Կանանց նկատմամբ բռնությունը Հայաստանում լուրջ խնդիր է․ ԵԽԽՎ նախագահ
Կանանց նկատմամբ բռնությունը Հայաստանում լուրջ խնդիր է, ԱԺ-ում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) նախագահ Ան Բրասյորը:
Նա նշել է, որ Հայաստանի իշխանությունները գենդերային հավասարություն ապահովելուն ուղղված աշխատանքներում առաջընթաց գրանցել են, սակայն Հայաստանը մինչ օրս չի վավերացրել Եվրոպական Խորհրդի ընդունած կանանանց դեմ բռնության մասին կոնվենցիան:
Հիշեցնեք, որ ԵԽ կոնվենցիան ընդունելու կոչ էր արել նաև Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Նիլս Մուժնիեկսը՝ իր հայաստանյան այցը ամփոփող զեկույցում: Նա քննադատել էր Հայաստանում կանանց իրավունքները խախտելու տարածված պրակտիկան և կանանց նկատմամբ բռնությունը լրջագույն խնդիր համարել:
Հղում անելով ՄԱԿ-ի բնակչության հիմնադրամի հետազոտություններին՝ հանձնակատարը նշել էր, որ Հայաստանում կանանց 8.9%֊ը զուգընկերոջ կողմից ենթարկվել է ֆիզիկական բռնության առնվազն մեկ ձևի, մեծամասամբ՝ ընտանիքում:
Կանանց 25%-ը հաղորդել է հոգեբանական բռնության առնվազն մեկ ձևի ենթարկված լինելու մասին, իսկ 3.3%-ը խոստովանել է, որ ենթարկվել է սեռական բռնության իրենց զուգընկերոջ կողմից: Հարցվածների 61.7%-ը հայտնել է, որ կրել է զուգընկերոջ կողմից վերահսկող վարքի այնպիսի ձևերի հետևանքերը, ինչպիսիք են՝ ընտանիքի և ընկերների հետ շփումերի սահմանափակումը, տեղաշարժի վերահսկումը: Կանայք նաև տնտեսական իրավազրկման են ենթարկվում, օրինակ՝ ֆինանսական միջոցներից զրկելը, վաստակը և խնայողությունները բռնագրավելը, կնոջ աշխատանքն արգելելը:

Председатель ПАСЕ назвала серьезной проблемой насилие над женщинами в Армении
Серьезной проблемой насилие над женщинами в Армении назвала председатель Парламентской ассамблеи Совета Европы Анн Брассер в ходе пресс-конференции в Национальном Собрании Армении. По ее словам, власти зафиксировали прогресс в работах по обеспечению гендерного равенства, однако Армения по сей день не ратифицировала принятую СЕ Конвенцию против насилия над женщинами.
Напомним, что с призывом ратифицировать Конвенцию в своем докладе, обобщающем визит в Армению, выступил комиссар СЕ по правам человека Нильс Мужниекс. Он раскритиковал распространенную в Армении практику нарушения прав женщин и назвал насилие над женщинами серьезнейшей проблемой.
Сославшись на исследования Фонда населения ООН, комиссар заявил, что 8.9% армянских женщин подвергались, по меньшей мере, одному виду физического насилия, в основном – в семье.
25% сообщили, что подвергались по крайней мере одному виду психологического насилия, 3.3% признались, что подвергались сексуальному насилию со стороны партнера. 61.7% сказали, что сталкивались с такими последствиями контролируемого партнером поведения, как ограничение общения с семьей и друзьями, контроль передвижения. Женщины подвергаются и экономическому бесправию, к примеру, лишение финансовых средств, конфискация нажитого и сбережений, запрет на работу.