Կեցցե՛ ժողովուրդների եղբայրությունը․ Թուրքիայում պահանջեցին ճանաչել Ցեղասպանությունը (ՖՈՏՈ)
«Ուս ուսի ֆաշիզմի դեմ», «Մարդասպաններ, դուք պատասխան եք տալու», «Կեցցե՛ ժողովուրդների եղբայրությունը» կոչերը վանկարկելով՝ ապրիլի 24֊ին մոտ 3000 մարդ քայլերթ է անցկացրել Ստամբուլի կենտրոնական Իսթիկլալ պողոտայով և ակցիա անկացրել Ֆրանսիայի հյուպատոսարանի առջև։
Ակցիայի մասնակից Ստամբուլի բնակիչների խոսքով՝ հայերը Ֆրանսիան ամենամոտ և հարազատ պետությունն են համարում, ու ավանդույթ է հենց այստեղ հավաքվել՝ ավելի ապահով զգալու համար։
1taksim
«Այս վերաբերմունքը դարերի պատմություն ունի։ Ֆրանսիացիների և առհասարակ եվրոպացիների կողմից հիմնադրած վարժարանները նախ և առաջ քրիստոնյա սաներ էին ընդունում՝ դարձնելով նրանց ավելի կրթված»,֊ նշել է տեղացի հայերից մեկը։
Ակցիայի մասնակիցներն ունեին 1915 թվականի ցեղասպանությանը զոհ գնացած մտավորականների, ինչպես նաև ժամանակակից Թուրքիայում ազգայնականության զոհ դարձած Հրանտ Դինքի և 2011-ին Թուրքիայում սպանված Սևակ Բալիքչիի նկարները, Ցեղասպանությունը ճանաչելու կոչերով պաստառներ։ Մասնակիցների շատերի ձեռքին նաև «Մենք հո՛ս ենք» գրությամբ պաստառներ կային։
3taksim
Epress․am-ի թղթակցի հետ զրույցում Ստամբուլի բնակիչ, հայազգի Մուրադ Կոստանյանն ասել է, որ այս տարվա երթը նախորդ տարիներից առանձնանում է նրանով միայն, որ դրան մասնակցում են մեծ թվով ոչ ստամբուլցիներ։
«Հավանաբար, 100֊ամյակի պատճառով այս երթին անծանոթ դեմքերն ավելի շատ են։ Սփյուռքից շատ մարդ է եկել, հիմնականում՝ Ֆրանսիայից։ Շատ լրագրողներ են եկել։ Միակ տարբերությունը դա է»,֊ ասել է Կոստանյանը։
4taksim
Ակցիայի մասնակիցները Ֆրանսիայի հյուպատոսարանի մոտ ելույթներ են հնչեցրել, որոնք դատապարտում էին Հայոց ցեղասպանությունը, հիշել են մտավորականներին, ովքեր զոհ են դարձել 1915֊ին և իշխանություններին կոչ են արել ճանաչել Ցեղասպանությունը 100-ամյա տարելիցին։
«Մենք չենք տեսնում ելույթ ունեցողներին, լսում ենք նրանց ձայնը միայն։ Դա այդպես է արվում միշտ։ Թուրքիայում վտանգավոր է։ Ովքեր խոսեն Ցեղասպանության նվիրված ակցիայի ժամանակ, հնարավոր` է պրոբլեմներ ունենան հետագայում։ Այնպես որ նրանց ձայնն ենք լսում միայն։ Ես կարծում եմ, որ դա ոչ միայն անվտանգության համար է լավ, այլև այն բանի համար, որ անձերը այստեղ կարևոր չեն։ Մենք բոլորս հավաքվել ենք նույն ասելիքով։ Կամ վանկարկում ենք բոլորս միասին, կամ անանուն ձայնն է ասում այն, ինչ մենք բոլորս կիսում ենք», ֊ նշել է ակցիայի մասնակից մի սոցիոլոգ, ով չի ներկայացել։
2taksim
Ինչպես և նախորդ տարիներին, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման պահանջով միջոցառումներին զուգահեռ Ստամբուլում անցկացվել են նաև ազգայնականների հակընդդեմ ակցիաներ։ Նրանք ներկայացել են ազգայնական իրենց խմբերի դրոշներով, ինչպես նաև Թուրքիայի և Ադրբեջանի դրոշով։

“Long Live the Brotherhood of Peoples”: March in Turkey Demands Recognition of Armenian Genocide (PHOTO)
Several thousand people marched along İstiklal Avenue in the Beyoğlu district of Istanbul, Turkey, and held a demonstration in front of the French Consulate on Friday, April 24, the Armenian Genocide Remembrance Day. The participants of the action chanted "Shoulder to shoulder against fascism!”, "Murderers, you will pay!", "Long live the brotherhood of peoples!”.
According to the demonstrators, Armenians consider France their closest and dearest country: the French Consulate is where they traditionally assemble to feel safe.
1taksim
"This attitude has a century-long history. Schools founded by the French, and Europeans in general, took in first of all Christian students, making them more educated,” one of the local Armenians said.
The participants of the march held portraits of Armenian intellectuals who were the victims of the Genocide of 1915, as well as portraits of Turkish-Armenian journalist Hrant Dink who was assassinated in Istanbul in 2007, and Sevag Balıkçı, Turkish soldier of Armenian descent who was fatally shot during compulsory military service in 2011. Some of the posters demanded recognition of the Armenian Genocide; many demonstrators held placards reading “We are here”.
3taksim
In an interview with an Epress.am reporter, resident of Istanbul Murat Kostanyan said this year’s march was different from those of previous years only in that it involved a number of people from various cities of Turkey.
“Probably because of the 100th anniversary there are more unfamiliar faces in the crowd. A lot of people came from Diaspora, mainly from France. There are a lot of journalists. That is the only difference,” Kostanian said.
4taksim
The demonstrators made speeches in front of the French Consulate, condemning the Armenian Genocide, remembering the intellectuals who fell victim to the events of 1915, and called for the recognition of the Genocide by Turkish authorities on its 100th anniversary.
“We don’t see the speakers; we only hear their voices. That’s how it has always been done. It’s dangerous in Turkey. Those who speak at an event dedicated to the Genocide might have problems in the future. So we only hear their voices. I think that it is good not only in terms of safety, but also because faces are not important here. We have all gathered here with the same demand. Either we all chant together, or the voice of the anonymous person says what we all agree with,” demonstrator Z. B. said.
2taksim
As in previous years, alongside the marches and protest actions demanding recognition of the Armenian Genocide, counter-demonstrations were being held in Istanbul by nationalists. These demonstrators held the flags of their nationalistic groups, as well as flags of Turkey and Azerbaijan.