а позже арестовали офицера Военного института, командира взвода Артема Аветисяна, которого обвиняют в злоупотреблении властью, превышении должностных полномочий или бездействии власти.